Tomáš Kocian

Tomáš Kocian | foto: MF DNES

Humanitárec Kocian: Moc islamistů v Pákistánu je menší, než tvrdí média

  • 41
Pákistán se po atentátu na Bénazír Bhuttovou ocitl na pokraji krize. Nepokoje ohrožují i prezidenta Parvíze Mušarafa. Tomáš Kocian, který vede pákistánskou misi Člověka v tísni, věří, že k převratu nedojde. Navzdory jeho nedostatkům považuje Mušarafa za nejlepšího možného lídra země.

ODPOVĚDI TOMÁŠE KOCIANA ČTĚTE ZDE

"Pozice Mušarafa silná není a každým dnem se oslabuje," zhodnotil situaci v zemi Tomáš Kocian. Přesto věří, že dosavadní prezident u moci zůstane. "Přes svoje nedostatky je stále nejvhodnějším lídrem pro Pákistán a trošku mě mrzelo protlačování Bénazír Bhuttové západními politiky," řekl.

Přestože Kocian připouští napojení bezpečnostních služeb na náboženské fundamentalisty, nevěří tomu, že by za atentátem na Bhuttovou stál sám Mušaraf. "Je jen velmi málo pravděpodobné, že by měl s atentátem něco společného. Zdá se mi to velmi nelogické a nepragmatické - a Mušaraf je pragmatik."

Mušarafovo politické přežití bude podle Kociana záviset na tom, jestli se bude moci opřít o armádu. "Současného velitele armády sám pečlivě vybral, a lze tedy očekávat, že ho v nejbližší době podrží. Otázkou ale je, na jak dlouho," tvrdí Kocian.

I přes aktuální záběry považuje šéf mise Člověka v tísni Pákistán za relativně bezpečnou zemi. "V letech 2002-3 jsem žil rok v Afghánistánu, když bezpečnostní situace nebyla tak špatná. V současnosti je daleko horší a s Pákistánem se nedá srovnat. V Pákistánu je bezpečno, ačkoli je to bezpečí relativní," říká.

Dodává, že se za celou dobu svého dosavadního pobytu nesetkal s nepřátelským přijetím. "Trošku mě mrzí ta podivná atmosféra, která se tu šíří - že každý muslim je zákeřný vrah a terorista," míní. Média podle Kociana nadsazují vliv islamistů na společnost, humanitárec ale připouští, že současná krize nahrává jednoduchému populismu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue