Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hučín odmítá nová dvě obvinění

  16:41aktualizováno  16:41
Přerov,Praha - Bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín odmítá nová obvinění, které sdělili vyšetřovatelé. Vyšetřovatel rozšířil obvinění o trestné činy zneužití pravomoci veřejného činitele a šíření poplašné zprávy. Zároveň se potvrdily spekulace, že je Hučín podezřelý z podílu na sérii výbuchů v Přerově. Hučín také údajně pracoval na prověrce státní zástupkyně Lenky Šromové, která nyní rozhoduje o všech podstatných věcech v jeho kauze.

Advokát: Nové stíhání je absurdní
"Můj klient obě obvinění odmítá stejně jako ta předchozí. Připouští sice, že mohl říci, že se aktivuje skupina levicových extremistů kolem bývalého agenta StB Ludvíka Zifčáka, vědomě však žádnou paniku nevyvolával," řekl po rozhovoru s obviněným Hulík. Podle něj je nové trestní stíhání naprosto absurdní, protože o aktivitách krajní levice si povídají lidé na ulici a politici o problému mluví veřejně v televizi.

Obhájce se také pozastavil nad tím, že policie stále hovoří o podílu jeho klienta na výbuších, dosud proti němu ale v této souvislosti nevznesla žádné obvinění typu obecného ohrožení či navádění k trestnému činu. "To je součástí zneužití pravomoci veřejného činitele," oponuje vyšetřovatel případu. Podle znění obvinění policie Hučínovi neprokázala, že by se podílel na čtyřech explozích, které se opravdu staly.

HN: Hučín pracoval na prověrce zástupkyně, která rozhoduje o jeho kauze
Podle Hospodářských novin Hučín pracoval na bezpečnostní prověrce přerovské státní zástupkyně Lenky Šromové, která nyní rozhoduje o všech podstatných věcech v jeho kauze, například o sdělení obvinění či žádosti o propuštění z vazby. Šromová se odmítla vyjádřit.

"...mohlo by to vést k tomu, že by ve vyšetřování této kauzy nemusel být zcela korektní vztah ze strany jednoho článku řetězce orgánů činných v trestním řízení," uvedl šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Jan Klas, který s obviněným ve středu hovořil. Poslanec chce po rozhovoru s Hučínem znovu mluvit s šéfem BIS Jiřím Růžkem a ministrem spravedlnosti Jaroslavem Burešem.

Hádek: Navedl někoho, aby provedl výbuch
Podle Hádka Hučín k provedení výbuchu navedl začátkem loňského roku jistého člověka, kterému předal i výbušku. Hučín byl až dodnes trestně stíhán za čtyři delikty, všechna obvinění však odmítá. Za zneužití pravomoci veřejného činitele mu podle Hádka hrozí tři až deset let vězení.

Podle nového obvinění Hučín v letech 1997 až 2000 instruoval jako příslušník BIS konkrétního člověka, aby v BIS, státních a zákonodárných orgánech, médiích a mezi veřejností šířil obavu ze sílícího levicového extremismu na severní Moravě.

Hučín přitom podle Hádka předstíral, že jde o zájem na plnění úkolů BIS. Obviněný dotyčného podle vyšetřovatele navedl k organizaci loňských vystoupení levicových radikálů v Olomouci a Přerově a k přerovskému výbuchu.

Za Hučínem přišli poslanci
Hučína ve středu v pražské pankrácké vazební věznici navštívil šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Jan Klas. Chtěl slyšet výhrady, které bývalý kapitán tajné služby má proti svému lednovému propuštění a proti postupu vedení kontrarozvědky.

Klas však po návštěvě řekl, že od obviněného se toho příliš nedověděl. Naznačil, že Hučín nechtěl mluvit kvůli přítomnosti přerovské okresní státní zástupkyně Lenky Šromové.

Ve věznici se sešla celá sněmovní komise. Schůzka Klase s Hučínem trvala asi 70 minut. Někteří poslanci neskrývali zklamání z jejího průběhu a výsledku. "Pan Hučín měl dnes příležitost říct, co vůči službě má, a podle informací pana předsedy tuto možnost nevyužil. Pro mě je to zklamání," řekla poslankyně Zuzka Rujbrová (KSČM).

Soud Hučína nepustil,
vyšetřování se rozšiřuje

Okresní soud v Přerově zamítl žádost o propuštění z vazby bývalého příslušníka tajné služby Vladimíra Hučína, který je obviněn z několika trestných činů. Jeho advokát Milan Hulík však podá stížnost k soudu vyšší instance. Kromě Hučína, který je uvězněn v pražské pankrácké věznici, vyšetřuje policie a inspekce BIS v jeho případu i další lidi. Inspekce kontrarozvědky také zahájila šetření proti Hučínovu bývalému nadřízenému a jeho dalším dvěma kolegům z olomoucké expozitury BIS. Matce Hučína, vyšetřované pro nedovolené držení zbraně, udělil prezident Havel milost.
Advokát: Účast na schůzce mi zakázali
Hučín, jehož advokát se schůzky nesměl zúčastnit, je od poloviny března pro podezření z několika trestných činů ve vazbě. Obhájce tvrdí, že mu to zakázala právě přerovská státní zástupkyně. Proto podá proti jejímu postupu stížnost.

