Hudební asociace žene 261 pirátů k soudu

  • 12
Americká copyrightová organizace RIAA se pustila do další bitvy ve válce s piráty. Zažalovala 261 lidí za nelegální šíření hudby po internetu a tvrdí, že tisíce dalších procesů se chystají. RIAA se tak po firmách, které sdílení a výměnu nahrávek umožňují, poprvé výrazně zaměřuje přímo na uživatele.

Asociace amerických nahrávacích společností (RIAA) podala žaloby napříč Spojenými státy.

Viní 261 lidí z porušení copyrightových práv a nelegálního šíření stovek tisíc písniček po internetu.

"Nikdo není rád, když se sahá k soudní při, ale když je váš výrobek ukraden, přichází okamžik, kdy je třeba přikročit k přiměřené akci," zdůvodnil žaloby prezident RIAA Cary Sherman.

RIAA se v poslední době v soudních procesech zaměřovala na firmy provozující výměnné peer-to-peer sítě jako například Gnutella či Kazaa, jejichž působením zdůvodňuje klesající prodej hudebních nahrávek.

Nyní RIAA zažalovala uživatele, kteří každý průměrně zpřístupnili na svém počítači přes tisíc licencovaných skladeb. "Nezaměřovali jsme se na lidi, kteří si písně jen kopírovali a dále je nesdíleli," podotkl Sherman.

Podle zástupců výměnných síti je snaha RIAA plýtváním peněz, která odpuzuje hudební fanoušky. "Cítím se jako Rusové bojující s Napoleonem," řekl prezident Wayne Rosso, jehož firma svádí s RIAA vlastní justiční boj.

Podle amerického zákona mohou obžalovaní zaplatit za každou píseň až 150 tisíc dolarů pokuty, což však lze čekat jen v několika málo případech. RIAA v několika předchozích procesech dostala v průměru 3000 dolarů za skladbu.

"Očekáváme, že lidí řeknou: 'To jsem nebyl já, to bylo mé dítě.' Pokud chtějí, aby do obžaloby přibylo, můžeme to udělat," podotkl Sherman.

Podle RIAA žalovaní uživatelé využívali k výměně nahrávek sítě Grokster, Kazaa, Gnutella, Blubster a iMesh. "Přitom skoro všichni předtím obdrželi varování, že jejich činnost je nelegální," tvrdí Sherman.

Krok RIAA přivítaly muzikantské odborové organizace, skladatelé písní i texaský kongresman Lamar Smith, který předsedá podvýboru pro ochranu duševního vlastnictví.

K soudu se podle všeho dostanou i další hudební piráti. RIAA anoncovala, že pokračuje v mapování nelegálního šíření hudby on-line a plánuje podat tisíce dalších žalob.

Copyrightová organizace zároveň se oznámením žalob také představila program amnestií, kterým se mohou lidé uchránit procesu, pokud slíbí, že v budoucnu nebudou nelegálně šířit hudbu a smažou všechny stažené licencované soubory. Program se netýká se lidí, kteří již čelí vyšetřování.

Program má i další úskalí. "Nechrání uživatele internetu před případnými žalobami ze strany hudebních vydavatelství či majitelů autorských práv," míní častá kritička RIAA Gigi Sohnová.

Asociaci amerických nahrávacích společností tvoří takzvaná velká pětka, která ovládá většinu trhu. Jde o vydavatelství Vivendi Universal, Sony Music, AOL Time Warner, Bertelsmann a EMI.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video