Kurdský bojovník se dívá směrem na Mosul, který se koalice snaží dobýt z rukou...

Kurdský bojovník se dívá směrem na Mosul, který se koalice snaží dobýt z rukou Islámského státu (8. listopadu 2016). | foto: AP

Kurdové po vyhnání IS záměrně ničí arabské domy, tvrdí organizace HRW

  • 107
Lidskoprávní organizace Human Right Watch obvinila bezpečnostní složky v iráckém Kurdistánu, že záměrně ničí domy arabského obyvatelstva. Podle organizace dochází i k pustošení celých arabských vesnic v oblastech, které se podařilo získat zpět od teroristů z Islámského státu. Irácké jednotky v neděli oznámily, že osvobodily starověké město Nimrúd, ležící 30 kilometrů od Mosulu.

Podle Human Right Watch (HRW) kurdské síly mezi zářím 2014 a květnem 2016 při postupu proti Islámskému státu ničily domy Arabů v provincii Kirkúk a Ninive, zatímco domy Kurdů nechávaly nedotčené. Organizace zmapovala pustošení domů v 21 městech a vesnicí na severu Iráku. Některé arabské vesnice byly dokonce demolovány pomocí buldozerů a výbušnin.

Irácké jednotky osvobodily starověký Nimrúd

Irácké jednotky v neděli osvobodily starověké město Nimrúd, které dva roky ovládal Islámský stát (IS). Nimrúd leží asi 30 kilometrů od města Mosul, o který svádí irácká armáda těžké boje s islámskými radikály od října.

„Jednotky deváté divize zcela osvobodily Nimrúd a vztyčily irácké vlajky nad vládními budovami ve městě," uvedla armáda v prohlášení. Společně se starobylým asyrským městem Nimrúd iráčtí vojáci osvobodili z rukou IS také nedalekou obec Númaníja, sdělila v prohlášení irácká armáda.

-čtk-

Zpráva organizace vychází z návštěv desítek míst a rozhovorů s více než 120 svědky a oficiálními představiteli, píše al-Džazíra. Satelitní snímky, které má HRW k dispozici, ukazují zničení domů v dalších 62 vesnicích. Nicméně organizace nemá svědky, kteří by pomohli určit, kdo stojí za těmito činy.

„Politické cíle kurdské regionální vlády nemohou ospravedlnit nelegální ničení domovů,“ řekl agentuře Reuters Joe Stork, zástupce ředitele HRW pro Blízký východ.

K demolicím došlo v oblasti, kterou ovládal Islámský stát a poté ji dobyly kurdské síly. Kurdové tvrdí, že jim oblasti historicky patří, a mají v úmyslu je zahrnout do semi-autonomního kurdského regionu. V současnosti provincie spadají do jurisdikce Bagdádu. Podle HRW Kurdové nechtějí, aby se do oblasti navrátilo původní arabské obyvatelstvo.

Spor o správu oblasti může vyústit v násilí, bojí se analytik

„Takovéto ničení domů civilistů je vážné porušení mezinárodního práva,“ uvádí organizace na videu zveřejněném tuto neděli. Agentura Reuters se neúspěšně snažila kontaktovat zástupce Kurdů, aby se mohli k zprávě HRW vyjádřit.

Lidskoprávní organizace vyzvala představitele Spojených států a další členy mezinárodní koalice pomáhající v boji proti Islámskému státu, aby zatlačili na ukončení demolic arabských domovů ze strany Kurdů.

Minulý týden další lidskoprávní organizace Amnesty International obvinila Kurdy, že ničí arabské domovy v Kirkúku a vyhání z etnicky různorodého města arabské obyvatelsko. Kurdská vláda toto obvinění odmítla se slovy, že se jedná jen o tvrzení „jedné strany“, upozornila al-Džazíra.

Kurdské síly jsou součástí koalice, která se snaží dobýt zpět z rukou islamistů severoirácký Mosul. V této bitvě jsou opakovaně všechny válčící strany obviňovány z porušování lidských práv (o bitvě o Mosul se dočtete zde).

Až se podaří dobýt Mosul, podle řady analytiků bude otázka, zda druhé největší irácké město zůstane ve správě Bagdádu. „Určitě dojde k vážné debatě mezi Bagdádem a Kurdskou regionální vládou o tom, kdo bude řídit tuto oblast a návrat Arabů. Může to být potencionálně bod, který vyústí v násilí,“ obává se Patrick Martin, odborník na Irák z Institutu na výzkum války.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video