Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hromadné výpovědi hraničí s vydíráním, míní kardiochirurg z Motola

  • 1614
Kardiochirurg z Fakultní nemocnice Motol Marek Šetina nesouhlasí s akcí Děkujeme, odcházíme. Podle něj má nevhodné načasování i formu. Nevidí nic špatného na tom, že mladí lékaři ventilují svoji nespokojenost. Ale současný stav a průměrný měsíční plat lékaře nevyžadují dramatické akce či hromadné výpovědi. Protestující lékaři navíc nedali ministrovi dost času na reformy.

Ne všichni lékaři s protestem Děkujeme, odcházíme souhlasí. Například kardiochirurg z Motola Marek Šetina míní, že reforma zdravotnictví je nezbytná, rozhodně ale nejsou třeba tak dramatické protesty.

"Nelíbí se mi především forma protestu. Výpovědi, které hraničí až s nátlakem a vydíráním, hrozí destabilizací celého systému a diskreditují všechny lékaře. Načasování je také nešťastné. V době objektivní globální krize, kdy prioritou je snižování nákladů, je požadavek na okamžité, skokové zvýšení platů jedné skupiny zaměstnanců přinejmenším nesolidní," míní Marek Šetina.

Za rukojmí si odcházející lékaři podle něj berou nejen pacienty, ale i sestry, které také přijdou o místa, ať už s protestem souhlasí nebo ne.

"Máme léčit, ne vydírat ministra"

S opačnými názory prý problém nemá a uznává svobodu je vyjadřovat, svým kolegům toto právo rozhodně neupírá. "Ale nesouhlasím s vydíráním, jednostrannými požadavky a dryáčnickou formou akce," dodává s tím, že prvotním úkolem lékařů je léčit, a ne vydírat ministra. "Výrok prezidenta lékařské komory Milana Kubka, že kdo nepodporuje výpovědi lékařů, podporuje korupci ve zdravotnictví je toho zářným příkladem," uvedl Šetina.

Dodal, že kromě zmiňovaných reforem, se kterými by souhlasil i on, jde lékařům především o peníze.

"O platy jde v první řadě. S požadavkem na reformu zdravotnictví lze souhlasit, ale tu ministr Heger přislíbil a připravuje. Měl by se stanovit plán a časový harmonogram reforem. Je ale jasné, že komplexní reformu v řádu týdnů připravit nejde. Protesty by byly obhajitelné, kdyby se časový harmonogram neplnil, nebo kdyby byla reforma špatně připravená, či se situace zdravotníků opravdu zhoršila. Ale tak tomu není," argumentuje.

I když se mluví o miliardách na kontech zdravotních pojišťoven, skokově navýšit platy lékařů podle něj prostě nejde.

Když se přidá lékařům, musí se přidat i jinde

"Víme, že v současné době je rozpočtovou prioritou šetřit na všech frontách. Jistě by se našly 3 miliardy na platy lékařů. Ale to bychom mohli pokračovat a chtít přidat miliardu sem a miliardu tam, tak jak jsme to dělali v minulých letech. Jsem přesvědčen, že stát by ještě chvilku vydržel. Navíc pokud by vláda dnes přidala lékařům, jsem si jistý, že se brzo ozvou další zaměstnanecké skupiny s celkem oprávněnými požadavky na zvýšení platů," vzkázal Šetina

Kardiochirurg z motolské nemocnice pracoval rok a půl na MAYO klinice v USA a má možnost srovnat podmínky lékařů v Americe a u nás. Podle něj je například finanční ohodnocení mladých lékařů u nás a v USA téměř stejné. V obou zemích lékaři pracují dlouhé hodiny přesčasů za minimální plat.

Ale bez úsilí a píle to prostě nejde. "Radši budu operovaný od unaveného chirurga, který operovat umí, než od odpočatého, který se pro samý odpočinek operovat nenaučil. Myslím, že ani vrcholový sportovec, houslový virtuos či vědec nedosáhli úspěchů odpočinkem, ale tvrdou prací," uvedl kardiochirurg.

Střet mezi mladými a staršími?

Protest lékařů proto částečně chápe i jako mezigenerační střet. "Výpovědi podávají většinou mladší kolegové a jen velmi málo vedoucích pracovníků, přednostů klinik či primářů. Přitom plat lékaře po promoci v USA je kolem 2000 dolarů měsíčně, což je přibližně 35 až 40 tisíc korun," dodal s tím, že zatímco platy mladých jsou srovnatelné, mzdy starších a zkušených lékařů u nás a v USA se hodně liší.

"Šéf oddělení má 50 i více tisíc dolarů měsíčně. To je skoro milion korun měsíčně. Starší a zkušení lékaři mají v USA příjem desetinásobný. Takže paradoxně by měli největší důvod ke stížnostem starší a zkušení lékaři," míní.

Šetina nevidí nic špatného na tom, že mladí lékaři ventilují svoji nespokojenost. Ale současný stav a průměrný měsíční plat lékaře, který podle něj tvoří 50 tisíc korun, nevyžadují hromadné výpovědi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video