Hrůza Zlínského kraje: nedostavený Dům pionýrů v Uherském Hradišti | foto: MF DNES

Hrůzy Zlínského kraje: dům pionýrů, Deza a Lenin

  • 8
Ve Zlínském kraji je podle čtenářů nejodpudivější nedostavěný Dům pionýrů v Uherském Hradišti a stal se tak místní "hrůzou". Druhý skončil skelet obchodu na zlínském sídlišti Jižní Svahy, třetí pak chemička Deza ve Valašském Meziříčí.
Vysočina Pardubický Zlínský Moravskoslezský Královéhradecký Olomoucký Jihomoravský Jihočeský Liberecký Plzeňský Ústecký Karlovarský Praha Středočeský

Čtvrtý skončil ve čtenářské anketě iDNES.cz zlínský plechový dům "Robot Emil", pátý podstavec Leninova pomníku v Hulíně. Šestý se umístil zlínský areál Svitu a sedmá byla budova hradišťské věznice.

648 hlasů pro Hrůzu kraje
Rozestavěná torza z dob soumraku komunismu, chemička, ale i architekty oceňovaná, sotva tři roky stará stavba s přezdívkou Robot Emil. Tak pestrou směs tvoří ve Zlínském kraji první pětka ankety o nejohavnější stavby v Česku.

1. Dům pionýrů
Suverénně největší příšerou regionu zvolili čtenáři, kteří hlasovali prostřednictvím internetového serveru iDNES.cz, rozestavěný Dům pionýrů v Uherském Hradišti. Získal celkem 648 z celkových 1945 hlasů.

Radnici se kvůli nevyjasněným majetkoprávním vztahům dlouho nedařilo objekt získat a něco s ním udělat. To se ale změnilo. Před třemi týdny dům koupila realitka Edil Domus. "Chceme vybudovat dole obchodní zónu a nahoře byty," tvrdí makléř Miroslav Lažek.

2. Skelet na Jižních Svazích
Druhý skončil známý rozestavěný skelet na Jižních Svazích ve Zlíně. Získal 368 hlasů.

Největší sídliště v celém kraji hyzdí od roku 1986 a sloužit měl původně jako obchodní středisko.

Po revoluci ho od státu koupil i se čtyřmi hektary okolních pozemků soukromý investor. Získal stavební povolení na výstavbu obřího supermarketu a roku 1998 zahájil pozemní práce.

Od té doby, jako by se po něm zem slehla. Stavba i pozemky tak už skoro deset let chátrají. "Zrovna včera jsme o tom jednali na ministerstvu pro místní rozvoj," tvrdí náměstek primátorky Ondrové Miroslav Šenkýř, který se agendou skeletu a okolních pozemků zabývá.

"O stavbu podle původního projektu už město nestojí. Nemá ale žádný nástroj, jak investora donutit, aby ve stavbě pokračoval a stavební povolení zrušit nelze."

Na sídlišti Jižní Svahy přitom žije přes 25 tisíc lidí. Obchody a služby tam stále zoufale chybí.

3. Chemička Deza
Třetím největším stavebním strašákem v kraji je s 258 hlasy valašskomeziříčská chemička Deza. Ta podle údajů registru látek znečišťujících životní prostředí v Česku vypouští nejvíce rakovinotvorných látek. Vévodí i žebříčku firem, které vypouštějí látky ohrožující lidskou reprodukci. Lidé už proti chemičce sepsali několik petic.

Technický ředitel Dezy Ivo Hanáček ale továrnu hájí. Od roku 1993 do různých ekologických programů investovala dvě miliardy. "Benzen vyrábíme, tím je řečeno vše. Do ovzduší se dostane, netěsnostem v minimální míře zcela zabránit nelze," řekl.

4. Robot Emil
Čtvrtý se v anketě umístil moderní "plechový dům" zlínských architektů Karla Havliše a Svatopluka Sládečka. Stojí vedle pošty na zlínském náměstí Míru a je znám pod přezdívkou Robot Emil.

"To je úplně vedle. Je to naopak velmi kvalitní stavba," rozhořčil výsledek ankety dalšího zlínského architekta Ivana Bergmanna. Dům je ceněn i proto, že je široký jen 6,3 metru, a přesto má pasáž s obchody, restaurací, kancelářemi a luxusními byty.

5. Leninovo torzo
Páté místo patří s 203 hlasy monstróznímu podstavci, který od konce sedmdesátých let nesl v Hulíně Leninovu bustu. Ta byla po revoluci odstraněna.

"Kdekoliv v republice řeknu, že jsem z Hulína, odpověď zní: Á, to je tam, co je ten Lenin," stěžuje si hulínský starosta Roman Hoza.

Sokl je podle něj tak těžký, že se kdysi uvažovalo také o možnosti uřezat ho za pomoci ženijní jednotky a zakopat přímo na místě. "Příští rok začneme připravovat projekt regenerace náměstí. Jeho součástí bude i odstranění torza pomníku," slíbil Hoza.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video