Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hradec zaplatil obří varhany, výrobce je nikdy nedodal a skončil u soudu

  • 9
Výrobce varhan Vladimír Grygar z Prostějova se u královéhradeckého soudu zpovídá z dotačního podvodu. Před lety krajskému městu slíbil, že postaví jedny z největších varhan v zemi s více než třemi tisícovkami píšťal. Královéhradecká filharmonie ale nástroj nemá a devadesát procent z šestimilionové dotace také ne.

Žalobce viní Grygara z dotačního podvodu, když prostřednictvím Nadačního fondu kulturního dědictví českých a moravských varhan, který sám založil, zinkasoval dotaci od krajského města.

Celkem měly varhany s 54 rejstříky stát téměř 19 milionů korun, zbytek částky slíbil výrobce sehnat od donátorů, on sám měl vložit 4,3 milionu.

Podle spisu ale padlo na stavbu královského nástroje jen něco přes 600 tisíc korun, tedy desetina dotace, zbytek se ztratil.

Varhany se rodí dál, ale pomalu

Královéhradecká filharmonie usiluje o nové varhany dál. Vznikl nadační fond Varhany pro Hradec. Stavbu nástroje převzala před čtyřmi lety společnost Rieger–Kloss z Krnova a zatím proinvestovala 4 miliony korun. Fond jen těžko shání další peníze.

"Obžalovaný peníze užil k jinému účelu, zejména k úhradě svých dřívějších dluhů, splácení úvěrů a úroků u bank, k rekonstrukci pronajaté fary na Vyškovsku, dostavbu varhan pro Jablonec nad Nisou, náhradu odškodného další osobě a pro svoji osobní spotřebu," uvádí obžaloba.

Kolik to stálo? To musí určit posudek

Pětapadesátiletý Grygar to ale vidí jinak. Za neúspěchem celého projektu je podle něj mediální a politická kampaň i konkurenční boj. V létě 2005 se prý objevily tlaky na změnu vizáže nástroje a výroba se zastavila. Novou podobu představil až na jaře 2007, ačkoli tehdy už měly být varhany hotové.

"V průběhu se nadačnímu fondu zálohově fakturovalo a nadační fond peníze proplácel. Vše je podloženo, i za jaké práce to bylo," přesvědčoval soud Grygar.

Odmítl ale říci, kolik přesně do hradeckých varhan investoval s odvoláním na připravovaný posudek. Na otázku soudce, zda všechny peníze použil na stavbu, odpověděl ano. Vyšetřovatelům ale dříve říkal, že na to není připraven odpovědět.

Město zřejmě poslalo peníze do prázdného fondu

Fond, jehož správní radě předsedala Grygarova manželka, měl městské peníze čerpat až poté, co v něm bude zbytek částky na celé varhany. Obžalovaný výrobce ale řekl, že se ve skutečnosti nestaral, zda tomu tak bylo.

Sám slíbil vložit 4,3 milionu, ale podle svých slov poslal jen kolem 200 tisíc. A kdo dorovná zbytek? "Já nevím, co na to mám odpovědět," odvětil varhanář. Peníze od města prý převzal navzdory nesplněným podmínkám, protože běžela výroba.

V hotovosti je vybírala Grygarova žena, která vystupovala u soudu jako svědek. Nedostatek financí zdůvodnila tím, že někteří donátoři odstoupili od smlouvy. Odmítla ale, že by se z hradeckých milionů platily rodinné potřeby a oprava fary.

"Koupil se tam pytel cementu, tam pytel malty, to nebyly žádné závratné položky," konstatovala.

Další svědci a znalci budou vypovídat v dalších dnech. Pokud se u soudu prokáže, že varhanář peníze použil v rozporu s pravidly dotace, hrozí mu pět až 10 let vězení.

,

Video