S Bushem zasedne k jídlu i Miloš Zeman.

S Bushem zasedne k jídlu i Miloš Zeman. | foto: David Neff, MAFRA

Hrad řeší, kdo bude u stolu s americkým prezidentem

  • 139
Stejně jako sportovní pořadatelé do poslední chvíle vybírají All Stars Team svého šampionátu, ani na Hradě v pondělí ještě neměli konečný seznam "vyvolených" dvanácti, kteří si sednou k jednomu stolu s Georgem Bushem.

Jisté je, že na slavnostní oběd s americkým prezidentem dnes přijde stovka lidí: politici, diplomaté a vysocí státní úředníci. V Rudolfově galerii bude deset stolů, u toho hlavních dvanáct židlí.

Zdá se to paradoxní. Ač je návštěva amerického prezidenta naplánována minutu po minutě, kdo s ním bude u stolu, nebylo stále jasné ani včera večer. Hradní protokol v pondělí po celý den tento "problém" řešili s americkou stranou.

Bezpochyby u stolu budou sedět oba prezidenti Bush a Klaus s manželkami. Naopak bez žen dorazí premiér Mirek Topolánek a předsedové obou parlamentních komor Miloslav Vlček s Přemyslem Sobotkou.

S největší pravděpodobností si ke stolu s Bushem usednou i oba velvyslanci: americký v Praze Richard Graber a český ve Washingtonu Petr Kolář. A oba pravděpodobně s manželkami.

"Se mnou půjde žena Jaroslava, protože pak má společný program s prvními dámami – Laurou a Livií," říká velvyslanec Kolář.

Tlumočník pro Vlčka
Pokud to bude takto, zbývá u stolu s Bushem obsadit poslední místo. Původně bylo rezervováno pro americkou ministryni zahraničí Condoleezzou Riceovou, ale ta nepřiletěla.

Nejen u oběda ji pravděpodobně zastoupí její náměstek John Negroponte, bývalý velvyslanec USA v OSN a Iráku. Nebo další Bushův poradce pro otázky národní bezpečnost Stephen Hadley, který rovněž dorazil do Prahy.

Kousek za stolem se státníky bude sedět tlumočník. Jednak kvůli tomu, že to nařizuje protokol, jednak kvůli špatné angličtině předsedy Sněmovny Vlčka.

Zahraničí a bezpečnost
Mezi stovkou českých hostů v Rudolfově galerii, které vybíral prezident Klaus, budou zřejmě převládat zastánci umístění radaru v Česku. Třeba už proto, že Klaus k obědu s Bushem nepřizval ani jednoho komunistu.

Roli nehlasitějšího "antiradarovce" se tak jistě s chutí zhostí místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD. "V situaci, kdy mám možnost se sejít s prezidentem Bushem, tak přece není vhodné, abych šel zároveň na ulici říkat, co si myslím o jeho politice," odpovídá Zaorálek na dotaz, jestli nedá přednost účasti na protibushovských demonstracích.

Klaus pozval ty ministry, poslance a senátory, kteří mají co do činění se zahraniční politikou nebo bezpečností. I u sociálních demokratů je cítit, že se na oběd s šéfem supervelmoci těší.

"I když je to prezident USA, s jehož politikou zásadně nesouhlasím, pokládám si to za čest. Je to prezident spojenecké země," říká třeba poslanec ČSSD Jan Hamáček, šéf sněmovního zahraniční výboru.

Přijde i Miloš Zeman
Pozvánku Klaus poslal i expremiérovi Miloši Zemanovi. "Jako jediný byl předsedou, který vládl celé volební období. Navíc tím vyjadřujeme kontinuitu v zahraniční politice," vysvětluje Klausův mluvčí Petr Hájek, proč nejsou pozváni také další expremiéři Špidla s Grossem.

Kromě toho si Zeman v minulosti získal sympatie Američanů. Po teroristickému útoku na New York 11. září 2001 vystoupil s projevem, v němž řekl, že s teroristy se nevyjednává, ale bojuje.

"Prostě jsem vyjádřil své přesvědčení bez ohledu na to, čí sympatie získám a ztratím," vzpomíná Zeman. Jeho názor na radar je výrazně odlišný, než jaký má ČSSD. Místo radaru považuje za lepší řešení politiku preventivních vojenských úderů – třeba na Írán.

Tak tvrdý postoj se neodváží vyslovit nahlas ani pravicoví jestřábi.

Nepříjemné věci se chystá Bushovi říct jinak zastánce radaru, středočeský hejtman Petr Bendl z ODS. "Chci mu sdělit výhrady lidí z obcí, kde má základna být. Aby nežil v iluzi, že to všichni vítáme nadšeni," plánuje hejtman.

"Já myslím, že bude sedět u stolu někde bokem a ani nebude šance prohodit s Bushem dvě tři věty," namítl jeho stranický kolega, šéf poslaneckého výboru pro obranu Jan Vidím.

SPECIÁL: Bush v Praze


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video