Hormony po menopauze jsou rizikové

  • 1
Studie, kterou uveřejnila americká zdravotnická organizace, způsobuje mnoha ženám po menopauze velké starosti. Vědci zjistili, že používáním kombinované hormonální léčby, která měla odstranit některá rizika spojená s menopauzou i její negativní průvodní jevy, se významně zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu, onemocnění srdce či mozkové mrtvice. Závěry mnohé vědce šokovaly.

Studie, které se v USA zúčastnilo přes 16 tisíc žen ve věku 50 až 70 let, měla trvat osm let, ale kvůli ohrožení zdraví byla předčasně ukončena. "Naše závěry ukazují, že hormonální terapie nefunguje. Ve skutečnosti zvyšuje riziko infarktu, mrtvice a rakoviny," řekl k výsledkům jeden z vedoucích pracovníků projektu. Jen v Česku užívá zmíněnou léčbu skoro čtvrt milionu žen.

Výzkum prokázal, že kombinovaná hormonální léčba sice snižuje riziko osteoporózy a rakoviny tlustého střeva, ale na druhé straně se nebezpečí rakoviny prsu zvýšilo o 26 procent, infarktu o 29 a mozkové mrtvice dokonce o 41 procent. Odborníci však poukazují na fakt, že zjištěná data jsou nebezpečím pro populaci jako celek, ale ne pro konkrétní ženu.

Výsledky ukázaly, že při používání kombinované hormonální léčby se ve vzorku 10 tisíc žen objevuje nový, hormony zaviněný případ rakoviny u osmi žen a s mrtvicí je to podobné. Každá žena by měla sama zvážit, jak vážné její symptomy jsou, a poté se po dohodě s lékařem rozhodnout pro typ léčby.

Na nové objevy již zareagovali Britové. Varují před panikou a upozorňují, že se musí zvážit pro a proti. Jen za minulý rok bylo na ostrovech vydáno přes šest milionů receptů na hormonální léčbu. Profesor univerzity v Bristolu Klim McPherson podotýká, že tři roky, což je průměrná doba užívání hormonálních preparátů, nemají na zdraví žen žádný vliv.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video