Somálci čekají v Mogadišu na příděl jídla od humanitární organizace Muslim Aid

Somálci čekají v Mogadišu na příděl jídla od humanitární organizace Muslim Aid Organization (10. července 2011) | foto: AP

Humanitární agentury musely platit islamistům z Šabábu za povolení pomáhat

  • 26
Humanitární agentury platily islamistické milici Šabáb poplatky, aby mohly pomoci Somálcům při hladomoru v roce 2011. Při něm tehdy zemřelo přes 250 tisíc lidí, více než polovina z nich byly děti.

Rozsáhlá sucha, která postihla Somálsko před 3 lety, stála za největším hladomorem v zemi od roku 1992. Humanitární organizace stály před dilematem, zda zaplatit islamistické organizaci Šabáb, která oblasti Somálska ovládala, či ne a pak jen sledovat rostoucí počty mrtvých. Mnoho z nich se rozhodlo zaplatit a moci tak do oblastí přivést pomoc, píše server BBC.

Šabáb

Hnutí mladých bojovníků Šabáb je skupina islámských vzbouřenců, kteří povstali během války v Somálsku. Tato militantní skupina usiluje o vytvoření islámského státu v Somálsku. Skupina se zformovala v roce 2004 původně jako militantní křídlo Svaz islámských soudů. Šabáb vedl povstání proti prozatímní vládě Somálska a jejím etiopským přívržencům od prosince 2006. Boje mezi ním a somálskou vládou vzplanuly v květnu 2009. Od roku 2008 se skupina nachází na seznamu USA nejvýznamnějších teroristických organizací, kvůli svým vazbám na al-Káidu. Dle odhadů se k této militantní skupině hlásí zhruba 3000 až 7000 přívrženců a jejich počet stále roste.

Zdroj: Wikipedia

Informace o praktikách v Somálsku vycházejí ze studie The Heritage Institute for Policy Studies, která především čerpala z interview s představiteli Šabábu a humanitárními pracovníky a informací The Overseas Development Institute.

Šabáb bránil humanitární pomoci při hladomoru, například blokoval přístupové silnice do postižených oblastí. Jako důvod, proč skončil s pomocí Somálsku, to uvedl například Mezinárodní výbor Červeného kříže. (více si můžete přečíst zde).

Islamisté vytvořili Humanitární koordinační úřad a systém na monitorování humanitárních pracovníků. Při hladomoru Šabáb vyžadoval na humanitárních agenturách, aby mu zaplatily 5 000 až 10 000 dolarů registrační poplatek. V některých případech chtěli islamisté další poplatky podle velikosti projektu či lokace. Někdy příslušníci Šabábu chtěli sami rozdělovat humanitární pomoc, přičemž si většinu nechávali pro sebe.

Pracovník humanitární agentury popsal: "Když jsem viděl někoho, jak má více potravin a dalších věcí, ptal jsem se, jak je to možné a odpověď byla: Je to voják Šabábu." Další možností, jak se dostat k více potravin, bylo za odměnu špehovat pracovníky.

Humanitární agentury musely vyplnit formuláře a podepsat, že se vyvarují sociálním a náboženským aktivitám v oblastech ovládaných Šabábem.  Riskovaly, že se dostanou do problémů, protože v některých státech je zakázána spolupráce s teroristickými organizacemi.

V současné době Šabáb ovládá menší území, než tomu bylo v době hladomoru. Přesto existují humanitární agentury nadále platící islamistům, ale děje se to méně centrálně. Někteří pracovníci říkají, že v Somálsku je bezpečnostní situace nepředvídatelná a nikdo neví, kdo bude oblast ovládat v budoucnu.

Somálské milice Šabáb stály za útokem na keňské obchodní centrum letos v září, při kterém zemřelo nejméně 72 lidí. (více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue