Odpovědi Stanislava Humlu najdete zde |
Jeden ze čtenářů v on-line diskusi namítl, že levný alkohol tester ani detekční trubička nezaručí při nízké hladině alkoholu spolehlivý výsledek měření, a řidič tak nemůže mít jistotu, že při policejní kontrole uspěje.
"Musím se přiznat, že s trubičkou v každém autě mám také problém," odpověděl Stanislav Huml.
"Elektronický alkohol tester patří jen do vozidel veřejné přepravy osob a aut přepravujících nebezpečné látky. Pak jsou také státy, které nařizují jeho použití těm řidičům, kteří měli delikt s alkoholem, jako alternativní trest. I to se návrh opatrně snaží řešit," uvedl Huml v jedné z dalších odpovědí.
Skončí výmluvy na osobu blízkou?
Novela zákona ale chystá i další změny. Jedna z hlavních se týká takzvané osoby blízké. Poslanci vymysleli další způsob, jak ukončit oblíbenou výmluvu řidičů přistižených při dopravním přestupku.
Řidič, který bude tvrdit, že na snímku automobilu překračujícího rychlost není on, ale osoba blízká, buď zaplatí dva tisíce korun a nepřijde o trestné body, nebo svou nevinu bude muset dokázat. - čtěte Řídila osoba blízká? Zaplať, nebo to dokaž, navrhuje poslanec
Změny se týkají také povinné výbavy. Tu zákon poprvé přesně vymezuje. Dosud to činila jen vyhláška a podle navrhovatelů by případný stěžovatel u soudu uspěl, pokud by například nechtěl zaplatit pokutu za chybějící lékárničku.
V návrhu zákona je v povinné výbavě zmíněna i dechová detekční trubička nebo srovnatelné zařízení. Právě tento bod vyvolal největší diskusi. - čtěte Poslanec, který řídil opilý, prosazuje testery na alkohol do povinné výbavy .
Ze zákona by naopak podle návrhu zmizelo bodové ohodnocení za jízdu bez rozsvícených světel.