Hra politiků o poplatky ČT vrcholí

  • 23
Už více než půl roku leží ve sněmovně zákon, na který Česká televize čeká jako na smilování. V květnu pustili poslanci do takzvaného druhého čtení vládní návrh, který by zvedl koncesionářské poplatky o 20 korun měsíčně - na 95 korun.

Pro televizi, zmítanou finančními problémy a nucenou rušit některé programy, by to znamenalo zhruba o 400 milionů korun ročně navíc.

Jenže od května se nestalo téměř nic přestože má vládní koalice ve sněmovně většinu, nedokázala zákon dodnes prosadit.

Sněmovna by o něm měla definitivně hlasovat teprve v únoru. A Unie svobody tvrdí, že celou věc pomůže vyřešit jen koaliční jednání.

S tím souhlasí i ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD), který návrh na vyšší poplatky předkládá: "Věřím, že pan premiér Špidla pochopí závažnost situace a že koaliční jednání je v tuto chvíli zcela zásadní," říká Dostál. "Měli jsme o tom v pátek dlouhý rozhovor. Ohrožení veřejnoprávní televize znamená ohrožení demokracie."

Nejednotná je hlavně ČSSD
"Část politické scény má nepochybně zájem zničit veřejnoprávní televizi," tvrdí zase předseda poslaneckého klubu US-DEU Karel Kühnl.

"A když to nešlo brutálními metodami z dob opoziční smlouvy, snaží se vysát ji ekonomicky. Výsledkem má být privatizace ČT. Je to nepochybně zájem skoro celé ODS," tvrdí Kühnl.

Jenže věc má háček: kdyby byla koalice jednotná, na údajné snahy ODS by se vůbec nemusela ohlížet. Co má tedy být výsledkem koaličního jednání?

"Výsledkem by mělo být to, že koaliční poslanci nebudou blokovat přijetí těchto zákonů, třeba tím, že nechodí na zasedání výborů," říká Kühnl.

Naráží tím na situaci ze začátku listopadu, kdy na klíčové schůzi kulturního výboru, který měl zákon projednávat, chybělo čtyři poslanci ČSSD. Vládní koalice se tak rázem ocitla v menšině oproti opozici z KSČM a ODS, které vyšší poplatky odmítají.

Když to viděl přítomný ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD), raději v obavách o výsledek souhlasil s tím, aby se zákon přesunul až na únorovou schůzi.

"Pan ministr se tím snaží získat čas, aby přesvědčil vlastní poslance," říká předseda mediální komise sněmovny Jaromír Talíř (KDU-ČSL). "Zvyšování poplatků přece jen není populární věc. Ale dál už to nikam odsouvat nemůžeme. V únoru už bude pět minut po dvanácté."

ČT: Všechno je dražší, jen ne my
Pověst zásadního odpůrce vyšších poplatků má v řadách ČSSD poslanec Ladislav Skopal. On sám říká, že se zvednutím ruky pro vyšší poplatky má problém zhruba dvacítka poslanců ČSSD.

"Nejprve chci vidět, že ČT nastoupila cestu k lepšímu hospodaření," tvrdí Skopal. "Projekt ředitele Janečka je sice pěkný, ale takových už jsme viděli řadu. Myslím, že už v lednu bude možné říci, jestli se v ČT něco mění k lepšímu."

Skopal spolu s poslancem ODS Petrem Plevou dokonce navrhoval, aby se poplatek zvedl až na 150 korun, ČT by za to ztratila možnost vysílat reklamy v nejsledovanějším čase. Teď už však Skopal říká, že s vládním návrhem souhlasí.

I ten už prošel "úpravami". Vláda původně chtěla zvednout procento času, v němž může ČT vysílat reklamy, z jednoho na tři. Teď už je však téměř jisté, že na vyšší reklamní příjmy musí ČT zapomenout.

Česká televize, které letos hrozí téměř třísetmilionová ztráta, už oznámila, že musí zrušit řadu programů, mimo jiné i natáčení dalších dílů oblíbených seriálů Četnické humoresky či Šumná města.

Teď však ČT vyrazila do protiútoku: na své obrazovce pravidelně vysílá šot, který připomíná, že poplatky byly zvýšeny naposledy v roce 1997. A že od té doby podražilo skoro vše - jen ne poplatky.

"Chceme pouze informovat o důležitém argumentu pro zvýšení poplatků," říká mluvčí ČT Martin Švehla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video