Horská služba se bude moci poprvé opřít o zákon. Ilustrační foto.

Horská služba se bude moci poprvé opřít o zákon. Ilustrační foto. | foto: Bořivoj Černý

Horská služba má konečně svůj zákon, lidé změny nepocítí

  • 2
Fungování Horské služby je vůbec poprvé ukotveno v českém právním řádu. Prezident Václav Klaus podepsal zákon o civilním létání, k němuž bylo "přilepeno" také několik paragrafů o fungování záchranářů. Návštěvník hor změny nejspíše vůbec nepocítí.

zaplatíme?

Čechům zatím nehrozí, že by v případě úrazu na horách museli za akci Horské služby platit. Podle náčelníka Jiřího Brožka ministerstvo zdravotnictví řeší otázku připojištění již pět let. Pojišťovny měly loni dokonce nachystány nové pojistky, ale nakonec nedošlo ke shodě. "Jde spíše o otázku politickou, my speciální pojištění neprosazujeme. Raději volíme dohodu s provozovateli lyžařských areálů," řekl Brožek.

"Je to spíše změna pro Horskou službu. V zákoně je popsáno to, co už na horách funguje. Očekáváme úpravu vztahů mezi provozovateli areálů a námi," řekl Michal Klimeš, náčelník Horské služby v Jeseníkách.

"Jediná změna je v paragrafu 11, kde se mluví o vymezení lyžařského areálu. Provozovatel by měl zajišťovat bezpečnost ve svém areálu. Je to rozšíření únorové normy o bezpečnosti na horách," dodal Klimeš.

Zákon stanoví, že Horská služba organizuje a uskutečňuje záchranné práce, vyhledává lidi v tísni a poskytuje jim první pomoc. Získá status obecně prospěšné společnosti a zařadí se do Integrovaného záchranného systému.

"Se složkami IZS již spolupracujeme na vyžádání, jedná se však téměř o každý případ. Většinou předáváme lidi záchranné službě," upřesnil ústřední náčelník Jiří Brožek.

Do včerejšího podpisu zákona záchranáři podnikali všechny zásahy na vlastní nebezpečí. I nadále nemohou nic zakazovat a jediným řešením jsou tak pořád doporučení. "Změna tohoto stavu bude pro nás nejspíše cílem při dalších krocích," naznačil Brožek.

Horská služba

- Hlídá sedm horských oblastí: Krkonoše, Jizerské, Krušné a Orlické hory, Beskydy, Jeseníky a Šumavu.
- V zimě v Horské službě pracuje přes 100 profesionálů a čtyřikrát víc dobrovolníků. V letní sezoně počet profesionálů klesá na 65.

Nová úprava, která začne platit od 1. ledna 2010, nepřinese plošné zvýšení počtu záchranářů. Podle Klimeše mají Horské služby jednotlivých pohoří oblastní hranice a s novými stanicemi se budeme moci setkat nanejvýš při vzniku nového lyžařského areálu. "Na více záchranářů nejsou peníze," podotkl.

Většinu peněz získává Horská služba od ministerstva pro místní rozvoj. "Stát financuje Horskou službu zejména kvůli cestovnímu ruchu, s budoucím rozvojem se však nedá moc počítat, finance jsou značně omezené," dodal Brožek.

Uplynulou zimu, kdy na horách zahynulo patnáct lidí, vyrazili záchranáři do akce v 6537 případech. V letní sezoně si připsali do statistiky 951 zásahů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video