Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hrdličky na domě značí manželství, vdovství i hašteření

  13:01aktualizováno  13:01
Praha - Původních kamenných plastik na domech zbylo v Praze velice málo. Vždycky ostatně tvořily jen nepatrnou část z počtu domovních štítů. Musely být vkomponovány do fasády domu až při jeho stavbě a vůbec s nimi bylo dost práce. Mnohem jednodušší bylo zavěsit desku s malovaným symbolem na skobu, anebo nechat znamení vrýt do omítky. Plastiky jsou většinou velmi zdařilá umělecká dílka, některé jsou přímo skvosty mezi merky, jako kupříkladu znak na domě U tří housliček v Nerudově ulici. Dům v Nosticově ulici číslo 5 byl zřejmě kolem roku 1720 barokně přetvořen, ale přitom se nezapomnělo na tradiční domovní znamení, podle nějž se dům nazýval U dvou hrdliček. Dnes v něm sídlí soukromá firma a bydlí tam několik nájemníků.
Podívejte se na obrázky domů a jejich znamení.

Obecně lze říci, že mnohá znamení jsou mistrovskými kousky, zatímco jiná přílišným uměním nevynikají. Záleželo ovšem také na nárocích majitele domu. Komu stačilo, aby přilákal zákazníky pro svůj krám či dílnu, spokojil se s vývěsným poutačem, případně se symbolickým výrobkem nebo znamením cechu. Někdy použil nemajetný řemeslník i svůj vlastní výrobek a nad vchod prostě zavěsil třeba klobouk, rukavici nebo botu, případně jejich atrapy. Domovní znamení se zpočátku řídila pravidly heraldiky. Podle zásad erbovního kumštu musely být barvy čisté, měly se zřetelně lišit a nesměly se klást na sebe. Stříbro a zlato mohly být nahrazeny bílou a žlutou barvou.

V souvislosti s tím, jak se mezi dokonalými a stylově čistými díly začaly objevovat práce naivní a diletantské, začaly se k označení pražských domů používat směsice nejrůznějších barev. Mnohdy však vůbec nebyly funkční. Objevovali se zelení čápi, modří raci, červení orli, ale také stříbrná jablka, zlaté růže, žlutí jeleni. Naopak hudební nástroje se ve fantaskních barvách většinou nevyskytují.

Tvar ptáků však zůstal v tradici renesančního motivu z předchozího století. Původní dům i prvotní merk vznikly pravděpodobně v roce 1621 na místě zahradního domečku v někdejší Lazarovské zahradě, jejímž majitelem byl bohatý měšťan Baltazar Globic. Důvodů, proč byly do průčelí domu umístěny hrdličky, mohlo být několik. Už od antiky patří tento pták spíš na hřbitov než jako ozdoba na dům. Přitom je příslovečná také věrnost ptačích párů hrdliček. Znak mohl tedy symbolizovat osamělé vdovství, stejně jako čisté manželství. Ale protože je hrdlička je pták nadmíru štěbetavý, chtěl možná středověký umělec vytvořit i symbol toho, jak se lidé v domě "hrdlili", tedy hádali a haštěřili. Ostatně hrdlení malostranských vdov bylo odjakživa vděčným námětem pro pisatele povídek.

V Nosticově ulici žádné další domovní znaky nenajdeme. Půjdeme-li však kolem Čertovky do několik metrů vzdálené ulice Všehrdovy, můžeme si vše vynahradit. Pěkná znamení jsou na domech U bílého kříže, U voskářů a U červeného křížku. V domě číslo 47 žila malířka Eva Braunerová, která ilustrovala řadu pragensií a knih s mystickou tematikou. V navazující Říční ulici byl v kostele svatého Jana Na prádle pohřben český humanista Viktotín Kornel ze Všehrd. Bizarní název vznikl tak, že v roce 1784 byl kostel zrušen a v budově vznikla prádelna. Ke svému původnímu účelu se kostel vrátil krátce před druhou světovou válkou a byl zasvěcen svatému Janu Křtiteli. Patří mezi nejstarší v metropoli.

Vynalézavost tvůrců starých pražských pověstí neznala mezí. Někteří si přímo libovali v morbidnostech. O půlnoci vyjíždí z kostela mnich v kočáře, taženém čtyřmi smrdutými kozly. Aby pozdní noční chodci unikli puchu, měli zaplatit výplatné ve výši jednoho tolaru. Stará lakomá vdova chtěla ušetřit a snažila se utéci. Mnich jí zastoupil cestu a vyhrožoval jí boží pomstou, pokud nezaplatí, protože vybrané tolary jsou určené na obnovu kostela. Žena mu nakonec tolar dala, ale mnich zjistil, že je falešný. Rozpálený peníz vtiskl lakotnici na čelo, aby jí propálil v hlavě díru. Od té doby vdova v Říční ulici straší a snaží se vyžebrat v půlnoční době od lidí peníze, aby splatila svůj dluh.

Kostel svatého Jana Křtitele Na prádle v Říční ulici u břehu Vltavy na Malé Straně. Bizarní název vznikl tak, že v roce 1784 byl kostel zrušen a v budově vznikla prádelna. (5. ledna 2001)

Kostel svatého Jana Křtitele Na prádle z pohledu od Vltavy. Kostel leží na rohu ulic Říční a Všehrdovy Na Malé Straně v Praze 1. (5. ledna 2001)

Nosticova ulice vede od Maltézkého náměstí podél Kampy. (5. ledna 2001)

Dům U bílého kříže ve Všehrdově ulici na Malé Straně. (5. ledna 2001)

Domovní znamení se zpočátku řídila pravidly heraldiky. Podle zásad erbovního kumštu musely být barvy čisté, měly se zřetelně lišit a nesměly se klást na sebe. (5. ledna 2001)

Takto v současné době vypadá Dům U červeného křížku ve Všehrdově ulici. (5. ledna 2001)

Dům v Nosticově ulici číslo 5 byl zřejmě kolem roku 1720 barokně přetvořen, ale přitom se nezapomnělo na tradiční domovní znamení, podle nějž se dům nazýval U dvou hrdliček. (5. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Zemědělci na polích u Mikulova zavlažují úrodu.
Vědci zkouší na Břeclavsku lék na sucho, inspirovali se v Izraeli

Odborníci budou v Přítlukách na Břeclavsku testovat, jak zadržet vodu v krajině a zpomalit její odtok. Obec se dostala mezi šest lokalit vybraných po celé...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Z tanečního parketu do basy. Když komunisté trestali mládež za rokenrol

Před šedesáti lety si komunistická moc v Praze došlápla na desítky mladých lidí, kteří se provinili pouze tím, že tančili rokenrol. V očích režimu propagovali...  celý článek

Řetězový most v Budapešti
100 POHLEDŮ: Skladiště pod elegantním mostem v Budapešti

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.