Výběr typu školy ovlivní, jak moc se v ní bude váš potomek trápit. Ilustrační foto

Výběr typu školy ovlivní, jak moc se v ní bude váš potomek trápit. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hranice mezi gymnáziem a průmyslovkou může být křehká

  • 13
Přinutit líné, ale chytré dítě k učení a podat přihlášku na gymnázium? Nebo ho přihlásit na jiný typ střední školy, kde by studium zvládalo bez větší námahy? Pokud nemáte v rodině jasno a zastáváte opačné postoje, ještě přihlášku nevyplňujte a zvažte, jaký dopad může vaše rozhodnutí mít.

PŘEHLED STŘEDNÍCH ŠKOL NAJDETE ZDE

1. Gymnázium osmileté vs. šesti- a čtyřleté
Je vaše vzorná desetiletá holčička nejlepší ze třídy, má samé jedničky, rozbor vět ji vyloženě baví a dnes už ví, jakou vysokou bude studovat? Pak jste šťastlivci a nemusíte moc váhat, přihlaste dceru na osmileté gymnázium, pomozte jí se dobře připravit na zkoušky a podporujte ji v jejím úsilí.

Pokud však máte doma kluka, který je sice inteligentní, čte, má přehled, ale jeho výsledky nejsou úplně jednoznačné a hlavně je škola to poslední, nad čím přemýšlí, bude možná lepší nad osmiletým gymplem trochu váhat.

Kluci prostě dozrávají později a také většinou nejsou tak vyhranění a ctižádostiví v učení jako holky. Zkuste navštívit pedagogickopsychologickou poradnu a zjistit, jestli je dítě dostatečně zralé na zvýšenou zátěž a zda je schopné studium zvládnout.

Jestli se dokáže dlouhodobě soustředit a nebude mít s větší porcí učení problémy. Osmiletá gymnázia jsou určena pro děti, které se opravdu chtějí a umějí učit.

Pokud si tím nejste úplně jisti, raději počkejte a nechte dítě dozrát. Sedět denně dvě až tři hodiny nad otráveným a znechuceným primánem, který se musí nutit do každého úkolu, je zatěžující pro vás i dítě.

"Syn dělal v páté třídě tak trochu na náš popud přijímačky na gymnázium a dopadl nevalně, nepřijali ho. O dva roky později se sám rozhodl, že půjde na zkoušky, připravoval se a uspěl výborně na jednom z nejžádanějších brněnských gymnázií. Za ty dva roky hodně vyspěl, učení mu jde a docela ho i baví," myslí si Alice Janíčková z Brna.

Jiné je to v devítce, kdy už se opravdu musíte rozhodnout. Zkuste se podívat na nabídku oborů, které letos střední školy otevírají.

Gymnázium se hodí podle psycholožky Heleny Hudečkové nejen pro děti se samými jedničkami, ale i pro ty, kteří mají zatím skrytý studijní potenciál a nemají vyhraněný zájem o konkrétní obor.

2. Gymnázium vs. SOŠ nebo průmyslovka
Máte doma deváťáka, nevíte, jakou vybrat školu, a myslíte si, že nejlepší bude gymnázium, protože se pak přece může rozhodnout, co dál? Nebo je vaše dítě sice chytré a šikovné, se školou nemá větší problémy, ale nerado se učí a zrovna teď, v patnácti letech, nemá motivaci k sezení u knížek?

"Tady bych raději zapřemýšlela, jestli není vhodnější zvolit třeba odbornou střední školu nebo průmyslovku než na zvládání velkého množství učiva náročný gympl, který může nemotivované dítě stresovat. Důležité je vzít v úvahu nejen budoucnost dítěte, ale i jeho současné možnosti. Vývoj v tomto věku totiž probíhá přímo ve skocích, takže za čas pravděpodobně chuť učit se přijde, ale pokud ji dítě nyní nemá, bude mít na škole problémy," říká psycholožka Helena Hudečková, ředitelka Pražské pedagogicko-psychologické poradny.

Je tedy lepší se trochu zamyslet a zkusit dosáhnout maturity třeba jinou cestou. Dát dceru či syna na školu, kterou bude aspoň trochu chtít, která ho bude bavit. Navíc získá určitou odbornost a v případě, že nebude chtít pokračovat na vysoké škole, nebo se na ni nedostane, má oproti absolventovi gymnázia větší šanci získat práci. A odborné znalosti se mohou hodit i právníkovi.

3. Střední odborná škola vs. učební obor
Rozhodování mezi učebním oborem a střední odbornou školou je namístě, protože podle údajů Národního ústavu odborného vzdělávání si třetina dětí po vyučení dodělává nástavbu s maturitou.

"To znamená, že během školy zjistí, že zvládnou školu s maturitou, a tím pádem budou mít lepší šanci na získání práce," potvrzuje obecný trend Zoja Franklová z Národního ústavu odborného vzdělávání.

Takže je možná lepší zauvažovat, jestli učební obor zakončený maturitní zkouškou nebude přece jenom lepší.

I když je někdy dětem v tomto věku těžko radit, a když si postaví hlavu, že studovat nepůjdou, je možná lepší je nechat rozhodnout samotné. Namístě je opět konzultace s psychologem, který soustavou testů snáze zjistí, zda dítě má studijní předpoklady, a třeba nedostatečně sebevědomého jedince popíchne k vyšším cílům.

Důležité je také najít obor, který je bude bavit a ve kterém se lze uplatnit. "Podívejte se po okolí, poptejte se známých a snažte se dětem přiblížit představu, co která práce obnáší," radí psycholožka Helena Hudečková.

Když budou mít představu, o co v té které profesi jde, snadněji si vyberou. Navíc existuje mnoho případů, kdy dítě z učebního oboru skončilo na prestižní vysoké škole a posléze jako uznávaný odborník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue