Hřbitov německých vojáků by měl být ve Strašnicích

Praha - Pozůstatky německých vojáků z druhé světové války, které byly dosud pohřbeny po Praze jen provizorně, budou po desítkách let umístěny na jediné místo. Pražští radní na včerejším jednání rozhodli, že pietní vojenský hřbitov vznikne z bývalého německého evangelického hřbitova ve Strašnicích. Jejich postoj musí potvrdit ještě městské zastupitelstvo.

Oznámení představitelů města předcházely vzrušené diskuse mezi pamětníky válečných událostí. Zatímco například Český svaz bojovníků za svobodu radní podpořil, některé jiné organizace vystoupily velmi ostře proti jejich úmyslu.

Radní Filip Dvořák upozornil, že problémy s pozůstatky je nutné rychle řešit. "V Praze je aktuální problém s tisíci exhumovanými těly vojáků Wehrmachtu, kteří byli v minulosti pohřbeni na hřbitově v Ďáblicích. Toto místo má být upraveno jako čestné pohřebiště pro třetí odboj," prohlásil Dvořák.

Na rozhodnutí městské rady měl značný vliv i  postoj ministerstva zahraničních věcí, které pietu pro německé vojáky podpořilo. Ředitel odboru států střední Evropy Jiří Šitler nedávno napsal na magistrát, že republika se k takovému chování zavázala. "Jsme názoru, že zřízení plánovaného pietního areálu by bylo nejen v souladu s mezinárodními závazky, které na sebe vzala Česká republika, ale i naplňováním česko-německé smlouvy z roku 1992," uvedl zástupce ministerstva.

Město nebude stát včerejší rozhodnutí radních téměř ani korunu, spíše na něm ještě vydělá. Evangelický hrob ve Strašnicích, který byl v roce 1945 zkonfiskován, je totiž nutné udržoval a finančně přispívat na jeho zachování. Německá strana přitom nyní navrhla hrazení veškerých nákladů nutných k obnovení hřbitova a uložení pozůstatků. "Bezpochyby dojde ke značnému zhodnocení majetku hlavního města včetně vyřešení havarijního stavu stavebních objektů umístěných na tomto hřbitově," stojí v písemné zprávě, kterou měli radní při rozhodování k dispozici.

Při zasedání zastupitelstva lze očekávat, že jeho členové hlasování radních podpoří. S výjimkou komunistů se zatím vyslovily pro všechny politické strany, včetně ČSSD. "My jsme s tím jako sociální demokraté neměli při hlasování v radě žádný problém. Myslíme si, že je to praktického naplňování politiky česko-německéhoporozumnění," sdělil včera náměstek primátora za tuto stranu Jiří Paroubek.

Po schválení zastupitelstva, které by se touto záležitostí měla zabývat na konci června, budou uzavřeny potřebné smlouvy a odborníci začnou bývalý evangelický hřbitov upravovat. Do země bude uloženo kolem tisíce ostatků německých vojáků, které byly dřívena hřbitově v Ďáblicích. Další stovky ostatků jsou nyní v různých občanských urnových hrobech.

Jen více takových rozhodnutí

Není mnoho rozhodnutí města, která mohou zaujmout i za hranicemi země. Včerejší souhlas radních s tím, aby v Praze vznikl německý válečný hřbitov, k takovým patří. A v každém případě vystavuje městu dobrou vizitku. Nejde přitom jen o plnění česko-německé smlouvy z roku 1992 či ženevských úmluv o ochraně obětí války z roku 1949, podle kterých budou mrtví pohřbeni s úctou a jejich hroby vhodně udržovány. Především jde o slušné lidské gesto. J en je škoda, že někteří radní až příliš zdůrazňovali, že město to nebude stát ani korunu, případně mluvili alibisticky o tom, jak podobný krok už dříve zvolila jiná města. Nezbývá než věřit, že rozhodnutí podpoří také zastupitelstvo. Pak ať už na válečný hřbitov kráčejí vzdát čest ti, kteří tak budou chtít učinit. A ostatní? Ať jej v pokoji minou. A my jejich postoj respektujme.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video