Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hrozí lidstvu ještě světová válka?

  1:00
Velký strach skončil. Šedesát let po nejničivější válce v dějinách se zdá, že opakování světového konfliktu s desítkami milionů mrtvých je zatím vyloučeno. Ne každý s tím souhlasí. Ačkoli třetí světová válka ještě nebyla, někteří už vedou "čtvrtou světovou".
Válka, Němci, vojáci (c) profimedia.cz/corbis

Válka, Němci, vojáci (c) profimedia.cz/corbis - Německá armáda projíždí v březnu 1939 po Karlově mostě. | foto: Profimedia.cz

A naplno to říkají - tak jako americký generál Tommy Franks: "Jsme uprostřed čtvrté světové války."

Za tímto hrozivým pojmem se však skrývají jen nevelké střety a bitky na mnoha bojištích americké "války proti terorismu".

Vypadá to "světově", ale oběti bojů se zde obvykle počítají na desítky či stovky - ne na desetitisíce a statisíce jako u Ypres či Verdunu a už vůbec ne na miliony jako u Stalingradu.

Svět se však mění - už nyní mohou skrytě narůstat kořeny velkých i světových konfliktů zítřka, kde bude opět nespočetně mrtvých.

Pravda, ve světě, kde vojensky dominuje jediná mocnost, se může zdát, že válka nemá budoucnost. Aspoň ne válka na straně odpůrců USA. Ale možná je to jen zdání.

Nikdo dnes nemůže soupeřit s Amerikou ve vojenské moci a bohatství. Každý se však může snažit o získání prostředků, jimiž dokáže ohrozit slabé body USA, protože i ony je mají. To bývala taktika povstalců a partyzánů. Dnes se zdá, že je to taktika států.

Když před deseti lety Čína "zpestřovala" tchajwanskou volební kampaň odpalováním raket do blízkosti tohoto ostrova, Amerika reagovala jednoduše: do mořské úžiny mezi Tchaj-wanem a Čínou vyslala eskadru letadlových lodí - a Peking nemohl dělat vůbec nic.

Dnes by si to USA podle amerických analytiků nedovolily - a možná by ani nestačily včas zasáhnout, pokud by se Čína rozhodla ostrov prostě obsadit.

Kdyby chtěli Číňané obsadit Tchaj-wan před deseti lety, mohly by jejich divize překonat 160 kilometrů širokou úžinu snad jedině plaváním. Dnes má Peking flotilu rychlých invazních plavidel a buduje silnou ponorkovou flotilu.

"Vybavují se tak, aby nás dokázali odradit od zásahu do krize na Tchaj-wanu nebo aby aspoň zásah zpozdili. Obratně vyvinuli kapacity, které by mohly cílit na naše slabé body," tvrdí podle listu New York Times bývalý americký vojenský atašé v Číně Eric McVadon.

Spojené státy se mohou utěšovat jen tím, že stejně zbrojí i jejich spojenec Japonsko, takže Číně vzniká soupeř přímo v regionu.

Zdá se, že "čínskou cestu" volí i Írán. Před čtyřmi lety si ve velkém množství pořídil rakety známé pod nic neříkajícími kódy 3M-82 nebo SS-N-22 Sunburn. Nyní si nakupuje zdokonalenou verzi sunburnů, rakety SS-NX-26 Jachont, které jsou rychlejší a mají větší dolet.

Jsou to rakety s měnitelnou dráhou letu. Sunburn pochází z doby, kdy Rusové vzdali marný boj o ovládnutí moří a zaměřili se na strategickou obranu - vyvinuli přitom střelu, která je lepší než její americké protějšky. Sunburn označují někteří experti za "momentálně nejsmrtonosnější raketu světa".

Američtí odborníci jen spekulují, jak velké ztráty mohou tyto zbraně způsobit jejich flotile v Perském zálivu, pokud USA udeří na Írán. Potopení jedné velké lodi může americké armádě způsobit stejné ztráty jako celá dosavadní válka v Iráku. A pokud se Íránu podaří vyvinout i jadernou zbraň, může být válka buď ještě krvavější, nebo nemyslitelná.

Skryté hrozby a boj o duše
I velký útok lze zahájit s omezenými prostředky a s velmi jednoduchými zbraněmi. Pravda totiž je, že i když se svět nejvíce bojí biologických, chemických a jaderných zbraní, největším zabijákem stále zůstávají běžné konvenční zbraně - miny, granáty či přenosné rakety.

Proto se odborníci, kteří přemýšlejí i o nemyslitelném, nebojí jen raket a ponorek. Hrozbu vidí i v jednoduchém bambusovém kole - považují ho za nástroj skryté mobilizace sil pro velké války ve třetím světě. Bambusová kola, přesuny vojsk za teplot, které se blíží teplotě lidského těla nebo auta se sníženým vyzařováním tepla, to nedokážou odhalit ani přístroje na družicích a v letadlech.

Maskování, klamání, navádění protivníka na fiktivní cíle patří k nástrojům, jimiž lze čelit i silnému protivníkovi, jak se přesvědčilo NATO (a USA) v Kosovu před šesti lety. Masivní bombardování vojenských cílů nemělo tehdy téměř žádný viditelný efekt - bomby i rakety dopadaly až příliš často na atrapy či na prázdná místa.

To je jen jedno z rizik, jimž čelí státy s rozvinutými armádami. Nemalým rizikem je i odhodlání zasahovat proti skutečným či domnělým hrozbám na celém světě. "Při vedení globální války proti terorismu budeme muset jít tam, kde jsou teroristé," prohlašuje šéf amerických sil v Evropě, generál James Jones, a není sám.

A američtí vojáci jdou - do Afriky, do jižní Asie, do Latinské Ameriky, všude, kam jsou vysláni. Herman Cohen, bývalý náměstek ministra zahraničí USA pro Afriku, varuje: "Rubem (této strategie) je, že můžete převzít agendu místních vládců."

Někdejší ředitel v americké Radě národní bezpečnosti Steve Simon to blíže upřesňuje: "Jednou z hlavních stížností, na něž se teroristické skupiny snaží zaměřit pozornost, je, že Spojené státy se přátelí s odpornými režimy, které utlačují svůj lid. Ale pokud Spojené státy chtějí odstranit tyto skupiny, potřebují pomoc a spolupráci těchto režimů a to může dodat na věrohodnosti podobným stížnostem. Toto riziko je jedním z velkých paradoxů války s terorismem."

Kořeny velkých válek se tak mohou skrývat i ve zdánlivě malé válce proti malým skupinám povstalců a teroristů: mohou vyrůst uvnitř nestabilních států a pak se šířit dál, pokud Spojené státy prohrají boj o duši tamních lidí.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...