Hormon podle expertů mládí nevrátí

Lidé, kteří se bojí stárnutí, ztrácejí jednu z nadějí na dlouhé mládí. Užívání tak zvaného hormonu mládí - DHEA (dehydroepiandrosteron), totiž asi zřejmě žádné zázračné účinky nemá. Podle dubnového čísla francouzského lékařského časopisu Prescrire není rozruch kolem DHEA ničím jiným než velkým povykem pro nic.

Hormonu DHEA, který byl objeven ve 30. letech minulého století, jsou přičítány až tajemné výsledky při zpomalování stárnutí. Podle výrobců přípravků působí DHEA blahodárně také proti nádorům, předchází kardiovaskulárním potížím, omezuje vypadávání vlasů, udržuje optimální tělesnou hmotnost, snižuje cholesterol a povzbuzuje chuť na sex.

Prescrire však píše, že žádná ze 113 studií zasvěcených DHEA tyto účinky nepotvrdila. Dlouhodobé užívání DHEA může podle časopisu naopak zvýšit riziko rakoviny. Při pokusech se totiž u laboratorních zvířat po delší době objevovaly rakoviny prsu, vaječníků či prostaty. Jediným viditelným skutečným projevem omládnutí lidí po užívání DHEA tak byl výskyt akné a větší růst ochlupení, poznamenávají autoři studie.

DHEA se objevuje v krvi v sedmi letech a její množství roste do 25 let, později postupně klesá. V 75 letech zůstává v lidském organismu jen asi deset procent objemu DHEA z 25 let.
Ve Francii má být v nejbližší době zahájena rozsáhlá studie, která bude znovu zkoumat účinky DHEA. "Do té doby, než budou známy výsledky, pro pěkné stáří neexistuje jiný recept než nekouřit, pít málo alkoholu, každý den si zacvičit, hlídat si cholesterol a tlak, a hlavně mít dobrou náladu a chuť do života," poznamenává deník La Parisien.

Přípravky obsahující DHEA zatím nebyly zaregistrovány jako léčiva ani v Evropské unii, ani ve Spojených státech, kde řada lidí užívá tento hormon bez lékařského předpisu jako potravinový doplněk. DHEA se navíc nachází i na dopingovém seznamu a zkušenost s ním mají i někteří čeští sportovci. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video