Hrdina New Yorku odchází

Nebýt zdravotních a rodinných problémů, mohl na začátku roku s reálnou pravděpodobností vyměnit úřad newyorského starosty za křeslo ve Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu. Místo volební bitvy s demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou vyhrál Rudolph Giuliani minulý rok boj s rakovinou a v posledních dvou měsících potvrdil pověst úspěšného a rozhodného politika, jenž se po teroristickou útocích na rodný New York stal hrdinou.

Giuliani je na vrcholu
V úterních volbách nového starosty sice nemůže kandidovat, v úřadu by jej ale podle průzkumů ráda viděla i nadále velká část Newyorčanů.

Necelé dva měsíce před ukončením funkčního období je popularita sedmapadesátiletého Giulianiho, jehož někteří kvůli jeho nesmlouvavým postojům dokonce označovali za fašistu, na vrcholu.

Podle politologů by nyní vyhrál kandidaturu na jakýkoli úřad a bez problémů by porazil i manželku bývalého prezidenta, senátorku Clintonovou, s níž loni v květnu souboj vzdal kvůli rakovině prostaty. Jeho šance by tehdy možná oslabilo i přiznání, že má milenku a že se chystá rozvést.

Velké uznání sklízí Giuliani kvůli razantním metodám potírání zločinnosti, za rozhodný postoj po útocích na USA a za schopnost sjednotit zdrcené Newyorčany.

Starosta postavil město na nohy
Ačkoli sám unikl smrti z budovy sousedící se Světovým obchodním střediskem, jehož obě věže se po nárazu dopravních letounů zřítily, a při atentátu ztratil několik blízkých přátel, vrhl se ihned do práce. Začal organizovat záchranářské práce, pravidelně navštěvoval hasiče, účastnil se pohřbů a často vystupoval na tiskových konferencích.

Ve vypjaté situaci tak potvrdil svoji pověst workoholika. Za "vynikající příklad duševní síly a smyslu pro občanskou povinnost" bylo nedávno Giulianimu, jemuž v žilách koluje italská krev, uděleno vysoké italské vyznamenání. Za hrdinství a obětavost získal v polovině října čestný rytířský titul - největší poctu, kterou může britská královna vyznamenat cizince.

Značného uznání si Giuliani předtím vysloužil nejen v USA, ale i v zahraničí, za nejvýraznější pokles kriminality ve městě, které rád nazývá "hlavním městem světa". První, co po svém nástupu počátkem roku 1994 udělal, bylo, že vyměnil vedení městské policie, které občané všeobecně považovali za zkorumpované.

Mussolini na Hudsonu
Giulianiho metody měly ovšem také své odpůrce. Kritici mu přezdívali Císař města nebo dokonce Mussolini na Hudsonu. Občanské iniciativy kritizovaly, jak snadno občané mohou být kontrolováni a dokonce i zatčeni.

Svého času si vysloužil odsouzení za kampaně "kvality života", v nichž nechal zavřít erotické obchody na Times Square, vydal přísná pravidla pro taxikáře, pouliční prodavače a artisty, bezdomovce i chodce.

Veřejnosti uzavřel radnici a po tradičně sarkastických a jízlivých Newyorčanech vyžadoval zdvořilost a slušné chování. Na jeho osobu se snesla obvinění za rostoucí brutalitu policie.

Giulinani zlikvidoval mafii
Giuliani, jenž byl po zvolení starostou před sedmi roky prvním republikánem po 20 letech v tomto úřadu, vešel ve známost především jako prokurátor, jemuž se podařilo rozbít mafiánské struktury, které v New Yorku ovládaly výnosná podnikatelská odvětví sběru a ukládání odpadků. Za mříže tehdy dostal kromě několika mafiánů i zkorumpované obchodníky z Wall Streetu.

Poslední rok byl Giuliani vděčným námětem bulvárního tisku. Loni, čtrnáct dní po diagnoze rakoviny, oznámil, že se po šestnáctiletém manželství rozvádí s televizní novinářkou a herečkou Donnou Hanoverovou, s níž má syna a dceru.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video