V první polovině července bylo o 3,4 stupně tepleji, než uvádějí dlouhodobá pozorování z let 1961 až 2000. Ilustrační foto

V první polovině července bylo o 3,4 stupně tepleji, než uvádějí dlouhodobá pozorování z let 1961 až 2000. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Horko ze Sahary nás ohřálo nejvíc za 45 let

  • 61
Na tropická vedra si musíme zvykat. A stejně tak jsme podle meteorologů nuceni se smířit s dlouhými a tuhými zimami. "Nadchází období extrémních výkyvů počasí, tak jako už v minulosti nesčíslněkrát," vysvětluje náměstek ředitele hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz.

A zároveň odpovídá na deset aktuálních otázek k vedrům.

1.Proč je takové horko?
Horký vzduch k nám proudí ze Středomoří a je patrně ohříván i Saharou. Vysoké teploty a délka jejich trvání nejsou u nás výjimečné.

2.Kdy v Čechách naposledy vládla taková vedra?
Pravda je, že v první polovině července bylo o 3,4 stupně tepleji, než uvádějí dlouhodobá pozorování z let 1961 až 2000. Ale vyšší teploty tu například panovaly v roce 1983. V Uhříněvsi, Sedlčanech či v Klatovech jsme tehdy naměřili až čtyřicetistupňové teploty a na mnoha dalších místech jen o stupeň nižší. Několikadenní vlny více než třicetistupňových teplot jsme tu měli i v letech 1988, 1994, 1998, 2003 a 2005.

3.Jak si máme vysvětlit letošní extrémně tuhou zimu a hned na to příchod extrémně horkého léta?
Klimatologové už mnoho let upozorňují na – odborně řečeno – rostoucí extremitu klimatu, což souvisí s klimatickými změnami. Ty tu vždy byly a budou. Jen o nich dnes víme mnohem více než v minulosti.

4.Máme si na tyto extrémní výkyvy zvyknout?
Budou stále častější a nemělo by nás to udivovat. Připomenu malou statistiku z uplynulých let: 2002 – katastrofální povodně, 2003 – nebývalá sucha, 2005 – mimořádně vysoké teploty, 2006 – nezvykle dlouhá zima, kterou střídá velmi teplé a suché léto.

5.Škodí už letošní vedra lidskému zdraví a přírodě?
Někomu ano, jinému ne. Každý člověk je vnímá různě. Někdo je ve svém živlu, jiný "nefunguje" už při 25 °C. A stejně to platí i v přírodě. Nicméně lidský organismus i těmto vysokým teplotám rychle přivyká. Ty nynější jsou velmi zvláštní a svým způsobem mimořádné i tím, že horký vzduch je na rozdíl od dřívějška velmi suchý, a tedy i snesitelnější.

6.Jaké teploty jsou pro obyvatele Česka už těžko zvladatelné?
Znovu říkám – je to individuální. A teploty už nemusí růst a léto 2007 může být naopak velmi studené a deštivé.

7.Po dlouhotrvajících vedrech přicházejí obvykle prudké bouřky. Přijdou?
Mohou klidně udeřit. Nelze je ale dlouhodobě předpovědět.

8.Proč vládnou v Česku někde parna a jinde naopak přívalové deště?
To je příroda. I na tak malém území, jako je Česko, může současně v Budějovicích pršet a v Praze být parno.

9.Přijde opět dlouhá zima?
Tak daleko dopředu nevidíme.

10.Na co by si lidé měli ve vedrech dávat pozor?
Vyhýbat se přímému slunci a nenechávat děti ani zvířata ve stojících automobilech. Měli by také omezit fyzickou zátěž a pít neslazené nápoje. Při pobytu na slunci používat krémy, sluneční brýle a pokrývky hlavy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video