Petr Dongres (vlevo) a policejní prezident Tomáš Tuhý (24. září 2015)

Petr Dongres (vlevo) a policejní prezident Tomáš Tuhý (24. září 2015) | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Kvůli trenýrkám musel šéf Zemanovy ochranky skončit, odešel ale s odměnou

  • 154
Po aféře s rudými trenkami vlajícími nad Hradem byl prvním, kdo přišel o místo. Jak ale zjistil server iDNES.cz, Petr Dongres, tehdy šéf Útvaru pro ochranu prezidenta, neodešel s prázdnou. Krátce po skandálu vyfasoval nejvyšší odměnu, jaká ten rok v ochranné službě padla - za příkladné plnění svěřených úkolů.

Přestože bývalý šéf ochranky prezidenta Miloše Zemana Petr Dongres prohlásil, že za incident odpovědnost necítí, požádal krátce po skandálu o převelení k jinému útvaru. Loni v září se skupině Ztohoven podařilo překonat ochranu Pražského hradu a místo standarty vyvěsit rudé trenýrky.

Dongres neměl příliš na výběr. Podle Zemana i on stál za pochybením a prezident naznačil, že by šéfa své ochranky stejně nechal odvolat (více čtěte zde).

Přestože tak Dongres odcházel z funkce po bezpečnostním skandálu, na jeho výplatní pásce se to neprojevilo. Naopak. Ještě ten samý měsíc, těsně před odchodem, inkasoval bonus 80 tisíc korun po zdanění. A jak zjistil iDNES.cz díky informačnímu zákonu, byla to loni vůbec nejvyšší odměna, jaká v ochranných útvarech - tedy na ochranu prezidenta a ochranu ústavních činitelů - padla.

„Za příkladné plnění mimořádných služebních úkolů a povinností týkajících se osobního podílu směřujícího na podporu činnosti řízeného útvaru policie, zejména nad rámec pracovní doby,“ odůvodnilo odměnu policejní prezidium.

„Udělením odměny panu plukovníkovi ocenilo vedení jeho dlouholeté profesionální působení v útvaru. Jelikož ve zmiňované kauze zcela jistě nešlo o jeho osobní selhání, nepovažujeme udělení odměny za nic nestandardního,“ komentoval záležitost mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Celkem si Dongres loni coby šéf prezidentovy ochranky přišel na bonusech na 175 tisíc a dalších 60 tisíc inkasoval na odměnách v nové funkci. Na tu nemusel dlouho čekat. Pár dní po odchodu z prezidentské ochranky se stal náměstkem nedávno jmenovaného generála Jiřího Komorouse, tedy ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů (více čtěte zde). Ten si loni stejně jako Dongres přišel na odměnách na celkem 235 tisíc korun.

Přestože už Dongres není šéfem žádného útvaru, platově si téměř nepohoršil. Coby šéf ochranky pobíral 70 130 korun. V roli náměstka dostal plat 68 130 korun.

Vynucený odchod

Dongres nebyl prvním ředitelem prezidentovy ochranky, který skončil po bezpečnostním skandálu. Jeho předchůdce Jiří Sklenka rezignoval v září 2012 poté, co na tehdejšího prezidenta Václava Klause vystřelil z kuličkové pistole muž v davu při otvírání mostu v Chrastavě (psali jsme zde). Ačkoli Sklenka nebyl akci přítomen, rozhodl se postavit k situaci čelem a odstoupil z funkce. „Jeho odpovědného a chlapského rozhodnutí si vážím,“ chválil Sklenku tehdejší policejní prezident Martin Červíček.

I Dongrese se po aféře s trenkami nynější policejní prezident zastal. „Je velmi schopný manažersky, ale není neobvyklé, že si lidé nesednou,“ prohlásil Tomáš Tuhý a naznačil tak, že za odchodem Dongrese mohly být i osobní neshody s Milošem Zemanem.

Prezident však rezignaci šéfa ochranky popsal jako důsledek pracovního pochybení. „Chtěl bych vám citovat Aloise Jiráska ze Starých pověstí českých: Durynk si mohl naprosto svobodně vybrat, zda chce být sťat, skočit ze skály, nebo se oběsit na olši. Stejně tak lidé, kteří odpovídají za selhání ochrany Pražského hradu, si mohou svobodně vybrat, zda sami rezignují, nebo budou odvoláni,“ odhalil nevyhnutelnost Dongresova odchodu.

Na Hradě padaly hlavy

Dongres oznámil záměr nechat se převelet 24. září, pět dní po incidentu na Pražském hradě. Nebyl ale jediným, kdo kvůli aféře s potupnou standartou skončil. Velitel Hradní stráže Radim Studený, jehož Zeman také kritizoval za bezpečnostní selhání, byl odvolán dva týdny po odchodu Dongrese. Studený se hájil tím, že byl v době incidentu na dovolené. Dnes pracuje pro firmu Tatra.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář nakonec odvolal i šéfa hradního odboru bezpečnosti Jana Fulíka. Spekulovalo se ovšem, že za jeho odchodem stojí rovněž osobní spory. Fulík si našel místo jako personální ředitel Národní knihovny.

Sedm měsíců od odchodu Dongrese není pozice ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta stále přeobsazena. Do dvou výběrových řízení se nikdo nepřihlásil, teprve napotřetí se objevil jediný kandidát, jehož totožnost však policie zatím tají (psali jsme zde). Řízením je dočasně pověřen vedoucí odboru Vladimír Mach, který se zároveň uchází o místo náměstka ředitele útvaru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video