Hučín využíval BIS i pro sebe

Přerov, Praha - Bývalý zpravodajec Vladimír Hučín z Přerova využil podle vyšetřovatelů civilní kontrarozvědku k vlastním cílům. V Bezpečnostní a informační službě (BIS), která má ze všech tajných služeb v zemi nejrozsáhlejší pravomoci, pracoval několik posledních let v některých případech v podstatě na vlastní pěst. V zemi je to zřejmě poprvé, co se důstojník tajné služby dostal do tak vážného podezření ze zneužití moci.

Policie například uvedla, že Hučín svého agenta z prostředí levicového extremismu naváděl k výbuchům a demonstracím proti BIS a tvrdil mu přitom, že to jsou oficiální operace tajné služby. Mezi lidmi šířil nepravdivé zprávy o levicovém nebezpečí a doma navíc shromažďoval zbraně, výbušniny a tajné materiály na nejrůznější lidi včetně sousedů a svých šéfů z kontrarozvědky.

Policie tvrdí, že Hučín tak uměle vyvolával dojem levicového nebezpečí, aby proti němu mohl bojovat. Nyní mu za to hrozí až deset let vězení. "Sledoval tím svůj osobní prospěch a vyvolal nepravdivou představu, že jedná v zájmu BIS," konstatoval šéf zvláštního odboru vyšetřovatelů Martin Hádek.

Šéf parlamentní komise pro kontrolu BIS Jan Klas (ODS) připustil, že obvinění proti Hučínovi je již opravdu mnoho. "Znám verzi, že uměle vytvářel levicové nebezpečí. V případu je ale tolik informací a dezinformací, že jen vyšetřování může odhalit, co je pravda a co zpravodajská hra. Pokud ale služba nechala celou věc dorůst, až se z ní stává politická kauza, kterou se musí zabývat parlamentní komise a prezident, pak bych hlavní dotaz směřoval na odbor vnitřní bezpečnosti BIS," uvedl Klas.

Vedení kontrarozvědky nehodlá případ kapitána Hučína komentovat. Šéf BIS Jiří Růžek před časem pouze uvedl, že zpravodajec zvlášť hrubým způsobem porušil kázeň, když odmítl poslouchat rozkazy, a proto dostal výpověď. Bývalý Hučínův přímý nadřízený Petr Částečka řekl, že obvinění považuje za naprosto absurdní.

Podobný názor má i bývalý šéf BIS a nynější Hučínův advokát Stanislav Devátý. "Levicové nebezpečí je tady pořád. Na jedné straně se stíhají lidé, kteří zvedají ruce a mají na bundách nášivky, na druhé straně jsou tady organizace, které nepokrytě vyzývají k návratu ke starým pořádků m," upozornil Devátý.

Také samotný Hučín těsně před svým zatčením mluvil o tom, že odhalil napojení levicových bojůvek na justici a bezpečnostní složky státu, a proto se stal nepohodlným.

Vladimíra Hučína ve středu ve vazbě v Praze na Pankráci navštívil šéf kontrolní komise Jan Klas, ale Hučín byl zdrženlivý. "Přesto naznačil dva směry, jeden k řediteli BIS, který posoudíme na komisi, druhý k podjatosti jednoho z orgánů činných v trestním řízení. Na jednání komise jsme proto pozvali ministra spravedlnosti," řekl pouze Klas.

Policie ovšem tvrdí, že má proti Hučínovi spolehlivé důkazy, které získala zcela legální cestou. "Počátkem roku 2000 záměrně navedl konkrétní osobu, aby v Přerově provedla výbuch se záměrem oživit zprávy o sílícím levicovém extremismu. Předal jí také výbušku V30b," řekl vyšetřovatel Martin Hádek. Výbuch se nakonec nestal, agent se totiž polekal a výbušku vrátil Hučínovi. Tu pak mimo jiné u něj doma v Přerově našli detektivové při domovní prohlídce.

Hučín je obviněn ze šesti trestných činů

OBVINĚNÍ

OBHAJOBA
(Zdroj: Hučín, advokáti)

DŮKAZY
(Zdroj: Policie ČR)

zneužití pravomocí

je to komplot

policie má svědectví Hučínova agenta, odposlechy a videozáznamy

neuposlechnutí rozkazu

nepředal síť agentů, neboť nevěří vedení BIS

neposlechl rozkaz nadřízeného

nedovolené ozbrojování

je to jen přestupek, Hučín tvrdí, že dvě malorážky jsou známého, který zemřel před několika lety

jedna ze zbraní byla vyrobena až v roce 2000, obě jsou papírově vyvezeny do Rakouska a Bulharska

šíření poplašné zprávy

je to komplot

Hučína několik měsíců sledovala policie a zjistila, že levicové nebezpečí sám vytvořil

ohrožení utajované skutečnosti

je to přestupek, trestný čin by to byl, kdyby Hučín s údaji někoho seznamoval

dokumenty o tajných operacích BIS neměl mít doma

neoprávněné nakládání s osobními údaji

je to jen přestupek

dokumenty neměl mít doma

Policisté uzavírají prostor před domem bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína v Přerově. (8. března 2001)

Policie zatkla 7. března bývalého příslušníka BIS Vladimíra Hučína (na archivním snímku ze 4. prosince 2000), který byl před dvěma týdny propuštěn ze služby kvůli tomu, že odmítl odkrýt síť svých spolupracovníků.

Přítel zpravodajce BIS a někdejšího disidenta Vladimíra Hučína z Přerova protestuje před Ústavním soudem v Brně proti jeho zatčení. (12. března 2001)

Bývalý kapitán BIS Vladimír Hučín nevysvětlil v pankrácké vazební věznici předsedovi sněmovní komise pro kontrolu BIS Janu Klasovi co má proti této tajné službě. Schůzky se zúčastnila přerovská státní zástupkyně Lenka Šromová. (18. dubna 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video