Mongolské stepi přepadly vražedné mrazy a decimují dobytek tamních pastevců.

Mongolské stepi přepadly vražedné mrazy a decimují dobytek tamních pastevců. | foto: Profimedia.cz

Hromady zdechlin, hlad v jurtách. V mongolské stepi zabíjí mráz

  • 6
Nekonečné mongolské stepi dnes vypadají jako po nájezdu toho nejkrutějšího nepřítele. Hromady mrtvého dobytka se vrší, kam až oko dohlédne, do pasteveckých jurt se vkrádá hlad. Oním nepřítelem, jenž tak nemilosrdně decimuje stáda, je mráz. I na zdejší poměry neobvyklý, brutální mráz. I kolem minus padesáti stupňů Celsia.

Potomci Čingischána jsou ve stepi jako doma a jen tak něco je nerozhází. Na takovýhle rozmar přírody je však jejich moudrost krátká. Bez pomoci mnozí zahynou.

Zmrzlé dobytčí zdechliny se vrší u tradičních nomádských stanů. Další zvířata, ovce, kozy, koně, hovězí dobytek, leží tam, kde padla a už nedokázala vstát. Podobný obraz zkázy a zmaru teď objevíte u téměř každé kočovnické rodiny.

Extrémní mrazy v Mongolsku (zatím) zabily téměř dva miliony kusů dobytka, zhruba každé patnácté zvíře. V zemi, kde je pastevectví živobytím třetiny obyvatel, je to ta nejhorší zpráva, jakou si lze představit. A opravdová krize se prý na Mongolsko teprve řítí.

Obavy o osud těhotných žen

"V zemi budou narušeny dodávky potravin a ještě se tak zhorší bída místních obyvatel," citovala agentura Reuters ze zprávy OSN.
Vydatné sněžení a mrazy postihly devatenáct z jedenadvaceti mongolských ajmaků (krajů).

Krutá zima navíc zemi vmáčknutou mezi Čínu a Rusko přepadla po letním extrémním suchu, které zabránilo pastevcům uchovat dostatek krmení pro dobytek na zimu.

MONGOLSKÝ PASTEVEC

"Nedovedeme si představit budoucnost bez našich zvířat."

"Chudí lidé neměli prostředky, aby si uložili potravu nebo palivo pro vytápění. Teď jsou dodávky nedostupné, protože vesnice a celé oblasti jsou odříznuté od okolního světa," řekla agentuře AP koordinátorka OSN v Mongolsku Rana Flowersová.

Ale nejde jen o zvířata. Značné obavy například panují o osud těhotných žen, jež se ocitly mimo dosah zdravotní péče. Nejméně tři prý už při porodu zemřely. Mongolská vláda požádala mezinárodní společenství o pomoc. Potřeba je vlastně všechno: schází potraviny, léky, zařízení na topení, teplé oblečení, peníze na krmení pro dobytek.

Letos budeme všichni hladovět

"Letos budeme všichni hladovět," svěřila se třiasedmdesátiletá Cerendordž zpravodajce britského listu The Independent. "My už jsme staří, naše životy brzo skončí. Nejvíc se bojím o ty malé, jak oni budou žít?"

Její desetičlenná rodina žije ve dvou jurtách (či gerech, jak říkají Mongolové) na okraji Gobi. Docela se jim dařilo, než se přihnala zkáza. Teď jsou chudí, zničení, přišli o většinu dobytka. Z 550 ovcí a koz jich dosud dýchá osmdesát.

V zemi, kam vede jen pár hrbolatých cest a telefonních linek, se žije tvrdě a jednoduše. Když pak lidé přijdou o to jediné, co mají - svá zvířata - nevidí perspektivu. Netuší, jak dál. "Nedovedeme si představit budoucnost bez našich zvířat," tvrdil syn Nacagdordž.

"Situace se bude dál zhoršovat," řekla pro BBC Amgá Ojúngerelová, mluvčí Mongolského červeného kříže. "Oslabená zvířata budou dál umírat a v květnu zůstanou pastevci bez jídla," dodala.

Úřady kdysi druhého komunistického státu světa, jenž se dosud potýká s obtížemi přechodu k demokracii a tržnímu hospodářství, se obávají nevyhnutelného scénáře: ožebračení pastevci se pohrnou do měst. Tam pro ně nebude práce a skončí jako žebráci, nebo ještě hůř.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video