Vodáci nebudou muset na hraničních úsecích řek vyřizovat povolení pro jejich splutí.

Vodáci nebudou muset na hraničních úsecích řek vyřizovat povolení pro jejich splutí. | foto: Martin Janoška, iDNES.cz

Hranice padnou i pro vodáky a amatérské piloty

  • 9
Mnohá zákoutí řeky Dyje zůstala pro vodáky tajemstvím. Řeka totiž kopíruje státní hranici s Rakouskem a několikrát ji i překračuje. A za hranice se na lodi nesmělo. Za třiadvacet dní se však vše změní. Vstup do Schengenu zruší hranice nejen na silnicích, ale i ve vodě a ve vzduchu.

"Už před pár lety jsme chtěli Dyji sjet ze Znojma třeba až do Lednicko-valtického areálu. Ale bylo to tak administrativně složité, především ze strany rakouských úřadů, že jsme to raději odložili," potvrdil David Gros z vodáckého oddílu Neptun ve Znojmě.

Vodáci konečně projedou Dyji
Teď se vodáci dočkají. V prosinci už může do lodě sednout každý, komu se zachce bezstarostně si proplouvat hranicí tam a zpět.

"Pro silnice, říční cesty i cestování letadlem budou platit naprosto stejné podmínky," potvrdil mluvčí jihomoravské pobočky cizinecké a pohraniční policie Roman Pittner.

Nadšeni jsou i veslaři z Břeclavi, kteří si cestu za hranice v lodi vyzkoušeli jen jednou. Po Dyji a dále po Moravě pluli po česko-rakouské hranici až na Slovensko do Moravského Svätého Jána. Víckrát si zahraniční plavbu nezopakovali.

Komplikovala jim to nejen nízká voda, ale i kontroly a omezení. "Museli jsme všechno nahlásit předem. Takže ještě před vyplutím přijela celní a pasová kontrola a všem nám zkontrolovala doklady," popisuje Josef Akai, který tehdy plavbu pořádal.

Problémům na rakouské hranici se tak veslaři vyhnuli. Na hranicích se Slovenskem však museli z lodi vystoupit, ukázat doklady a lodě ručně přenést.

"Teď, když bude režim volnější, bychom si plavbu rádi zopakovali," potvrzuje Akai.

21. prosince, kdy se Česká republika připojí k zemím začleněným do schengenského prostoru, by se měl změnit režim na všech hraničních řekách. Vodáci tak bez administrativních bojů mohou vyrazit na horní úsek Divoké Orlice, Lužnici, Olši, Opavici a další řeky a říčky.

Na Moravě ještě není jasno
Výjimku zatím tvoří jen Morava, kde se turisté na lodích musí řídit i licenčním řádem přístaviště. "Když lidem půjčujeme loďku, upozorňujeme je, že s ní sice mohou připlout ke slovenskému břehu, ale nesmí na něj vystoupit," vysvětluje vedoucí přístaviště Hodonín František Ondruš.

Vylézt na slovenskou stranu řeky může posádka loďky jen tehdy, pokud má poruchu lodě nebo jiný závažný důvod.

"Zatím netuším, jak to bude vypadat po vstupu do Schengenu," přiznává František Ondruš. Pravděpodobně se však licenční pravidla provozu půjčovny loděk změní. A volně přes hranice budou moci jezdit i vodáci z hodonínského přístavu.

Na halušky třeba letadlem
Jediné vnější hranice tak bude mít Česká republika na letištích. Mezi členskými státy však bude zcela volný i pohyb vzduchem. Na to si však Češi budou muset počkat až do jara.

Pravděpodobný termín, kdy se volný pohyb osob zavede i na letištích, je konec března. Pak už nebude nic snazšího než zaletět si na vídeňský řízek nebo na slovenské halušky přímo kupříkladu ultralightem.

Odstartovat budou moci piloti na louce za vlastním domem a proletět vzdušnou hraniční čarou zcela bez potíží.

"Pokud kdokoliv poletí třeba na větroni do státu Schengenu, pak nemusí být odbaven," potvrzuje Roman Pittner.

"Často se však malými soukromými letadly létá například do Chorvatska, které není členskou zemí schengenského prostoru. V takovém případě musí pilot přistát na některém mezinárodním letišti a nechat se odbavit," dodává.

Otevřené hranice Nová šance, nebo příliv uprchlíků, drog a zločinu?

MF DNES vás zve na besedu, která se koná v pátek v Brněnském kulturním středisku (Bílý dům, Žerotínovo náměstí 6) od 15 hodin.

Účastníci diskuse:
- ministr vnitra Ivan Langer (ODS)
- bývalý min. vnitra František Bublan (ČSSD)
- primátor Brna Roman Onderka
- starosta Zastávky Petr Pospíšil

Debatu moderuje Martin Komárek
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video