Horské klima nesvědčí mládí, míní vědci

  • 3
Ženy, které žijí ve vysokých horách, stárnou rychleji. Naznačují to alespoň nové výzkumy. Vědci zjistili, že ženy žijící v horských oblastech Peru mají v krvi nižší hladinu hormonů důležitých pro zachování mládí a zdraví než jejich vrstevnice v nížině.

Tým vedený Gustavem Gonzalesem studoval hladiny hormonů u 210 žen, které žijí v peruánských Andách v nadmořské výšce nad čtyři tisíce metrů. Pro srovnání použil údaje z kontrolní skupiny 170 žen podobného věku a etnického původu, které žily na úrovni 150 metrů nad mořem v peruánské metropoli Limě.

Vědci zjistili, že koncentrace takzvaného hormonu mládí DHEA (dehydroepiandrosteron) se během dospívání zvyšovala pomaleji u žen ve vysoké nadmořské výšce. Tento hormon produkují nadledvinky a vyskytuje se přirozeně v krvi a mozkové tkáni všech zdravých jedinců. Je důležitý pro dobré fyzické a mentální zdraví, ale jeho hladina s věkem klesá.

DHEA se objevuje v krvi v sedmi letech a její množství roste do 25 let, později postupně klesá. V 75 letech zůstává v lidském organismu jen asi deset procent objemu DHEA z 25 let.
Ukázalo se, že koncentrace hormonu u žen v horách nikdy nedosáhla hladiny zaznamenané u těch, jež žily v nižině. DHEA u horalek činila pouze 40 procent úrovně zjištěné v kontrolní skupině.
 
"Je známo, že ženy žijící ve vysokých nadmořských výškách jsou více náchylné k nemocem a umírají dříve. Naše objevy ukazují, že změny v hladině hormonu souvisejí s dospíváním a stárnutím a že to ovlivňuje místo, kde člověk žije. Dřívější pokles koncentrace hormonu u žen z hor naznačuje, že stárnou rychleji," vysvětlil Gonzales.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video