Ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | foto: Dan Materna, MAFRA

Letos se zruší okolo 3 tisíc nemocničních lůžek, uvedl ministr Heger

  • 30
V Česku bude letos zrušeno okolo 3 tisíc nemocničních lůžek, řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. Také se omluvil, že se do jednoho z jeho reformních zákonů dostal přílepek, podle kterého by úřady mohly tajit platy a odměny úředníků.

Podle Hegera se v rozsáhlé agendě připomínkového řízení "nedopatřením objevila změna, kterou možná někdo ze zlé vůle podsunul a na ministerstvu zdravotnictví jsme to přehlédli". Autorem přílepku je resort vnitra.

"Beru chybu samozřejmě na sebe a mrzí mě to, protože s něčím takovým bych vědomě absolutně nesouhlasil. Připravili jsme již opravu a jsme zcela zásadně proti tomu, aby se jakékoli omezení poskytování informací veřejnosti redukovalo," řekl ministr čtenářům.

Odpovědi ministra Hegera si přečtěte ZDE

Podle Hegera se daří zalepovat díry ve zdravotnickém systému a penězi se neplýtvá. Ministerstvo se podle něj snaží omezit úniky peněz z fondu zdravotního pojistného. Ceny léků už prý často nelze víc tlačit dolů, protože některé medikamenty jsou již tak levné, že se potají exportují do zahraničí.

"Pojišťovny mají standardní budovy jako jiné instituce, které spravují obrovské toky peněz. Limity toho, co mohou vydávat z pojistného na svoji režii, jsou nejnižší v Evropě," dodal ministr.

Jeden ze čtenářů kritizoval odbory a chtěl vědět ministrův názor. Podle Hegera jsou odbory legitimní součástí občanské společnosti, neměly by však překračovat míru nátlaku a chovat se ve smyslu "kdo seje vítr, sklízí bouři".

"Včera večer, když jsem čekal před ministerstvem na tramvaj, jsem si na to vzpomněl, když na mě ošklivě pokřikovala skupinka opilců. Ale abych zakončil pozitivně, byl jsem nakonec rád, že zůstalo u verbálních projevů," vyprávěl čtenářům ministr.

Jiný tazatel se ještě vrátil k protestní akci Děkujeme, odcházíme a ptal se ministra, proč ustoupil vydírání lékařů. Podle Hegera byl jeho úřad v situaci, která neměla žádné ideální řešení. Za svým rozhodnutím lékařům přidat si však stojí.

Ministr čelil kritice, že je pomalý, pak připravil reformní smršť

Sněmovnou už prošly změny, které zavádí poplatek sto korun za den v nemocnici, rozdělí péči na standardní a příplatkovou, nebo zavádí třicetikorunový poplatek za recept, nikoliv za jednotlivou položku. Změny ale neodsouhlasili senátoři a zákon poslali zpět do Sněmovny, napodruhé už by měl projít hladce.

Diskuze o poplatku v nemocnici se nedávno rozjela znovu, když ministr při své dovolené zkolaboval a musel být hospitalizován v Českých Budějovicích. Nemocnice po něm zatím šedesátikorunový poplatek nepožadovala, ministr jej však okamžitě nezaplatil.

"Přiznávám, že kolem platby vznikly určité zmatky, ale v současné chvíli je vše řádně vyřešeno. Samozřejmě zaplatím 60 korun jako každý jiný občan," vzkázal ministr lidem ze svého webu.

Hegerovi bylo před prvním klíčovým zákonem vytýkáno, že je s reformami pomalý. Od té doby se z resortu valí jeden nápad za druhým. Ministr chce zdravotnictví pomoci například prostřednictvím kuřákům. Stejně jako loterijní společnosti dotují český sport, mohli by kuřáci dotovat české zdravotnictví, míní. Jedna krabička by mohla kuřáka stát až sto korun a vybrané peníze by pak zalepily díru po škrtech a úsporných opatřeních v resortu. (více čtěte zde)

Peníze by mohly do zdravotnictví přitéct i z menších zaměstnaneckých pojišťoven. Jejich přebytky se totiž počítají na miliardy korun, ty chtěl Heger znárodnit. Sehnal by tak peníze, o které přijde kvůli vyšší DPH a zvyšování platů zdravotníků. Pojišťovny s tím nesouhlasí a zvažují žalobu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video