Část zlatého pokladu rodu Romanovců byla v roce 2009 vystavena v Monaku.

Část zlatého pokladu rodu Romanovců byla v roce 2009 vystavena v Monaku. | foto: Profimedia.cz

Praha smí vystavit cennosti z Kremlu, jen když je uhlídá před potomky cara

  • 53
Pražský hrad chce vystavit vzácné předměty ze sbírek ruských carů. Rusové se však bojí, že se o ně přihlásí rodina původních majitelů a chtějí po Česku záruky. Mezi Prahou a Kremlem je proto nažhavená telefonní linka.

Prezidenti Václav Klaus s Dmitrijem Medveděvem se dohodli, že ruská hlava státu otevře na podzim na Pražském hradě ojedinělou expozici s osobními věcmi členů carské rodiny Romanovců.

Jenomže právě to je kámen úrazu: Moskva chce totiž po Praze státní záruku, že kremelské drahocennosti, které Hradu půjčí, jí budou do jedné vráceny. I když o jejich vydání požádá někdo z příbuzných bolševiky zavražděného (1918) cara Nikolaje II.

"Se zárukou by neměl být žádný problém. Jako Česká republika jsme schopni ji garantovat," říká ministr kultury Jiří Besser (TOP 09). Ale viditelně se už ošívá, když dodává: "Otázka je, zda jsme schopni to garantovat i jako řádný člen Evropské unie. Zejména po přijetí Lisabonské smlouvy - ta situace je zcela nová."

"Vše, co si půjčíme, vrátíme"

Kremelské cennosti byly už v minulosti vystavovány v některých zemích Unie. Po ratifikaci Lisabonské smlouvy opustí nicméně Rusko vůbec poprvé. Právníci Hradu mají proto podle informací MF DNES s výstavou, kvůli níž si plácli dva prezidenti, plnou hlavu starostí.

Co by mělo být k vidění?

Kreml by měl Hradu půjčit šperky, drahé kameny, ikony i vzácné historické zbraně, které Romanovci shromažďovali po celá staletí. Ke zvláštnostem expozice bude patřit i obuv zdobená perlami nebo oblečení členů carských rodin. Ať již půjde o slavnostní ženské róby či uniformy carevičů.

"Riziko vznesení nároků na vystavené cennosti Kremlu existuje," obává se Jelena Gagarinová, ředitelka muzea Moskevský Kreml (a dcera slavného kosmonauta).

Vyhrocenou atmosféru kolem připravované výstavy zklidňuje kancléř prezidenta republiky Jiří Weigl: "Jde o standardní problémy zcela mimořádné expozice, kterou představují kremelské cennosti. Vše, co si od Kremlu vypůjčíme, vrátíme."

Zmatků je kolem výstavy i dvojsmyslného výkladu, nakolik je Česko schopno dostát svým ujištěním Kremlu, víc než dost.

Vznesené argumenty nechápe ani špičkový expert na evropské právo Michal Tomášek. Lisabonská smlouva totiž podle něho žádný stát Unie ani v nejmenším nezavazuje, že musí vydat kulturní cennosti, které mu zapůjčí jiný stát. "Nechápu, proč je Lisabon v souvislosti s expozicí na Hradě vůbec zmiňován,“ diví se profesor.

Nechápe to ani advokát Jaroslav Čapek, jenž hájí šlechtickou rodinu Kinských při jejích restitučních nárocích: "Pokud se na scéně objeví potomek Romanovců s nezpochybnitelnými dědickými nároky, je soud vždy povinen vydat předběžné opatření a majetek až do vyšetření oprávněnosti žadatele zablokovat. Bez ohledu na dohody Hradu s Kremlem."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video