Pokud by ministerstvo opravdu zapracovalo příručku do učebnic, děti by se musely naučit spoustu nových a neobvyklých slov

Pokud by ministerstvo opravdu zapracovalo příručku do učebnic, děti by se musely naučit spoustu nových a neobvyklých slov | foto: Profimedia.cz

Hostka, chirurgyně. Nová slova z genderové příručky štvou odborníky

  • 2095
Jazykovědci se naštvali na ministerstvo školství, které už několik měsíců nechává na svém webu viset podle nich závadnou genderovou příručku. Ta přináší do češtiny slova jako hostka nebo pediatra. Podle autorek totiž čeština diskriminuje ženy.

Když se povolání označují především mužským rodem (lékař, právník), dostává se muži v této profesi větší prestiže. "Také na výrazy občanka, strážnice, chirurgyně, pediatra si zvykneme, budeme-li je používat," píše se v knize.

Jazykovědci však upozorňují, že nová slova vznikají jinak, než že si je někdo vymyslí a napíše do příručky. Slova musí být potřebná a musí je používat široký okruh lidí. Odborníkům na češtinu také vadí, že se s nimi ministerstvo o obsahu publikace neporadilo.

"Není možné zasahovat mocensky do struktury jazyka, který se přirozeně vyvinul v komunikaci lidí a není tady od toho, aby plnil něčí ideologické představy," říká Robert Adam, ředitel Ústavu českého jazyka a teorie komunikace na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Jazykovědci chtějí příručku posoudit

Nyní napsal na ministerstvo dopis, pod který se podepsalo celkem čtrnáct vedoucích kateder českého jazyka a bohemistiky. Žádají, aby Ústav pro jazyk český mohl text odborně posoudit.

Čeština podle NOVÉ PŘÍRUČKY

Strážnice, pediatra - používat ženské tvary při pojmenování povolání
Hostka - zavést do češtiny ženský tvar slova host
Studující (místo studenti) - v případě, že použijeme 'studenti', dostává přednost mužský rod
Nepoužívat výraz slečna - navozuje dojem nezralosti, nezkušenosti a nižší kompetence
Nepřechylovat - cizí příjmení nechávat bez koncovky -ová

Zdroj: příručka Kultura genderově vyváženého vyjadřování

"Příručku jsme zveřejnili, abychom podnítili diskusi. Jakmile obdržíme relevantní reakce, bude text oponován," slibuje mluvčí ministerstva Tomáš Bouška.

Odkazuje navíc na úvod textu, kde se píše, že "jazyková doporučení nejsou závazná a nenařizují nikomu, jak má mluvit a psát". Ministerstvo však už dříve naznačilo, že bude pravidla vyžadovat od vydavatelů učebnic.

Studenti jsou špatní, studující ne

Publikace má odstraňovat stereotypy založené na pohlaví. Navrhuje třeba to, aby učitelé neoslovovali své žáky "vážení studenti", ale "vážení studující" - tento výraz totiž podle autorek zdůrazňuje, že ve škole studují i ženy.

Kdyby se příručkou řídili pořadatelé veřejných akcí, nepřivítali by přítomné klasickým "vážení hosté", protože opět není znát, že přišly i ženy. Autorky navrhují k slovu host přidat ještě jedno nové - hostky.

"Je zbytečné a nikdo ho nepoužívá," říká docent Adam. Svou první stížnost na ministerstvo směřoval ještě kvůli jiné části knihy, která odmítá koncovku -ová u cizích příjmení.

"Je to paradoxní. Chtějí zvýrazňovat odborný přínos žen, ale když uvádíme ženská příjmení v mužské podobě a nikdo nepozná, že jde o ženu, tento přínos spíš zastíníme," dodává Adam.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video