Hošek: Radní řídí město příliš živelně

  • 2
Dejvice - Může korektnost, pracovitost a schopnost se dohodnout stačit k tomu, aby se člověk stal pražským primátorem? Jedenapadesátiletý zubní lékař Marián Hošek si myslí, že ne. Přesto je jedním z kandidátů na obsazení křesla prvního muže metropole. Nominovala ho KDU-ČSL, jejímž je členem od roku 1996. O dva roky později se stal v pražském zastupitelstvu šéfem trojkoalice lidovců, DeU a ODA.

Za korektního, pracovitého a dohodyschopného komunálního politika ho přitom považuje většina jeho koaličních i opozičních kolegů v zastupitelstvu. Podle řady z nich mu však chybí potřebná razance a tvrdost při prosazování názorů.

"Letošní volby určitě nedopadnou tak, že si o primátorovi rozhodne pouze jedna strana. Hodně bude záležet na složení rady. Vzhledem k tomu si žádné velké iluze o svých šancích nedělám," říká Marián Hošek, otec pěti dcer a dvou synů, který se do Prahy přiženil z Bratislavy před šestadvaceti lety. Ve své zubní ordinaci v Dejvicích pečuje o téměř dva tisíce pacientů.

Co řekli pražští politici o lidoveckém kandidátovi

Jiří Paroubek (pražský radní za ČSSD): Znám ho dlouhá léta a považuji ho za velmi seriózního člověka. Těžko lze posuzovat jeho erudovanost při kritice práce radních, neboť dosud neměl možnost si ji sám vyzkoušet.

Rudolf Blažek (pražský radní a předseda klubu zastupitelů za ODS): Pan Hošek se začal výrazněji projevovat až po roce 1998. Myslím si, že to je vyrovnaný člověk s bohatými životními zkušenostmi. Někdy mi však připadá, že je až příliš negativní při své snaze stylizovat se do opoziční role. Jeho kritika bývá někdy prostá dostatku argumentů. Osobně s ním ale mám korektní vztahy. Patří k těm výraznějším zastupitelům.

Petr Hulinský (předseda klubu pražských zastupitelů za ČSSD): Domnívám se, že pan Hošek nemá šanci stát se primátorem. Předpokládám, že do voleb půjde Čtyřkoalice společně a jako svého lídra si zvolí Michaela Hvížďalu. O primátorovi se rozhodne mezi ním, Jiřím Paroubkem a někým z ODS. Marián Hošek patří rozhodně k těm pracovitějším zastupitelům. Pro úspěšnou kariéru politika mu však chybějí zkušenosti. Je znát, že jeho prioritou je především profese zubního lékaře.

Igor Němec (pražský radní za ODS): Já jsem s panem Hoškem nikdy žádný problém neměl. Není příliš výrazný a někdy mi připadá, že se snaží kritizovat za každou cenu, bez dostatečné znalosti problému. Je to však zřejmě důsledek toho, že mu dost času zabere jeho zaměstnání.

Jiří Witzany (pražský zastupitel za US): Pana Hoška považuji za velmi slušného člověka. Obdivuji, kolik času věnuje komunální politice při tak početné rodině a náročném zaměstnání. Kdyby byl členem jiné politické strany, která má silnější voličskou základnu než KDU-ČSL, měl by určitě šanci stát se primátorem. A byl by dobrým primátorem, minimálně stejně kvalitním jako ti dosavadní.

Mariána Hoška zavály do politiky listopadové události v roce 1989. Jako nezávislý na kandidátce KDS se podílel v rámci koalice Pravého bloku na porážce komunistů. "O to šlo na počátku devadesátých let především. Z té doby znám většinu současných pražských radních, se kterými jsem byl tehdy na jedné lodi."

Po volbách v roce 1994 na něj už místo v pražském zastupitelstvu nezbylo. KDS tehdy získala pouze dvě, Marián Hošek kandidoval na třetím. O dva roky později, když KDS splynula s ODS, vstoupil Hošek k lidovcům. V roce 1998 pak po volbách opět usedl v lavicích pražského zastupitelstva jako společný kandidát Unie svobody, KDU-ČSL, DeU a ODA. "Byl to jeden z prvních pokusů o vytvoření později vzniklé Čtyřkoalice," upozorňuje Marián Hošek.

Neměla však dlouhého trvání. Unie svobody rychle volební svazek opustila a začala působit v pražském zastupitelstvu samostatně. Podle Hoška to byla chyba. Domnívá se sice, že do podzimních voleb se Čtyřkoalice opět dohodne na společném postupu, její rozpad hned po posledních volbách, kdy čtveřici stran odsoudili sociální a občanští demokraté do role opozice, ale varuje.

"I přesto si myslím, že jako Čtyřkoalice máme ve volbách větší šanci. O pozici lídra bychom se potom zřejmě utkali s Michaelem Hvížďalou, kterého považuji za velmi schopného konkurenta," míní Marián Hošek.

V Unii svobody jsou mu však naopak bližší Hvížďalovi odpůrci Jiří Witzany a Ivana Bursíková. Jejich pozice mezi pražským unionisty byla po loňských vnitrostranických volbách značně oslabena. Marián Hošek připouští, že v některých případech může být oprávněná výtka jeho oponentů, že kritizuje počínání radních bez dostatečné znalosti problému. Ve většině případů tomu ale prý tak není. "Je pravdou, že jsem především zubním lékařem a teprve až potom politikem, což je moje hobby. Práci v zastupitelstvu se však věnuji poctivě a odhadem mi zabere času tak na půl pracovního úvazku," hájí se. "Jako opozice musíme radní kritizovat, jinak by si dělali, co chtěli," zdůrazňuje.

A právě současným radním zazlívá, že město řídí živelně, místo aby se snažili o jeho koncepční rozvoj. "Mnozí z nich jsou tam už dlouho a zvykli si na určitý stereotyp. Koncepce chybí dopravě i pro oblast bezpečnostní, sociální nebo zdravotní," tvrdí. Naopak oceňuje, že se podařilo částečně otevřít magistrátní úřad pro obyvatele. "To je zásluha primátora Kasla, jehož názor je ale bohužel mezi radními menšinový," míní Hošek.

Právě Jana Kasla považuje za nejvhodnějšího kandidáta na budoucího primátora. "Od svých stranických kolegů však dostane pravděpodobně červenou kartu," předpovídá.

Marián Hošek nepředpokládá, že by se právě on stal novým primátorem. Připraven na tuto možnost ale je. Zubní ordinaci by pak předal některému ze svých kolegů lékařů, po němž se chce už nyní porozhlédnout. Pokud by stanul v čele metropole, chtěl by se zasadit například o větší bezpečnost obyvatel prostřednictvím zkvalitnění spolupráce mezi státní a městskou policií. Výrazně chce také omezit dopravu v centru města a místo toho finančně zvýhodnit cestování v městské hromadné dopravě a zintenzivnit výstavbu metra a zastavit úbytek zeleně v centru Prahy.

Marián Hošek říká, že politiku má jako hobby. Jeho hlavní náplň tvoří profese zubaře, která mu zabírá většinu času. (14. ledna 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video