Keramika nalezená v hrobce mayské královny K'abel v dnešní Guatemale (1. ledna

Keramika nalezená v hrobce mayské královny K'abel v dnešní Guatemale (1. ledna 2012) | foto: Profimedia.cz

Nejvyšší vojenská vůdkyně. Role mayských žen mohla být zcela jiná

  • 5
Archeologové odhalili ve středoamerické Guatemale hrobku významné mayské královny. Objev podle nich zcela změní pohled na postavení žen a jejich politický vliv v této původní americké kultuře.

Hrobka byla zbudována jako poslední odpočinek pro "nejvyššího vojenského vůdce" paní K'abel. Ta byla podle předpokladů vojenským guvernérem mayského města El Peru-Waka ze sedmého století.

V hrobě nalezli archeologové jadeitové klenoty, tisíce obsidiánových čepelí a jeden velký kámen, na kterém byly vyryty ženiny činy. K'abel vládla po boku svého manžela K'inicha Bahlama nejméně dvacet let. Byla považována za jednoho z největších vládců pozdní části klasického období. Už jenom její titul "Kaloomte" (již zmíněný nejvyšší vojenský vůdce) měl větší váhu než královská pozice jejího manžela.

Mayové

Původní obyvatelé jižního Mexika a severní části Střední Ameriky. Termín maya označuje obyvatele regionu, kteří si uchovávají určité podobné kulturní a jazykové tradice. Označuje se tak mnoho rozličných populací a komunit i etnických skupin v regionu Mezoameriky. Každá z nich má svou vlastní částečně odlišnou tradici, kulturu či historickou identitu. Počátkem 21. století zde žije okolo 6 milionů potomků Mayů. Někteří se téměř integrovali do moderní kultury, která je obklopuje, jiní pokračují ve svých tradicích a často mají jako mateřštinu jeden z mayských jazyků.

Zdroj: wikipedia.org

Vládkyně byla pohřbena až jedenáct metrů pod tehdejším povrchem, v chrámu poblíž schodiště. "Dává to smysl, lidé ji pohřbili na velice prominentním místě jejich města," popisuje David Freidel z washingtonské univerzity. "Znamená to, že ji lidé budou uctívat i po pádu její dynastie," pokračuje.

Další z archeologů Marcello Canuto z Luisianské univerzity uvažuje: "I když to není první taková hrobka, teprve tato nám dává představu, jak důležitou roli mohly ženy hrát v dynastických svazcích a jaké úcty požívaly. Této se například dostávalo stejné vážnosti jako mužským králům."

Podle specialistky na mayskou genderovou problematiku Traci Ardrenovou z Miami je tradiční význam mužů v Mayské civilizaci způsoben množstvím dobových vyobrazení, které jako autoritu zdůrazňují právě muže. "Postavy jako K'abel ukazují, že i tato kultura měla neobyčejné ženy, které zastávaly významné posty, byly úspěšné a společnost je uznávala," popisuje Ardrenová.

Domácí objev zaujal i guatemalskou ministryni kulturního a přírodního dědictví Rosu Marii Chanovou. Hrobka podle ní ilustruje důležitost žen ve vůdčích úlohách v minulosti. "Musíme konečně zaujmout postoj, který posílí roli žen v dnešní době," dodala.

Mayská civilizace prosperovala ve Střední Americe, tedy i na území dnešní Guatemaly.

Mayská civilizace prosperovala ve Střední Americe, tedy i na území dnešní Guatemaly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video