V Senátu se konal seminář Sexuální výchova na školách - ano či ne, a jak? (24.

V Senátu se konal seminář Sexuální výchova na školách - ano či ne, a jak? (24. ledna 2012). Na snímku Jana Jochová. | foto: Petr Topič, MAFRA

Jochová: Rakovina je větší hrozba než virus HIV a také se o ní neučí

  • 1200
Místopředsedkyně Výboru na obranu rodičovských práv Jana Jochová-Trlicová mluví za konzervativní rodiče, kteří si nepřejí povinnou sexuální výchovu na školách. Tvrdí, že nejlépe poučí děti rodiče, kteří podle Jochové zvládnou informovat i o viru HIV. "Kolik času se věnuje rakovině? A ta je přece mnohem závažnější," míní Jochová.

"Problém je, že každý si představuje pod sexuální výchovou něco jiného. Jsou koncepce, které sex vztahům nadřazují. S tím souhlasit nemohu, proto jsem proti povinné sexuální výchově na školách," uvedla Jochová v chatu se čtenáři iDNES.cz s tím, že záleží na tom, kdo a jak vychovává a to by měli rozhodnout rodiče.

Odpovědi Jany Jochové-Trlicové čtěte zde

Podle Jochové navíc zvládnou děti o sexu poučit rodiče doma. "Rodiče mají dětem ještě v předškolním věku vysvětlit, jak přišly na svět. Je to jejich právo i povinnost. Ani sebelepší pedagog rodiče nikdy nenahradí," míní.

Čtenáři však argumentovali zneužíváním dětí v rodinách a také často zkreslenými informacemi o viru HIV.

"Nejsme proti informacím, ty jsou a mají být součástí školního programu. A já se moc přimlouvám, aby se i rodiče vzdělávali a měli objektivní informace. Na druhou stranu informace nesmějí být propagací. Kolik času výchova ke zdraví věnuje rakovině, na kterou umírají tisíce či desetitisíce lidí u nás ročně? Na HIV zemřelo 10 lidí za rok. Co je větší hrozba?" argumentovala Jochová-Trlicová.

Jana Jochová-Trlicová

Místopředsedkyně Výboru na obranu rodičovských práv, publicistka a aktivistka. Je vdaná za Romana Jocha, který je ředitelem Občanského institutu a poradcem premiéra v problematice lidských práv. Mají spolu tři děti. Jochová hájí názory konzervativních rodičů, kteří si nepřejí sexuální výchovu na základních školách.

Podle Jochové dochází k sexuálnímu zneužívání dětí většinou v nefunkčních rodinách, kdy děti zpravidla zneužívá otčím a ne biologický otec.

"Podpora stabilních vztahů je nejlepší prevencí proti tomuto druhu zneužívání. Informace o tom, že si mají děti dávat pozor na svou intimitu, se mohou dávat i v jiných předmětech než je sexuální výchova. Já se jen obávám, že kampaně proti zneužívání dětí nejsou účinné a stojí jen zbytečné finanční prostředky, které se dají využít lépe," uvedla.

Informace o zacházení s antikoncepcí či kondomem podle Jochové nejsou třeba, protože řešením je věrný vztah a sex bez kondomu. "Sex bez vztahu je nebezpečný a nepřináší nic dobrého, ale to se v té technické výchově děti nedozvídají. A hlavně my lidé máme větší problém se vztahy než se sexem, poslouchejte manželské psychology, proč se lidé rozvádějí? Kvůli sexu to opravdu nebývá," míní.

Vše odstartovala příručka

Výbor na obranu rodičovských práv, který Jochová-Trlicová zastupuje, vznikl v roce 1995, když ministerstvo začalo připravovat povinnou sexuální výchovu na školách. V roce 2010 se ozval proti příručce sexuální výchovy pro učitele základních škol. Předkládané informace odsoudil jako necitlivé, zbytečné a předčasné, příliš prý zasahovaly do výsostných práv rodičů na výchovu dítěte.

Členové výboru své postoje postupně zmírnili. Jochová-Trlicová řekla na semináři o sexuální výchově, který se tento týden konal v Senátu, že by sexuální výchovu akceptovali, pokud bude pro děti nepovinná.

Výbor před časem uspořádal proti sexuální příručce petici, kterou podepsalo 40 tisíc lidí. Konzervativním rodičům vadí témata jako jsou hovory o masturbaci, pohlavním zneužívání, pohlavních nemocech či kondomech. Jochová se nedávno v televizi přidala na stranu francouzštinářky Arjany Shameti, která zkritizovala ředitele základní školy Kuncova v pražských Stodůlkách Pavla Petrnouška. Ten sexuální výchovu na škole několik let vyučuje, podle Jochové a Shameti však zcela nevhodným způsobem (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video