Katedrála sv. Víta - Pražský hrad

Katedrála sv. Víta - Pražský hrad - Katedrála sv. Víta - Pražský hrad. (20.6.2006) | foto: Martin Hanus

Hrad podepíše s církví dohodu. Válka o katedrálu po osmnácti letech končí

  • 143
Nový katolický arcibiskup Dominik Duka se dohodl s Hradem o rozdělení správy Chrámu sv. Víta. Dnes odpoledne podepíší dohodu, ve které si pomyslně rozdělí práva k chrámu "napůl". Po osmnácti letech tak končí spor o jednu z nejvýznamnějších pražských památek.

Osmnáct let se kardinál Miloslav Vlk marně pokoušel vysoudit na státu historický klenot - Chrám sv. Víta na Pražském hradě.

"Bylo to pro naši církev období bojování. Byl tady ze strany politiků tlak, aby se zablokovalo řešení sporu o katedrálu," stěžoval si ještě nedávno Miloslav Vlk.

Zní to až neuvěřitelně, ale jeho nástupci v úřadu arcibiskupa pražského a primasa českého Dominiku Dukovi stačil k vyřešení sporu o vlastnictví Svatovítského chrámu pouhý měsíc a půl.

Miloslav Vlk před svatovítskou katedrálou. (9.4.2010)

Dominik Duka a prezident Václav Klaus dnes v 15:00 oficiálně podepíší dohodu přímo v katedrále. Předmětem prohlášení bude pomyslné rozdělení práv k chrámu "napůl" mezi stát a Arcibiskupství pražské. Jinými slovy, katedrálu budou spravovat společně.

"Ukončení sporu je nutné. Svatovítský chrám oslovuje i nevěřící," prohlásil Duka. "Ta jednání se chýlí ke konci," uvedl pro MF DNES ještě před tím, než o novince oficiálně informoval Hrad. Přípravy k podpisu poté potvrdil i mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Pondělí 24. května 2010 se tedy stane jedním z významných milníků v historii nejznámější české památky. Končí osmnáct let bojů o její vlastnictví mezi státem a katolickou církví.

Soudruh z padesátých let

Bylo to období plné vzájemného obviňování a slovních útoků. Na jedné straně stál nekompromisní, až militantní kardinál Miloslav Vlk jako zástupce katolické církve, které komunisté katedrálu v roce 1954 znárodnili.

Člena senátu Nejvyššího soudu, který nevyhověl žalobě církve, nazval Vlk "soudruhem se slovníkem z padesátých let". Prezidentskou kancelář zase obvinil, že si domy kolem katedrály, jejichž navrácení rovněž požadoval, drží kvůli lukrativnímu nájemnému. "Je to velká nemravnost," zuřil kardinál.

"Právo a spravedlnost jsou u nás těžce poškozené. V institucích je schována řada komunistů, kteří měli v nedávné minulosti možnost vzít si svoje svazky a někde si je schovat. Revoluce v roce 1989 byla zkrátka až příliš sametová," pokračoval v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Jindy zase poněkud smířlivěji upozorňoval, že "diecéze bez katedrály je diecéze bez srdce".

Vynálezce proti církvi

Na druhé straně zase stáli vzdorující politici a zástupci občanských sdružení. Upozorňovali na to, že katedrála je součástí dějin celého českého národa, nikoliv jen církve.

Katedrála svatého Víta v Praze.Katedrála svatého Víta v Praze.Pražský hrad.Pražský hrad z Karlova mostu.

"Byla budována a financována z královské komory a z daní občanstva, později občanskou organizací a nakonec dokonce ze státního rozpočtu," stálo například v jedné z petic proti navrácení chrámu církvi. Protest organizoval mimo jiné světově proslulý český vědec a vynálezce Otto Wichterle.

Katedrála je jedním ze symbolů české státnosti. Byla místem korunovace českých králů. V její kryptě jsou uloženy ostatky významných českých panovníků či šlechticů. V chrámu jsou rovněž uschovány české korunovační klenoty.

Soudní pře začala v prosinci 1992. Soudy dvakrát přiřkly katedrálu církvi. Zlom nastal v únoru 2007, kdy Nejvyšší soud oznámil, že rozhodnutí komunistického režimu o znárodnění chrámu bylo zákonné a nezpochybnitelné. Soudy podle něj nemohou účinek takové právní normy popírat. Církev tak spor pravomocně prohrála.

Kardinál Vlk se s tím však nehodlal smířit. Kromě zmíněných tvrdých slov o komunistické justici podal stížnost k Ústavnímu soudu. A chystal se dotáhnout "svatou válku" až k evropskému soudu.

"Katedrála patří k Hradu"

To jeho nástupce Duka, mimo jiné přítel prezidenta Václava Klause, je mnohem smířlivější. "Na obou stranách – katolické církve i státu – je možná dohoda. Nelze ji řešit direktivně ‚bude to tak, jak řeknu, a basta!‘ Katedrála patří k Hradu a on zase k ní. A takový by snad mohl být i vztah církve a českého státu," věří nový pražský arcibiskup, který plánuje i stažení stížnosti u Ústavního soudu.

O katedrále už se snad začne mluvit jen jako o monumentální stavbě a symbolu české státnosti. Třeba tak, jak to v dubnu 1990 učinil papež Jan Pavel II., když poprvé navštívil Československo: "Není to jen katedrála, ale i svatostánek."

Fakta VE SPORU O KATEDRÁLU

Základní kámen Chrámu sv. Víta byl položen v roce 1344. Západní část, průčelí s osmdesátimetrovými věžemi, byla přistavěna až v 19. a 20. století.

16. prosince 1954
Vládní nařízení, podle něhož přešel chrám do vlastnictví "všeho lidu". Tedy státu.


30. prosince 1992
Církev podává žalobu na určení vlastnictví.


19. prosince 1994
Obvodní soud rozhodl, že vlastníkem chrámu je kostel sv. Víta (vlastní sám sebe).


25. října 2005
Obvodní soud rozhodl, že katedrála patří církvi.


16. června 2006
Katedrála patří církvi, potvrdil městský soud.


5. září 2006
Hrad předal církvi katedrálu. Vybírá se vstupné.


16. února 2007
Nejvyšší soud zrušil předchozí rozsudky.


16. dubna 2007
Církev předala katedrálu svatého Víta zpět státu.


27. září 2007
Obvodní soud přiřkl katedrálu státu.


30. dubna 2008
Městský soud rozhodl, že katedrála patří státu.


12. května 2009
Církev podala ústavní stížnost.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video