Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus. | foto: Michal Růžička, MF DNES

Hrad má nový problém s ústavou EU

  • 173
Pokud bude česká vláda i po francouzském a nizozemském NE pokračovat v ratifikaci euroústavy, hrozí, že by ji nakonec prezident Václav Klaus vůbec nemusel podepsat. Ředitel právního odboru Hradu totiž došel k názoru, že evropská ústavní smlouva je protiústavní.

V právním rozboru, který je zveřejněn na webových stránkách prezidenta Klause,  Jan Bárta tvrdí, že bez předchozích úprav české ústavy by Klausův podpis ani nebyl možný.

"Považuji za zcela nezbytné provést některé zásahy do našich vnitrostátních ústavních norem. Bez takových úprav bych musel přistoupení republiky ke Smlouvě o ústavě pro Evropu považovat za protiústavní," napsal Bárta v rozboru, který poslal i senátorovi Jiřímu Stodůlkovi z KDU-ČSL, předsedovi stálé komise Senátu pro ústavu.

"Situace bude protiústavní, pokud na úrovni naší ústavy nebude předvídána nadřazenost každého ze šesti druhů právních předpisů budoucí Unie celému našemu právnímu řádu," vysvětluje Bárta.

Klaus už letos v únoru požádal Ústavní soud, aby řekl, zda je možné přijmout euroústavu bez toho, že by se předtím změnila ústava česká. Jasné odpovědi se však nedočkal.

Při návštěvě Helsinek označil Bártův názor za seriózní. "Byl požádán předsedou ústavně-právního výboru Senátu, aby řekl, jestli si myslí, že evropská ústava je v souladu s Ústavou České republiky. Myslím, že řadu dní pracoval na seriózní odpovědi. Určitě to ale nemá souvislost s referendy, to bylo zveřejněno na hradních stránkách a na mé webové stránce už předtím," řekl ve čtvrtek Klaus. Diskuse o tom, co bude dál s evropskou ústavou, podle něj nyní teprve skutečně začíná.

Senátor Stodůlka potvrdil, že dostal řadu odpovědí od ústavních právníků a jedině názor z Hradu hovoří o tom, že nejprve by byla nutná změna české ústavy.

Bártova slova, že by Klaus v opačném případě neměl ústavu podepisovat, ho šokovala. "Pokud by se prezident vzpříčil vůli parlamentu nebo referenda, tak to by byla skutečně vážná ústavní krize," řekl MF DNES senátor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video