Hrozba softwarových patentů ?!

Evropská Komise chce v následující době pravděpodobně schválit rozšíření patentového systému na software, algoritmy, intelektuální a obchodní postupy. Vzhledem k jeho závažnosti a následcích, které by mohl mít pro pokrok a rozvoj v oboru softwarových technologií, byla zorganizována na petice proti přijetí toho zákona.

Autoři ji nechápou jako protest proti copyrightům, nebo dokonce jako souhlasné “ano” v otázce porušování autorských práv. Naopak, právě tento zákon by se mohl lehce zneužít, protože určuje výhradní právo na používání nějaké programové metody. Tak by se mohl nějaký zcela běžný, až téměř jediný možný způsob řešení určitého problému stát patentovanou metodou nějaké společnosti. Jistě si umíte představit, jaké by byly důsledky pro ostatní konkurenty. Další forma zneužití spočívá v tom, že lze zaregistrovat a patentově ochraňovat téměř cokoliv, jde jen o to, kdo jako první daný postup popíše a předloží Patentovému úřadu.

Negativní zkušenosti mají s tímto systémem v USA, kde podobný zákon platí. Jen pro ilustraci je to například patentované "ukládání neviditelné části oken do mimoobrazovkové paměti". Lidé z výzkumných laboratoří MIT to brali jako samozřejmost, naimplementovali ji do X Windows a nikoho ani nenapadlo něco tak jasného zdokumentovat. Pak přišla AT&T a nechala si tuto metodu patentovat. Co na tom, že v X Windows to bylo již dávno používaným prvkem ? AT&T přece přišla s žádostí o patent jako první … Nyní AT&T hrozí vývojářům X Windows žalobou...

Zapomeneme-li na zneužívání, vyvstává problém, co udělat, když jeden a týž postup přijde v relativně krátké době k patentování ze dvou míst. Komu dát přednost ? Představte si, že na něčem pracujete, celé měsíce usilovně přemýšlíte a testujete a když konečně zjistíte to, co jste potřebovali a chcete si své znalosti nechat patentově ochránit, dostanete odpověď, že “ s tímhle tu už někdo byl před týdnem”. Smůla ? Ale takové případy jsou známy! Nejenže vy patent na svůj objev nezískáte, ale ještě budete zákonem nuceni přestat používat to, na co jste sami přišli.

Nezdá se vám to ? Nejste sami. Tuto petici proti softwarovým patentům v EU podepsalo od jejího vzniku v červnu 2000 několik desítek tisíc lidí nejen z členských zemí, ale také ze zemí, které se o přijetí do Unie teprve ucházejí. Jen za první měsíc petici podpořilo přes 20 000 osob, včetně zaměstnanců velkých společností ( IBM, Oracle, Siemens … ). Mezi VIP lidmi, kteří se k akci také připojili, můžeme najít i současnou ministryni kultury Francie. Francie se celkově staví výrazně proti rozšíření patentového systému.

Nestavme se k problému lhostejně, nejsme sice členy Evropské unie ( kdy budeme, to ponecháme jiným úvahám , ale jako ucházející se země, musíme brát již dnes v úvahu všechny důsledky našeho vstupu. Samozřejmě, tím nejtriviálnějším je akceptace zákonů EU.

Tento zákon může v důsledcích poškodit každého z nás a jediný, kdo z něho bude mít užitek budou velké korporace (ty největší).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video