Hrad a Úřad vlády dostanou přidáno

  • 96
Utáhnout pomyslný opasek si měl kvůli reformě veřejných financí každý. Nebude tomu tak. Kancelář prezidenta republiky i Úřad vlády se mohou těšit, že příští rok dostanou přidáno. Oproti letošku si obě instituce polepší o tři procenta. Úředníci Pražského hradu s tím však spokojeni nejsou. Chtěli víc.

"Jednali jsme o navýšení našeho rozpočtu s ministerstvem financí. Požadovali jsme nárůst o několik desítek milionů korun. Vláda nám ale tolik neschválila," řekl hradní kancléř Jiří Weigl. Kabinet kanceláři prezidenta přiklepl jen devět milionů korun navíc.

"Náš úřad je dlouhodobě podfinancovaný, platy jsou tu mnohem nižší než jinde," podotkl Weigl. Devět milionů chce proto kancelář použít nejen na opravy budov, ale také na zvýšení mezd. Zároveň prý prezident Václav Klaus plánuje, že úřad zeštíhlí.

Na skutečnost, že rozpočet Pražského hradu, který se v průměru pohybuje kolem 310 milionů korun, nestačí na údržbu památek a platy tamních zaměstnanců, upozorňoval už Klausův předchůdce Václav Havel. Ozval se například v roce 1998, kdy mu Poslanecká sněmovna pod Klausovým vedením rozpočet seškrtala o čtyřicet milionů.

Zastání se tehdy od svého nástupce nedočkal. "Myslím, že by pan prezident byl rád, kdyby se našlo více peněz na tuto, jak on říká, památku státu. Tedy Pražský hrad. My jsme mu ovšem řekli, že stejně tak byly kráceny rozpočtové výdaje na Poslaneckou sněmovnu," řekl tehdy Klaus.

Přidáno, a to dokonce o šestnáct milionů korun, dostane příští rok i Úřad vlády. "Zhruba pět milionů korun má padnout na obnovu zařízení, jako třeba počítačů a podobně," podotýká mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič. Že by se chovaly rozmařile, oba úřady odmítají.

Zastává se jich i ministerstvo financí, které jim více peněz schválilo. "Například Poslanecké sněmovně se rozpočet sníží o padesát milionů korun. To ovšem neznamená, že by se nějak uskrovňovala. Je to tím, že letos skončila nákladná přestavba domu v Nerudově ulici, kde je teď ubytovna poslanců," upozorňuje mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič.

Poslanci to však vidí jinak: i oni se těšili, že jejich úřad dostane víc peněz. "Věřím tomu, že ministr financí si uvědomuje, že nemůže stanovovat Senátu ani Poslanecké sněmovně rozpočet," řekl pro ČTK předseda poslanecké komise pro práci sněmovní kanceláře komunista Karel Vymětal.

Skutečnost, že si vláda na rozdíl od sněmovny přilepší, ho rozzlobila. "Už za Miloše Zemana začalo kynutí Úřadu vlády. To kynutí pokračuje a mám obavy, že Úřad vlády jednou praskne," dodal Vymětal.

S podobnou kritikou vystoupil i poslanec Vlastimil Tlustý (ODS). "Nelíbí se mi to. Sociální demokraté si rozpočet na provoz úřadu zvyšují pravidelně od chvíle, co vládnou," řekl Tlustý.

V případě prezidenta je Tlustý opatrnější: myslí si, že by Klaus proti zásadnějšímu zvýšení rozpočtu své kanceláře protestoval sám. Tříprocentní nárůst je tedy podle něj v pořádku.

Pražský hrad se však chystá ještě vyjednávat. Nikoli o snížení, jak věří Tlustý, ale o dalším zvýšení. "Pokusíme se asi ještě vyjednávat. Nejen s vládou, ale i s poslanci. Potřebujeme navíc desítky milionů," plánuje kancléř Jiří Weigl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video