Hospodaření s domy města je tajemstvím

Pardubice - Více než dva tisíce korun má každý obyvatel Pardubic uložených v tržní ceně domů, které město za poslední tři roky převedlo do majetku své stoprocentní akciové společnosti Městský rozvojový fond Pardubice.

Jak ale fond s tímto majetkem hospodaří, kolik stojí opravy domů, kolik fond vybere na nájemném a podle jakých kritérií si nájemníky vybírá, se lidé nedozví.

Přestože jediným vlastníkem fondu jsou Pardubice, které do něho vložily i své domy, vztahují se na fond stejná pravidla, jako pro kteroukoli jinou akciovou společnost. Informace o jejím hospodaření nejsou veřejné a fond i město tuto možnost důsledně využívají.

Obyvatelé Pardubic tak například dodnes neví, za jakých podmínek získal Český rozhlas sídlo pro své nové krajské studio v historickém městském domě čp. 29 v ulici svaté Anežky České v centru Pardubic.

„Výše nájemného je věcí dohody mezi pronajímatelem a nájemcem. Výši nájmu není proto potřeba zveřejňovat,“ odpověděl ředitel Městského rozvojového fondu Pardubice Aleš Kopecký.

Podobně fond již více než půl roku tají, za kolik milionů tento historický dům opravil. „Z důvodu, že v současné době probíhá kolaudační řízení objektu čp. 29 ulice Svaté Anežky České, budou všechny záležitosti týkající se jmenovaného objektu prezentovány až po dokončení kolaudačního řízení," odmítal na konci loňského roku jakékoli zveřejnění konkrétních údajů Kopecký.

Stejně nekompromisně mlčela před kolaudací i městská rada. Ta přitom, jako zástupce jediného akcionáře, má k ekonomickým údajům fondu přístup. „Vše spočítáme a zveřejníme až po kolaudaci,“ opakovaně tvrdil radní Jiří Razskazov, který má agendu spojenou s fondem na starost.

Přitom už v srpnu loňského roku dozorčí rada fondu varovala valnou hromadu společnosti, že namísto původních 23 milionů se cena rekonstrukce vyšplhá až na 40 milionů.

„Na co upozorňovala dozorčí rada v srpnu 2001 nemohu říci, protože tuto zprávu jsem nečetl,“ tvrdí Kopecký

Ani kolaudace, na kterou se město i fond stále odvolávali, na mlčení nic nezměnila. „Rekonstrukce byla prováděna ve třech samostatných částech na tři samostatné smlouvy. Cena jednotlivých částí je věcí smluvních stran,“ tají cenu Kopecký.

„Vím, že mezi lidmi běhají různé fámy, ale všechno spočítáme až poté, co se v domě dokončí studio pro Český rozhlas," mlčí o ceně Razskazov.

I když Český rozhlas již dva týdny z pardubického studia vysílá, cena za rekonstrukci zůstává i nadále tajná. Jedinou výjimkou, kdy lidé mohou získat alespoň částečné informace o tom, jak Městský rozvojový fond spravuje svěřené domy, jsou případy, kdy smluvním partnerem fondu je samo město. Tak se například na veřejnost dostalo, že divadelní sál si v domě čp. 29 pronajímá město od své akciové společnosti za 300 tisíc korun ročně. Rada města znění nájemní smlouvy na tiskové konferenci zveřejnila.

Za jakých podmínek ale v městském domě sídlí Český rozhlas, či proč o pronájem dalších místností naopak ztratila zájem firma Stapro, fond neprozradí.

„Firma Stapro nereagovala na námi předložený návrh smlouvy a sdělila, že jedna z možností je, že nebude využívat uvedené prostory. Ano, Městský rozvojový fond Pardubice již hledá nového nájemce,“ uvedl Kopecký. Žádné další informace o tom, podle jakých pravidel fond historický dům patřící městu obsadí, však Kopecký neprozradil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video