Šéf hnutí Syriza Alexis Tsipras na setkání se svými příznivci v Soluni (20....

Šéf hnutí Syriza Alexis Tsipras na setkání se svými příznivci v Soluni (20. ledna 2015) | foto: Reuters

Horší to už být nemůže, říkají mladí Řekové. Jejich hlas patří Syrize

  • 376
Řecko čekají o víkendu třetí předčasné volby od roku 2012. Hlavním favoritem je radikálně levicová Syriza, která se ostře staví proti úsporné politice. Pro řadu mladých je poslední nadějí.

„Naděje přichází!“ hlásá favorit nadcházejících parlamentních voleb v Řecku – Koalice radikální levice, Syriza. Má tím přirozeně na mysli sebe samu. „Naděje přichází!“ je její ústřední heslo, zaměřuje se jím zvlášť na mladé voliče do třiceti let (tím je zhruba každý šestý). Právě oni stranu podporují nejvíce – mladí ve věku od 18 do 24 let jí dávají až 40 procent hlasů.

Charizmatický lídr Syrizy Alexis Tsipras novou generaci vyzývá, aby společně s ním změnila Evropu. Mladí Řekové jsou zklamaní ze situace v zemi a ve volbě radikální levice vidí jediné východisko.

Třiadvacetiletá Afrodité, absolventka ekonomiky v Aténách, která dnes pracuje v soukromé firmě, k nadcházejícím klíčovým volbám říká: „Ještě jsem se nerozhodla, komu dám hlas, ale zřejmě zvolím Syrizu, protože chci vidět razantní změnu ve společnosti. Vláda konzervativců se socialisty Řecko zruinovala a nám mladým úplně podrazila nohy. Nástupní plat je ponižující, nedá se z něj vyžít. Živoříme. Horší to už být nemůže.“

Proč řecké volby sleduje celá Unie

Zejména představitelé Evropské unie budou řecké volby sledovat s velkými obavami. Pokud totiž radikálně levicová strana Syriza získá dostatečný počet hlasů, aby mohla sestavit vládu, čekají zřejmě Unii velké problémy.

Předseda Syrizy Alexis Tsipras láká voliče především na omezení úsporných opatření, která země zavedla kvůli splácení dluhů mezinárodním věřitelům. Hodlá také požadovat odpis velké části řeckého dluhu. Za určitých okolností by situace mohla vyústit až ve vystoupení Řecka z EU

Nemám na vybranou, volím Syrizu

Mladí Řekové se hromadně chystají volit Koalici radikální levice, přestože mnozí k ní ideologicky nenáležejí. Dvacetiletý Leonidas, student aténské techniky, vysvětluje proč: „Nemám na vybranou, volím Syrizu. Jen málo mých spolužáků stranu volit nebude. Jasně že nevíme, jak to dopadne, ale už máme plné zuby čtyřiceti let nadvlády zkorumpovaných socialistů a konzervativců. Chceme novou situaci. Příležitost. Změnu. Kdo věří, že naděje zvítězí nad strachem, ten volí Syrizu. Pro nás je důležité i to, že Tsipras je mladý, máme pocit, že nám rozumí.“

Syriza toho slibuje hodně: budoucnost – snížení nezaměstnanosti, vyšší platy, zvýšení minimální mzdy. A mladí jí věří. Nejsou si sice jistí, jestli Syriza sliby naplní, ale v dané chvíli tvrdí, že volí „menší zlo“.

Studentka Emilie z Atén doplňuje: „S kamarády jsme se shodli na tom, že je lepší, aby zvítězila Syriza, a ne konzervativci. Přestože nám nevyhovuje její ideologie!“

Z vlády Syrizy mám strach

Najdou se však i mladí, kteří se vlády Syrizy obávají a volí například konzervativce. Například devětadvacetiletý Jannis, kapitán nákladní lodi, tvrdí: „Tentokrát dám hlas konzervativcům jenom proto, aby oběti minulých let nepřišly nazmar.“

Také čtyřiadvacetiletá vysokoškolačka Evita se chystá dát hlas konzervativcům. „Jsou zárukou ekonomické stability v zemi. Myslím si, že nezaměstnanost nevyřeší žádná strana, a už vůbec ne populista Tsipras. Snížení nezaměstnanosti vyřeší investice a rozvoj firem. A Tsipras hrozí, že zdaní firmy, a chce vyhnat investory...“

Mezi mladými je i malé procento těch, kteří buď k volbám vůbec nepůjdou, nebo hodí do volební urny bílý lístek jako protest, protože je žádná z jedenadvaceti stran a čtyř seskupení neoslovila.

Nerozhodnutých je stále kolem deseti procent a o ně teď vrcholí boj mezi Syrizou a konzervativci. Patří k nim i 27letá vysokoškolačka s doktorátem Penelopé. Už několik let marně hledá práci v oboru...

Velká část mladých Řeků je rozhodnuta podpořit vládu Alexise Tsiprase, přestože je to riskantní. A čím častěji slýchají z Evropy, že Syriza přinese zkázu a Řecko vypadne z eurozóny, tím víc mladých se ve svém názoru utvrzuje: Dáme hlas Tsiprasovi!


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video