Hrubý: O návratu na Štiřín zatím neuvažuji

  • 95
Čtenářům iDNES odpovídal Václav Hrubý. Bývalý ředitel zámku Štiřín je opálený, chce se stěhovat a má rád jaro. Po soudních sporech, kdy byl obviněn, se postavil v souvislosti s chystanou vraždou novinářky Sabiny Slonkové na druhou stranu zákona. Strach svědčit nemá. Výhružky ho spíše motivují k tomu, aby se nevzdal. Odpovědi Václava Hrubého najdete ZDE. Podívejte se na rozhovor Hrubého s iDNES.tv.

Václav Hrubý, který ve své funkci ředitele zámku Štiřín skončil po 25 letech, se chtěl sejít s policejním prezidentem Jiřím Kolářem. Hrubý ho chtěl informovat o nových podrobnostech v kauze Karla Srby.

"K žádnému jednání mezi policejním prezidentem a panem Hrubým nakonec nedošlo," řekla v úterý iDNES policejní mluvčí Blanka Kosinová.

"Jiří Kolář pouze pana Hrubého informoval, že policie v tomto případě postupuje standardním způsobem a po půl minutě ho předal kriminalistům, kteří kauzu vyšetřují," dodala mluvčí.

Hrubý byl ale i tak s přístupem policie spokojen: "Mě uspokojuje to, že jsem mluvil s kompetentními lidmi, kteří se tomu věnují," řekl po výslechu na policejním prezidiu.

Dodal, že již před dvěma lety policii informoval o tom, že je vydírán a že je mu vyhrožováno. Policie s tím ale podle něj nic neudělala.

"Měl jsem z toho velmi špatný pocit. Má důvěra byla obrovská jak vůči policii, tak vůči dalším orgánům, panu Kavanovi, náměstkům ministra zahraničí," řekl.

Hrubý přišel na policejní prezidium s tvrzením, že objednána mohla být i vražda dalšího novináře. "V kauze Slonková mohlo jít o život i dalšímu novináři," tvrdí Hrubý.

Otevřete znovu můj případ, žádá exředitel Štiřína
Hrubý vyšetřovatele požádal, aby znovu otevřeli případ jeho vydírání. Doufá, že mu teď budou konečně všichni věřit. "Na mě dnešní jednání působilo úplně jinak, než když jsem tady byl tehdy. Myslím si, že je tu jiná politická vůle tyto věci odhalit," řekl Hrubý.

O tom, co do protokolu nadiktoval, však moc mluvit nechtěl. Uvedl jen, že chtěl přiblížit působení jedné z obviněných, Evy Tomšovicové, na zámku Štiřín, kde na Srbův pokyn pracovala jako kontrolorka.

"V mé situaci byla tehdy paní Tomšovicová jediný člověk, který paradoxně vypadal, jako že se mi snaží pomoci," řekl.

Hrubý: Strach mě neopouští
Nové informace se Hrubý rozhodl poskytnout policii až teď, kdy je bývalý generální sekretář ministra zahraničí Karel Srba ve vazbě, kde čelí s dalšími třemi lidmi obvinění z osnování vraždy novinářky Sabiny Slonkové.

Nicméně dodal, že strach ho neopouští. "Hlavou mi může proběhnout cokoli, jestli pana Srbu někdo neřídil a tak dále. Já jsem přesvědčen, že vojenské tajné služby v tom mají svůj díl," uvedl Hrubý.

Schůzku organizoval poslanec Jan Vidím 
Schůzku Hrubého a policejního prezidenta Koláře původně inicioval předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím (ODS) po setkání s Hrubým.

Vidím řekl, že mu Hrubý sdělil některé věci, které dosud policejním orgánům neřekl. Hrubý to vysvětlil mimo jiné tím, že měl obavy, byl cílem vyhrožování a nedůvěřoval policii, soudům a vládním institucím včetně ministerstva zahraničí.

"Situace, která nastala nyní, je taková, že tyto věci řeknu a snad už mi nehrozí nic z toho, co mi bylo naznačováno," vysvětlil bývalý ředitel Štiřína změnu svého postoje.

Obětí mohl být i sám Hrubý
MF DNES už minulý týden na základě výpovědi Evy Tomšicové uvedla, že obětí měl být i Hrubý a další lidé, a to zřejmě ze msty.

Hrubý se dostal do konfliktu se Srbou v roce 1999. Nepodařilo se mu ale prokázat, že ho Srba nutil falšovat důkazy o tom, že bývalý ministr zahraničí Josef Zieleniec korumpoval novináře. Hrubý ve čtvrtek řekl, že mu tehdy Srbovi lidé vyhrožovali fyzickou likvidací.

Vyhrožovali mi, tvrdí exředitel Štiřína
Zhruba 14 dnů poté, co v květnu vyšla Hrubého kniha o jeho potížích na Štiříně, ho kontaktoval člověk, podle něhož mohlo hrozit Hrubému a jednomu dalšímu novináři nebezpečí.

"Naznačoval, co všechno by se mně mohlo přihodit," popsal Hrubý, co mu zmíněný člověk po vydání jeho knihy řekl.

KAUZA SLONKOVÁ

On-line rozhovor s advokátem Karla Srby

Srba zůstane ve vazbě, rozhodl soud

Policie našla u Srby zbraně a 30 milionů

vše o vývoji kauzy

Hrubý se zmíní i o roli Tomšovicové
Hrubý chce Kolářovi říci i o svých schůzkách s Tomšovicovou, která se při nich měla zmínit o uplácení a o působení dalšího bývalého ředitele štiřínského centra Jiřího Zoufala.

"Říkala, že ve Štiříně pan Zoufal hospodaří tak, aby z toho měli určití lidé prospěch," uvedl. Postupně nabyl dojmu, že lidem kolem Srby a Tomšovicové začal být Zoufal nepohodlný.

"Domnívám se, že některé věci třeba neplnil tak, jak si pan Srba představoval," řekl. Z okruhu lidí kolem Srby a Tomšovicové pak Zoufal kromě Hrubého dostával tajemné obálky s různými informacemi o panu Zoufalovi, které jasně dokazovaly, že se ve Štiříně krade.

Policie Zoufala podezírá z toho, že při zadávání některých zakázek zvýhodnil dodavatelskou firmu a finančně poškodil stát.

Kauzou se budou zabývat i poslanci
Poslanec Vidím předpokládá, že branný výbor sněmovny by se kauzou kolem Srby a přípravy vraždy novinářky Slonkové mohl zabývat 6. srpna.

Informace o případu by jeho členové mohli dostat od ministra vnitra Stanislava Grosse, policejního prezidenta Koláře, případně od nejvyšší státní zástupkyně Marie
Benešové.

Bývalý ředitel zámku Štiřín Václav Hrubý odpovídal čtenářům iDNES. Ti se zajímali především o sesazení Hrubého z funkce ředitele Štiřína a informace týkající se Karla Srby. (1. srpna 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video