Hrázný Jiří Odráček měří led na přehradě ve Fryštáku.

Hrázný Jiří Odráček měří led na přehradě ve Fryštáku. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Hrázný na přehradě denně měří led, ale na bruslaře policii nevolá

  • 7
Každý den vyrazí na zamrzlou hladinu přehrady, sekerou nebo vrtačkou udělá do ledu díru a změří, jak silná vrstva je. Hrázný z přehrady ve Fryštáku Jiří Ondráček pečlivě sleduje led. Jde o bezpečnost přehrady. "Tloušťku ledu potřebujeme znát hlavně proto, abychom věděli, jakou silou tlačí na hráz," vysvětluje hrázný.

Pokud by někdo jeho každodenní kontrolování ledu považoval jen za nezištnou službu pro bruslaře, byl by na omylu. Ostatně bruslaři ani na fryštácké přehradě nemají co dělat a každým sklouznutím porušují zákon. Nádrž je totiž záložním zdrojem pitné vody, a proto na ní platí první, tedy nejvyšší stupeň ochrany.

Bruslaře přesto přitahuje jako magnet. "Všude jsou cedule, takže vědí, že na přehradu nesmějí. Ale že bych je chodil vyhánět nebo na ně volal policii, to zatím ne," říká Ondráček.

Hrázný ve Fryštáku měří tloušťku ledu, zatímco na nádrži se i přes zákaz bruslí.

Za léta strávená na přehradě ještě nikoho z vody nelovil, přesto trne pokaždé, když vidí, že se lidé odvažují na bruslích až k odběrné věži nebo propustkům, tedy místům, kde je led nejslabší.

Měřit vyráží od okamžiku, kdy je přehrada zamrzlá a led na první pohled pevný. "Vezmu sekyrku nebo vrtačku, udělám do ledu díru a změřím ho. To je celé," směje se Jiří Ondráček.

Bruslit se smí na třech nádržích, ale v Luhačovicích není voda

Ve Zlínském kraji se takto sleduje led na pěti nádržích. Nejzamrzlejší je momentálně Bystřička, která má 28 centimetrů silnou ledovou poklici. Na ni mohou bruslaři legálně, stejně jako na přehradu v Horní Bečvě, kde má led ale jen 14 centimetrů. Mohli by i do Luhačovic, tam by ale narazili na vypuštěnou nádrž.

Na webu Povodí Moravy jsou ještě údaje z přehrad ve Fryštáku a Slušovicích. Na ně ale bruslaři nesmí.

Mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová navíc varuje, že bruslení na nádržích není dobrý nápad. "Jsou velmi hluboké a vstupovat na ně není v zimě vůbec vhodné. Kromě toho se v posledních dnech objevují na přehradách díry v ledu a tomu nejsme schopní zabránit. Ve Zlínském kraji je zatím hlášené nemáme, jinde už ale několik bruslařů ve vodě skončilo," varuje Slámová.

Tání bude letos problematické, upozorňují vodohospodáři

Mrazy už uzavřely i hladiny řek. Ve Zlíně na Dřevnici se dá bruslit poprvé po mnoha letech, naopak v Uherském Brodě je led každoroční atrakce. V místní části Újezdec je hladina řeky klidná a jezdit se dá po víc než stometrovém úseku.

"Nepamatuji, že by se tam někdo probořil. Kdo chce bezpečné bruslení, má k dispozici zimní stadion. I mě ale víc láká zamrzlá voda," přiznal starosta Brodu Patrik Kunčar.

Najdou se i nadšenci, kteří plánují mnohakilometrovou cestu říčním korytem. Těm ale mohou plány zkřížit vodohospodáři, kteří musí ledy rozbíjet. Předcházejí tak potížím, které je čekají, jakmile se oteplí. "Tání bude letos zřejmě problematické. Ledové kry se v řece snadno zapříčí a zatarasí cestu vodě," upozornila Slámová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video