Horolezci na Kamčatce se dočkali záchrany

  • 249
Ruské ministerstvo pro mimořádné situace ukončilo operaci na záchranu českých turistů na Kamčatce. Jeden horolezec pod kráterem sopky Ključevskaja zahynul. Jeho devatenáct kolegů záchranáři v pořádku dopravili do města Ključ. Záchranné práce a vzlet vrtulníku dlouho komplikovala mlha.

"Devatenáct alpinistů je ve středisku Ključi na úpatí sopky Ključevskaja," řekl agentuře AFP mluvčí ruského ministerstva Viktor Belcov.

"Horolezci jsou v pořádku," potvrdil ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Tělo mrtvého horolezce bylo sneseno do výšky 2700 metrů. "Do Ključe bude evakuováno vrtulníkem hned, jak se zlepší meteorologické podmínky," slíbil Belcov.

Čecha těžce zranil při pondělním výstupu padající kámen pod kráterem sopky ve výšce 4300 metrů. Poté spadl do třicetimetrové rokle. "Můžeme potvrdit, že zraněný turista zahynul. Bližší informace zatím nejsou," uvedl Kolář.

Záchranáři museli jít pěšky
Záchranáři mohli kvůli počasí vyrazit až dva dny poté, co se horolezec zranil. Postupovali pěšky a kvůli mlze velmi pomalu.

"V pozemní záchranné skupině je asi šest lidí. Vede je zkušený místní horolezec," řekl ve středu ráno, kdy byla skupina na cestě, vicekonzul generálního konzulátu v Jekatěrinburgu Ivo Slavíček.

Sopku halila mlha
Devatenáct českých alpinistů uvěznilo na sopce špatné počasí. Podle agentury ITAR-TASS byli rozděleni do dvou skupin, které se nacházely ve výšce 4300 a 2500 metrů. Těžce zraněný čtyřiačtyřicetiletý muž byl ve vyšším táboře spolu se svými třemi druhy.

Sopku dlouho halila hustá mlha a pod centrálním kráterem v hloubce 30 kilometrů docházelo k lokálním otřesům půdy. Z kráteru stoupal do výšky dvou kilometrů oblak kouře.

Zatímco na úpatí se teplota pohybuje kolem 25 stupňů, před dvěma dny bylo ve vyšších polohách sopky minus sedm stupňů a sněžilo.

Horolezce udeřil kámen
K neštěstí došlo poté, kdy se od větší české výpravy cestovní kanceláře Turistika a hory oddělili čtyři mladí lidé. "Nehoda se stala v pondělí. Jednoho z českých horolezců udeřil kámen a těžce ho zranil na hlavě," potvrdil iDNES Slavíček.

"Vydali se společně s naší čtrnáctičlennou skupinou do základního tábora. Tam se ale odtrhli a za pěkného počasí se sami vydali nahoru," vylíčil ČTK Martin Kráčalík z pražské pobočky cestovní kanceláře.

Čtyřčlenná skupina se ale pod vrcholem dostala do mlhy a jeden turista se zranil. Jeho kolega seběhl zpátky k lidem z cestovky.

Lékař ze základního tábora poskytl zraněnému první pomoc. "Jeho stav byl vážný. Nemám zprávy, zda žije, protože spojení nahoru není," informoval Kráčalík v úterý.

Záchranu zorganizovala cestovka
Na místo, které je ve výšce asi čtyři tisíce metrů nad mořem, odstartoval vrtulník hned v úterý. Evakuovat zraněného se mu ale nepodařilo.

Záchrannou akci zorganizoval průvodce CK Turistika a Hory, který seběhl dolů do města. Spádová nemocnice ve městě Ključi byla na přijetí zraněného připravena.

Český konzulát dostal podle vicekonzula zprávu až v úterý v poledne. "Je to hodně odlehlá oblast, ale podle našich informací tam záchranné složky fungují velmi dobře."

Záchranáři: Měli si vzít průvodce
Záchranáři podle agentury AFP kritizovali postoj horolezců, kteří si odmítli najmout místního průvodce pro výstup na vulkán vysoký 4750 metrů.

"Skupina měla jen českého horského vůdce, který nedisponoval dostatečnými informacemi o terénu a podmínkách výstupu. O místního vůdce nepožádali," řekl operační dispečer.

Ključevskaja je činná sopka, z jejíhož hrdla často létají kameny a stoupají plyny. Řídké nejsou ani otřesy půdy. Je nejvyšší činnou sopkou celé Euroasie. Podle Kráčalíka je v místě zranění horolezce teplota kolem nuly, zatímco dole v údolí 25 stupňů Celsia.

Vrtulník právě dopravil výpravu alpinistů pod sopku Ključevskaja. Fotografie je pořízena v září 2002.

Hlavní autobusové nádraží města Ključ v září 2002.

Výprava českých alpinistů pod sopkou Ključevskaja v září 2002.

Příbytky obyvatel města Ključ se sopkou Ključevskaja v pozadí v září 2002.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video