"Jsem velmi pobouřen tím, co si akademický svět v této chvíli dovoluje," řekl prezident Václav Klaus.

"Jsem velmi pobouřen tím, co si akademický svět v této chvíli dovoluje," řekl prezident Václav Klaus. | foto: Petr Topič, MAFRA

Hrajete falešnou hru, opřel se Klaus do akademiků kritizujících Dobeše

  • 898
Prezident Václav Klaus se ve sporu o reformu vysokých škol postavil na stranu ministra Josefa Dobeše. "To, co předvádějí, je falešná hra na akademickou svobodu," sepsul vysokoškolskou opozici proti ministrovi. Rektoři měli odpoledne s ministrem jednání, smír zatím nepřineslo.

Akademici se podle Klause musí rozhodnout, protože nemohou bojovat proti školnému a současně chtít maximální akademickou svobodu a plné rozhodování o vysokých školách.

"Pokud školy touží po naprosté nezávislosti na státu, pak samozřejmě musí chtít i nezávislost na penězích daňových poplatníků. To je elementární aritmetika, to by měl říct každý, kdo nad tím alespoň trochu přemýšlí," řekl prezident Radiožurnálu.

"Chtěl bych připomenout některým našim velkým akademikům, že debata není o soukromém, ale o veřejném školství. Pokud by to byly soukromé školy, kde si studenti plně platí školné, pak ať mají akademici právo rozhodovat, jak sami uznají za vhodné. To, co předvádějí, je falešná hra na akademickou svobodu," dodal Klaus.

Doplnil, že se české vysoké školství nenachází v dobrém stavu, neprodukuje ani kvalitní vzdělávání, ani vědu. Reforma je proto podle něj nezbytná. "Jsem velmi pobouřen tím, co si akademický svět v této chvíli dovoluje a jsem velmi rád, že se k tomu zcela jasně vyjádřil i premiér Nečas," uvedl prezident.

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl označil prezidentovu kritiku za nepochopení postoje vysokých škol. "Některým těm částem toho vyjádření je mi obtížno věřit, že je pan prezident takto vyslovil," řekl Hampl rádiu Impuls.

Ministr školství Josef Dobeš čelí v posledních měsících rostoucí kritice vysokých škol i médií. Prezident Klaus jej ale pochválil, že je nejlepším polistopadovým šéfem tohoto resortu (Klausovu pochvalu čtěte zde).

Dobeš o schůzce s rektory: Dohodli jsme se, že budeme jednat

Ministr školství odpoledne jednal s rektory, kteří se proti reformě staví. Rozpory podle něj pramení z toho, že dosud neměli všichni v ruce tu samou finální verzi věcných záměrů zákonů. V nejnovější pracovní verzi už podle něj je drtivá většina připomínek zapracována.

"Potřebujeme se shodnout na tom, že všichni držíme v ruce tu samou verzi. Verze, která je ve vládě, nebyla všem známá, takže je obtížné se bavit o tom, co je aktuální a co už není. Jestli je tu něco, co v drtivé většině rektorům vadí nebo v tom vidí rizika, začátkem února se o tom budeme bavit," slíbil po jednání ministr.

Smír zatím jednání nepřineslo. "Bylo pro mě důležité, že jsme diskutovali, bylo pro mě velmi zajímavé slyšet plastické názory každého rektora. To napětí kolem věcných záměrů je velké a tohle by mohlo přispět k jeho snížení," prohlásil Dobeš.

Rektoři chtěli dosáhnout stažení obou věcných záměrů z vlády tak, aby bylo víc času na jejich dopracování. "Pozitivní pocit mám z toho, že pan ministr s námi začal poměrně intenzivně jednat a že přislíbil, že se zúčastní dalšího jednání konference rektorů," řekl iDNES.cz rektor pražské univerzity Václav Hampl.

 "Z toho, že znovu odmítl získat trochu času a ty záměry dopracovat, moc dobrý pocit nemám, " doplnil. Podle něj i jeho kolegů bylo i tak jednání s ministrem konstruktivní a v klidném duchu.

"Neměli jsme pocit, že by s námi ministerstvo nechtělo spolupracovat," doplnil rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls. Přesto se podle Hampla nedá hovořit o žádném konkrétním bodě, na němž by se obě strany shody.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video