Horníci jsou po třech dnech na svobodě

  • 15
Drama devíti horníků uvězněných v zaplaveném uhelném dole v americkém státě Pensylvánie šťastně skončilo. Záchranáři je vyprostili z hloubky 72 metrů poté, co k nim provrtali šachtu širokou 66 centimetrů. Horníci přežili bez zranění tři dny v dutině vysoké asi 1,3 metru a široké 5,5 metru při teplotě 10 stupňů Celsia.

Poslední z devíti horníků byl vytažen ve speciální kleci v 02:30 místního času (08:30 SELČ). Všichni zachránění jsou v dobrém stavu.

"Všech devět. Všech devět," křičel u šachty nadšený guvernér Schweiker a ve vítězném gestu vztyčil zaťatou pěst. Horníci byli vytahováni ze záchranné šachty asi ve čtvrthodinových intervalech a každý byl na povrchu vítán hromovým potleskem záchranářů.

Horníci uvízli v dole Que Creek zhruba 100 kilometrů jihovýchodně od Pittsburghu ve středu, kdy se nechtěně probourali do opuštěné šachty zaplavené vodou.

Záchranáři měli nejprve potíže se dvěma velkými vrtnými soupravami a od čtvrtka nedostali od uvězněných horníků žádný signál, že jsou naživu. Pak se záchranářům podařilo do dutiny k horníkům provrtat díru o průměru 15 centimetrů, kterou tam napumpovali vzduch.

V sobotu ve 22:16 místního času (v neděli 04:16 SELČ) se záchranáři vrtající 66 centimetrů širokou záchrannou šachtu k horníkům dostali.

Dva horníky, z nichž jeden trpěl mírnou bolestí na hrudníku, a další měl pochroumané rameno, přepravila helikoptéra na traumatologii do 40 kilometrů vzdálené nemocnice v Johnstownu. Ostatní rozvezly sanitky do místních nemocnic v Somersetu.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Pátek 26. července 2002

Jsme blízko, věří záchranáři
Záchranáři pokračují ve vyprošťování devíti horníků. Do jedné z šachet začali navrtávat širokou trubici, kterou by se měli důlní dělníci dostat na povrch. Horníci uvízli v jedné ze štol, kterou začala zaplavovat voda. Stále není jisté, zda jsou naživu. Záchranáři nicméně věří, že se jim muže podaří během několika hodin vyprostit.

"Útěkový tunel by mohl být u horníků v pátek brzy nad ránem. Věříme, že všechno proběhne dobře," řekl guvernér Mark Schweiker. Záchranáři by se tak k horníkům mohli přiblížit kolem půlnoci SELČ.

Muži jsou v jedné z chodeb, asi devadesát metrů pod zemí. Voda je tam uvěznila ve čtvrtek, ve štole jsou však už od středečního dopoledne. Záchranáři z chodeb začali odčerpávat miliony litrů vody, píše agentura Reuters.

Uhelný důl, který byl založen v roce 1950, leží u Que Creeku v oblasti Somerset asi 100 kilometrů jihovýchodně od Pittsburghu. Podle expertů voda zaplavila štoly kvůli porušené zdi.

Šachtu zatopily miliony litrů vody
Dno šachty ihned zatopilo až 230 milionů litrů vody, její hladina dosahuje více než metr vysoko. Teplota vody nepřesahuje 11 stupňů Celsia.

"Podařilo se jim přesunout do jiné chodby," řekl Joseph Sbaffoni, šéf místního úřadu pro důlní bezpečnost.

Druhé skupině horníků, která pracovala v jiné štole, se podařilo z dolu uniknout běžnou cestou na poslední chvíli.

Horníci dávají záchranářům signály
Uvězněným horníkům se podařilo navázat kontakt se záchranáři. Ti se snaží horníkům vhánět kompresorem vzduch do podzemní chodby.

Podle záchranářů o sobě dali horníci vědět naposled ve čtvrtek v 17:30 středoevropského času, tedy 13 hodin poté, co sfárali do dolu.

Rodiny se za horníky modlí
Rodiny uvězněných horníků čekají nedaleko dolu, někteří se modlí. V blízkých kancelářích jsou s blízkými dělníků i pracovníci Červeného kříže.

Zatímco záchranáři odčerpávají vodu, speciální tým se připravuje na nebezpečný sestup do štoly. Horníci jsou údajně asi jen 2,5 kilometru od místa, kde se důlní zeď protrhla.

"Je to velice dlouhá a náročná operace. Nechci ale ztrácet naději. Můžu vám dát jen informace, které máme," řekl agentuře Reuters státní ministr pro ochranu životního prostředí David Hess.

"Myslíme si, že děláme vše, co je v našich silách. Ráno bychom chtěli začít s další fázi záchranné operace," dodal Hess. Záchranné práce začaly ve čtvrtek v pět hodin ráno místního času (ve 23:00 SELČ).

Záchranáři se radí s námořníky
Záchranáři pokračují v monitorování zvuků v podzemí pomocí seizmických přístrojů. Tým lékařů se připravuje na to, že horníci budou značně podchlazení od spodní vody.

Představitelé státu rozebírají situaci s experty amerického námořnictva. Zajímají se především o dekompresi a jak působí na psychiku člověka hloubka 90 metrů pod povrchem.

Záchranáři v uhelném dole v Pensylvánii se snaží vyprostit devět horníků. Ti uvízli v jedné ze štol, kterou začala zaplavovat voda. (26. července 2002)

Pensylvánský guvernér Mark Schweiker hovoří o záchraně de víti horníků, uvězněných v uhelném dole. Ti uvízli v jedné ze štol, kterou začala zaplavovat voda. (26. července 2002)

Záchranáři v uhelném dole v Pensylvánii se snaží vyprostit devět horníků. Ti uvízli v jedné ze štol, kterou začala zaplavovat voda. (26. července 2002)

Záchranáři v uhelném dole v Pensylvánii se snaží vyprostit devět horníků. Ti uvízli v jedné ze štol, kterou začala zaplavovat voda. (26. července 2002)

Záchranáři pokládají na nosítka horníka. Devět horníků strávilo tři dny v zaplaveném dole v Pensylvánii v hloubce 72 metrů při teplotě 10 stupňů Celsia. (28. července 2002)

Záchranáři pokládají šestého v pořadí z devíti zachráněných horníků na nosítka. Ten se šťastně usmívá. (28. července 2002)

Záchranáři vytahují ve speciálním koši posledního horníka, který byl společně s dalšími osmi horníky tři dny uvězněn v zaplaveném dole v Pensylvánii. (28. července 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video