Hrad: ČT odmítla Klause

  • 658
Kancelář prezidenta obvinila Českou televizi, že neumožnila Václavu Klausovi vystoupit a bezprostředně okomentovat sobotní výsledek referenda o vstupu Česka do EU. Reagovala tak na kritiku, kterou si Klaus vysloužil za to, že s prvním komentářem vystoupil až v neděli večer v Českém rozhlase.

Většinu víkendu strávil prezident na chalupě v jižních Čechách.

Šéf tiskového odboru Hradu Petr Hájek pro MF DNES řekl: "Říkali jsme zástupcům České televize, že navrhujeme jakékoliv vystoupení prezidenta v jakékoliv sobotní relaci na ČT 1. Oni to odmítli s tím, že na to nemají formát. Dál nemám, co bych komentoval. Myslím, že veřejnoprávní médium se v tak závažné věci snad ještě nikdy takto k hlavě státu nezachovalo," říká Hájek.

Česká televize to však odmítá. Šéfredaktor zpravodajství Karel Novák říká, že prezidentské kanceláři nabídli vystoupit v nedělní diskusi předsedů politických stran. To Hrad nechtěl a přišel s nabídkou rozhovoru v Událostech.

"Hrad nám nabídl pěti- až desetiminutový rozhovor v nedělních Událostech. To ale byla pro nás neúnosně dlouhá doba, jde skoro o polovinu vysílací doby. A tak jsme nabídli přímý vstup přenášený z Hradu na závěr nedělní diskuse politiků, to později odmítli také," argumentuje Novák a dodává, že se o sobotě nediskutovalo.

Mluvčí prezidenta Tomáš Klvaňa řekl, že ČT nabízel vystoupení jak v sobotních, tak nedělních Událostech. "Dali jsme jim na vybranou oba dny," tvrdí Klvaňa.

Předseda Rady České televize Jan Mrzena soudí, že ČT měla být pružná a vystoupení Klausovi umožnit. "Měla udělat určité formátové ústupky, nemuselo to být v rámci Událostí. Obecně si myslím, že pan prezident by měl v takových chvílích prostor dostat," říká Mrzena.

Když prezident Václav Klaus nepochodil u České televize, rozhodl se strávit nikým nerušenou sobotu. Podle sobotního vyjádření mluvčího Tomáše Klvani byl totiž Klaus na chalupě v jižních Čechách.

Ředitel tiskového odělení prezidentské kanceláře Petr Hájek říká: "Jít do jiné televize nás nenapadlo. Takovouto službu by měla poskytovat veřejnoprávní televize. Kdybychom šli jinam, určitě by to bylo napadáno, že prezident mluvil pro soukromou televizi."

V sobotu odpoledne, kdy vyšly první výsledky referenda (drtivá většina voličů byla pro vstup do Evropské unie), Václav Klaus pouze prostřednictvím svého mluvčího Klvani novinářům vzkázal: "Prezident výsledek tohoto typu očekával. Účast mohla být vyšší, ukázalo se však, že i tak byla vyšší než v zemích s povinným kvotem účasti. Podle názoru prezidenta je teď třeba dívat se dopředu. Velmi záleží na tom, jak se v EU zabydlíme a jaká ona sama bude."

Prezident Klaus v sobotu nepřijal ani pozvání ministerstva zahraničí na recepci do Černínského paláce, ani se nezúčastnil oslav na Hradčanském náměstí. Teprve v neděli navečer vystoupil v Českém rozhlase a vzápětí poskytl rozhovor MF DNES.

Zda má z výsledku referenda radost, neodpověděl. Na otázku, jestli podle něho občané v prvním referendu obstáli, řekl: "Myslím, že ano. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se rozhodli přijít do volebních místností, kteří se rozhodli svým hlasováním aktivně vyjádřit svou občanskou angažovanost. Budoucnost ukáže všem, i té čtvrtině, která hlasovala proti, zda její obavy byly oprávněné, či liché, a zrovna tak ta budoucnost ukáže, zda očekávání těch tří čtvrtin, které hlasovaly pro, budou nebo nebudou naplněna."

Jak hlasoval on sám, zůstává tajemstvím. On to říci nechtěl. A Petr Hájek z prezidentské kanceláře pro to má plné pochopení. "Volba je tajná. Pan prezident svým postojem dává najevo respekt k demokratickému, a tedy tajnému hlasování a ctí ho."


Video