Hotel Palestine hýbe Irákem

  • 9
V hale bagdádského hotelu Palestine diskutuje hlouček vojáků z irácké svobodné armády. Procházejí se tu i ozbrojení američtí námořníci. Všechny je obchází diskrétní Iráčan a nabízí whisky. Říci, že se hotel podobá pařížskému Ritzu po druhé světové válce, by bylo možná přehnané, ale určitě není nepodobný hotelu Ar-Rašíd po válce v Perském zálivu v roce 1991.

Procházejí tudy osobnosti, které by uvedly do pohybu fantazii nejednoho hollywoodského scénáristy, píše agentura AFP.

Vzduchem se nese vůně turecké kávy a cigaretového kouře. Blesky fotoaparátů se rozsvěcují jeden za druhým a novináři nastrkují mikrofon každému, aby zachytili cokoli. Nikdo z vojáků ale bohužel netuší, zda se objeví generál Tommy Franks, což by byla pro novináře kořist nejžádanější.

Iráčané, kteří chtějí v budoucnu něco znamenat, se sem snaží protlačit za každou cenu. Nejjistější záminkou je tvrdit, že něco vědí o unikajícím iráckém vedení. Důležité je na sebe upozornit.

Ví to i Muhammad Muhsin Zubajdí, který sám sebe prohlásil za iráckého guvernéra. "Generál" Džaudát Ubajdí zase tvrdí, že je novým starostou Bagdádu. Za oběma prý stojí Američané, ale ti se k tomu nehlásí. Podobně se snaží prosadit i poradci všeho druhu a kmenoví vůdci, kteří do hotelu přicházejí s tělesnými strážci.

"Můj nadřízený je nový předseda vlády a vede Bagdád. Rozhodli jsme se zvolit nového bagdádského starostu," vykřikuje jistý Saad Kadúm.

Zubajdí pochází z kmene téhož jména. Jeho vůdce Hasan Hatutí v hotelové hale pořádá vlastní tiskovou konferenci. "Zubajdí je dobrý a měl by být příštím prezidentem," říká, oblopen dvanácti strážci. Všichni neochvějně doufají, že jejich bližní nahradí Saddáma Husajna.
 
Jelikož Zubajdí už není jen tak někdo, nebude dávat informace nikomu, dokud ho nevyzpovídá americká televize CNN.

Než vstoupili Američané do Bagdádu, pracovalo v hotelu 450 zaměstnanců. Do práce se jich vrátilo jen 20. Nedostává se potravin a navzdory zprávám, že se pracuje na obnově dodávky elektrické energie, výtahy jsou stále porouchané.

Na trávníku hotelové zahrady stojí americké stany, kolem pobíhají děti. Hrají si na směnárníky a vyměňují irácké dínáry za zelené papírky, které představují dolary. Dospělí se věnují prodeji a výměně všeho druhu. Tak například za hodinky s portrétem Saddáma Husajna lze utržit 50 dolarů, zatímco za obyčejný prezidentův portrét maximálně tři dolary. Přívěsek na klíče, rovněž s Husajnovou podobu, stojí pět dolarů.

Obchody uzavírané v hotelu Palestine jsou možná jediné v celém městě. Většina obchodů zůstává zavřená nebo byly vykradeny. Bagdáďané jsou bez práce a nevycházejí.

Není hodiny, aby někdo před hotelem netvrdil, že ví něco o Saddámovi Husajnovi, o jeho synovi Udajovi nebo náměstku předsedy vlády Táriku Azízovi. Podplukovník Will Constentini je z toho už unaven. "Je to nejjistější způsob, jak se sem dostat," říká znechuceně.


Video