Ministr vnitra Ivan Langer symbolicky ruší hranici se Slovenskem

Ministr vnitra Ivan Langer symbolicky ruší hranici se Slovenskem | foto: MF DNES

Hranice padly. Češi vstoupili do Schengenu

  • 1166
Úderem páteční půlnoci vstoupila Česká republika do schengenského prostoru. Po desítkách let zmizely z přechodů závory. V Schengenu mohou bez kontrol cestovat Češi i cizinci. Na hranicích se už od odpoledne oslavovalo.

Schengenský prostor dosud tvořilo 13 starých zemí Evropské unie s výjimkou Británie a Irska a s nimi ještě nečlenové Norsko a Island.

Nyní k nim přibudou všichni nováčci z roku 2004 kromě Kypru, který požádal o odklad vstupu. Spolu s Českou republikou se tedy staly součástí schengenského prostoru i Slovensko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko, Lotyšsko, Litva, Estonsko a Malta.

Uvnitř schengenského prostoru se nemusí při cestách do jiných zúčastněných států procházet žádnými hraničními kontrolami.

Česko nyní sousedí pouze se státy, které jsou do prostoru rovněž začleněny, takže nehlídá na rozdíl například od Slovenska žádnou vnější hranici.

Od března příštího roku nebudou hraniční kontroly ani na mezinárodních letištích při cestách uvnitř schengenského prostoru.

Řidiči si na poslední chvíli jezdili pro razítka
Na hraničním přechodu Dolní Dvořiště - Wullowitz zhoustl překvapivě před půlnocí provoz. Češi i Rakušané ještě na poslední chvíli přejížděli hranice a domáhali se razítek do pasů.

S půlnocí vše skončilo. Šéf jihočeských policistů přečetl poslední rozkaz a otevřel šampaňské. Slavili i kolegové na druhé straně hranic. Rakušané ovšem zvolili punč a konec hranic jim odtroubil trubač.

Mnoho našich jižních sousedů ale ke zrušení kontrol přistupuje se skepsí. Obávají se, že v pohraničí zesílí kriminalita.

Řidiči prvních aut, kteří po půlnoci přejížděli hranice, byli poněkud zmatení. Divili se, že je nikdo nezastavuje.

Oslavy začaly ještě před pádem hranic
Mnohde se ale nečekalo až na půlnoc. Oslavy už dříve oficiálně odstartovaly ve Starém Hrozenkově na hranici se Slovenskem, která vznikla jako poslední a padla jako první.

Na přechodu se sešly stovky lidí. Než ministři vnitra Ivan Langer a Robert Kaliňák symbolicky přeřízli hraniční závoru, navzájem si orazítkovali pasy.

"Jsem rád, že tento okamžik nastal. Dnes jsme definitivně přeřízli závoru a od teď už můžeme společně se Slovenskem stavět jen a jen cesty," řekl Langer.

"Velmi mě těší, že Valašské království Bolka Polívky bude zase bez hranic," doplnil ho Kaliňák.

V podobném duchu pokračovaly oslavy i v Mikulově na hranici s Rakouskem. Slavili především Češi, zatímco skeptičtí Rakušané přišli spíše jen v rámci služebních povinností nebo na zvláštní pozvání.

Vyvrcholením mikulovských oslav bylo symbolické rozsvícení semaforu na zelenou ministrem Langerem a jeho rakouským protějškem Güntherem Platterem.

Vstup Česka do Schengenu

Prvním českým územím, kde se začaly "bourat hranice", bylo okolí Bělé nad Radbuzou. Osm starostů přeřezalo na hraničním přechodu Železná červeno-bílou závoru mezi Českem a Německem. Vše podle nich usnadní výměnu pracovních sil a vylepší turistický ruch.

Češi a Rakušané slavili i na společné hranici Weigetschlag - Studánky na Českokrumlovsku. U hraničního kamene se pod vlajkami obou států a Evropské unie sešlo na 150 lidí.

Vstup Česka do Schengenu

Podle vyšebrodského starosty Michala Zálešáka se rozhodli oslavit Schengen v restauraci v rodinném stylu, mnoho lidí z obou stran hranic se tu zná. "Schengen znamená pro naše město změnu polohy. Už nebudeme na konci republiky, ale v centru Evropy. Doufám, že tato poloha k nám přivede i nové investory," řekl.

Rozvadov nepracoval už ve středu
Na některých hraničních přechodech kontroly skončily v podstatě už ve středu. Příkladem je Rozvadov. "Policisté z obou stran nikoho nekontrolovali, dokonce dělali, že tam nejsou," hlásil zpravodaj MF DNES.

"Německý policista pokuřoval a díval se skelným zrakem skrz auta kamsi do dáli. Český seděl se skloněnou hlavou, zřejmě luštil sudoku. Osobní auta zabrzdila, ale když to posádky viděly, jely dál," dodal.

Řidiči už mohou některé hranice projet bez sešlápnutí brzdového pedálu

Slavit přijede i Barroso
Hlavní oslavy proběhnou v pátek na česko-polsko-německém trojzemí.

Na hraniční přechody Žitava - Friedensstrasse - Hrádek nad Nisou dorazí kromě českého premiéra Mirka Topolánka i německá kancléřka Angela Merkelová, šéf polské vlády Donald Tusk a předseda Evropské komise José Barroso.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video