"Přestože si můj klient výslovně přál, abych se setkání zúčastnil, nebyl jsem vpuštěn do věznice. Půl hodiny jsem čekal na vrátnici a pak mi státní zástupkyně bez vysvětlení vzkázala, že u schůzky nebudu," uvedl Hulík. Postup žalobkyně považuje za zkrácení práv obhajoby a hodlá proti němu podat stížnost. "Kde je státní zástupce, tam má být i obhájce," tvrdí Hulík.

Státní zástupkyně nebyla po odchodu z věznice k zastižení a její podřízení ji odmítli zavolat na mobilní telefon, aby se k věci vyjádřila. Nechtěli ani komentovat, zda postupovala správně, když nepustila obhájce na schůzku.

S Hučínem se setkal pouze šéf komise
Okresní státní zástupkyně v Přerově Lenka Šromová povolila šéfovi parlamentní komisi pro kontrolu BIS Janu Klasovi (ODS) návštěvu Vladimíra Hučína na konci března. "Pana Klase jsem výslovně upozornila, že pan Hučín je ve vazbě z koluzních důvodů a proto musí být při návštěvě přítomny orgány činné v trestním řízení. V tomto konkrétním případě se návštěvy zúčastním přímo já jako dozorová státní zástupkyně," řekla Šromová.

"Jsem rád, že mi orgány činné v trestním řízení vyšly vstříc," ocenil Klas to, že Šromová kladně reagovala na jeho žádost o setkání s Hučínem.

Také Hučínova rodina s Klasovou návštěvou souhlasila. "Myslím, že to celému případu pomůže. Je dobře, že poslanec Klas může za synem do vazby. Já se už jen modlím, aby syn byl už zpátky," řekla matka Anna Hučínová.

Bývalý kapitán BIS Vladimír Hučín nevysvětlil v pankrácké vazební věznici předsedovi sněmovní komise pro kontrolu BIS Janu Klasovi co má proti této tajné službě. Schůzky se zúčastnila přerovská státní zástupkyně Lenka Šromová. (18. dubna 2001)

Bývalý kapitán BIS Vladimír Hučín nevysvětlil v pankrácké vazební věznici předsedovi sněmovní komise pro kontrolu BIS Janu Klasovi co má proti této tajné službě. Schůzky se zúčastnila přerovská státní zástupkyně Lenka Šromová. (18. dubna 2001)

Bývalý kapitán BIS Vladimír Hučín nevysvětlil v pankrácké vazební věznici předsedovi sněmovní komise pro kontrolu BIS Janu Klasovi co má proti této tajné službě. Schůzky se zúčastnila přerovská státní zástupkyně Lenka Šromová. (18. dubna 2001)

Bývalý kapitán BIS Vladimír Hučín nevysvětlil v pankrácké vazební věznici předsedovi sněmovní komise pro kontrolu BIS Janu Klasovi co má proti této tajné službě. Schůzky se zúčastnila přerovská státní zástupkyně Lenka Šromová. (18. dubna 2001)

Bývalý kapitán BIS Vladimír Hučín nevysvětlil v pankrácké vazební věznici předsedovi sněmovní komise pro kontrolu BIS Janu Klasovi co má proti této tajné službě. Schůzky se zúčastnila přerovská státní zástupkyně Lenka Šromová. (18. dubna 2001)Hlavní zprávy

Další z rubriky

Andrej Babiš na tiskové konferenci hnutí ANO k výsledkům voleb do Poslanecké...
Budeme jednat se všemi, kteří se dostali do Sněmovny, řekl Babiš

Jasné vítězství v letošních volbách do Poslanecké sněmovny slaví hnutí ANO, které dostalo hlasy od zhruba jednoho a půl milionu voličů. „Jsme nadšeni a strašně...  celý článek

Předseda ČSSD Lubomír Zaorálek odpovídá na dotazy novinářů před Lidovým domem v...
Mění se doba a bude se muset změnit i ČSSD, řekl k neúspěchu Zaorálek

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek věří, že příčina jejich neúspěchu je v nedostatečné komunikaci s lidmi. Domníval se, že politiku je možné dělat v pracovně,...  celý článek

Jiří Hlavatý, šéf textilky Juta, která byla loni jedniškou na trhu. Dosáhla...
Kroužky vynesly šéfa Juty Hlavatého do Sněmovny, mandát senátora tím končí

Senátor za ANO Jiří Hlavatý se díky preferenčním hlasům stane poslancem. Poskočil z nevolitelného místa kandidátky na druhé. Zvolením do Sněmovny mu končí...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.