Hřbitov nikomu nepatří, chybí zákon

Rokytnice - V kuriózní situaci se ocitla obec Rokytnice na Přerovsku. Hřbitov, do nějž obec investuje a za jehož hroby jí lidé platí poplatky, nepatří nikomu. Veškeré smlouvy, které tak obec s lidmi uzavírá, jsou neplatné. Problém se objevil ve chvíli, kdy obecní úřad požádal o převod hřbitova, který patří ke kostelu a faře, do majetku obce. Situace zatím nemá řešení.

"Na katastrálním úřadě nám řekli, že to nejde, že nám církev nic převést nemůže, protože jí hřbitov nepatří. Obrátili jsme se proto na okresní úřad a jeho prostřednictvím na ministerstvo, aby situaci nějak vyřešilo. Odpověd byla taková, že státu také nic nepatří, protože nic nepřevzal, takže majetek je ničí a zatím se s tím nedá nic dělat," popsal rokytnický starosta Vojtěch Soldán (nezávislý).

"Myslel jsem si, že není možné, aby v tomto státě bylo něco ničí, to přece nebylo ani ve středověku. Jenže jak je vidět, tak to bohužel jde," posteskl si starosta.

Jak je to možné? Na vině je zablokování jakéhokoliv nakládání s církevním majetkem. Vláda jej před časem svým usnesením stopla až do doby, než bude existovat speciální restituční zákon nebo až do podepsání majetkového vyrovnání s církví. "Náměstek ministra financí se sice snažil získat v tomto případě výjimku, ale nepodařilo se," řekl vedoucí finančního odboru okresního úřadu Pavel Měrák.

Hřbitov a celý komplex budov, který k němu patří – kostel, fara a zahrada, by tak nyní měl převzít do prozatímní správy okresní úřad. Ten se však na to zatím nechystá. "Ještě jsme to neudělali, protože, přiznám se, nechci nést majetkovou odpovědnost za kostel, který je v dezolátním stavu," uvedl Měrák.

Pro obec to znamená, že provozuje a udržuje hřbitov, který jí nepatří. "Uzavíráme smlouvy o hrobech, které jsou právně neplatné, jenže co jiného máme dělat?" krčí rameny rokytnický starosta. "Buď se o ten hřbitov postaráme a dál do něj budeme investovat, nebo se přestaneme starat a on zchátrá," míní. "Kdybychom aspoň investovali do cizího, ale my opravujeme "ničí" majetek," povzdechl si.

Kostel, faru, zahradu, hřbitov a další související pozemky zkonfiskoval stát rokytnickému šlechtickému rodu Eichhoffů. Poté byl v roce 1948 celý komplex zapsán na Kostelní konkurenční výbor, což byl spolek právnických a církevních osob, ale bez právní subjektivity. Dávno neexistujícímu spolku tak prakticky všechno patří dodnes.

"Snažíme se podobné věci, které se léta neřešily, co nejrychleji napravit. Podobné situace jsou v našem právním řádě značně neobvyklé. Chceme tyto nemovitosti převést do vlastnictví příslušných farností co nejdřív pomocí výčtového zákona. Ten se právě nyní připravuje a ve chvíli, kdy začne platit, budou moci farnosti s majetkem nakládat, tedy i převádět jej na obec," řekla ředitelka odboru církví na ministerstvu kultury Jana Řepová.

"Teď záleží jen na církvích, jak rychle nám Česká biskupská konference dodá seznam majetku, který by měl být převeden. Věřím, že se všechno stihne ještě v tomto volebním období," dodala.

"Zatím to ovšem pro lidi z Rokytnice znamená, že budou dál podepisovat s obcí neplatné smlouvy o hrobovém místě s tím, že snad za několik let se situace vyřeší a hřbitov připadne obci," konstatoval Pavel Měrák.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video