Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Horká půda v Iráku – odejít či zůstat?

  16:10
Na konci minulého týdne svět „slavil“ první výročí úspěšného spojeneckého útoku na Bagdád, zprávy z oblasti jsou však v posledních dnech a týdnech stále znepokojivější. I Česká republika má své první oběti – před týdnem naše úřady informovaly o úmrtí prvního českého občana-civilisty v Iráku,

nejčerstvější zprávy z posledních hodin naznačují, že mezi obětí nové taktiky iráckých ozbrojenců – únosů a následného vydíraní – se mohla stát i skupina prominentních českých novinářů...

Česká a světová veřejnost je médii každodenně informována o nových otevřených útocích na koaliční (nejen americké) síly, o vojenských a civilních ztrátách. Zprávy o využívání taktiky únosů a vydírání politických reprezentací postižených států, která byla iráckými povstalci v průběhu minulého týdne masivně obnovena, má však na běžného občana i na politické představitele států irácké koalice přímý psychologický účinek nikoli nepodobný teroristickému útoku.

Zejména jejich motiv je shodný – vyvolat strach a získat pozici neuchopitelné síly a převahy pro další vyjednávání, jehož „message“ je v tuto chvíli jasný: odejděte z Iráku nebo budou vaši lidé zabiti.

Aktuální otázkou v tuto chvíli je, jak budou političtí představitelé, včetně těch českých, na výhružky reagovat: odejít z oblasti či zůstat i za cenu civilních obětí? Setrvání vojenských jednotek i civilních zaměstnanců v Iráku v tomto případě už není pouze otázkou „zachování tváře“, je nutné si uvědomit, že ve světle posledních událostí by postupné (a potupné!) stažení jednotlivých národních kontingentů mělo dalekosáhlé následky.

Tuto skutečnost – nebezpečí, že by se z Iráku po zbrklém ukončení přítomnosti koaličních vojsk stal „nový Afghánistán“, tzn. zázemí a vojenský výcvikový prostor mezinárodního terorismu – naštěstí světové vůdci, od Blaira po japonského premiéra Koizumiho, výrazně vnímají a sdělují svůj záměr setrvat navzdory výhružkám či dočasnému tlaku veřejného mínění.

Takzvaná „španělská“ reakce na – jakkoli drastický a nelidský – madridský vzkaz teroristů z 11. března, jež vyústila v rozhodnutí o stažení španělských jednotek z Iráku, ve zbytku koaliční komunity zatím nezapustila kořeny.

Česká republika, po stažení polní nemocnice v prosinci minulého roku, disponuje v Iráku kontingentem armádních policistů čítajícím osmdesát mužů, kteří operují (v zatím) klidnější oblasti okolí Basry, a měnícím se počtem civilních zaměstnanců – expertů, novinářů, humanitárních pracovníků atd.

Česko tak, narozdíl od mnoha jiných států (včetně Ukrajina či Bulharska), nemá v Iráku přímé vojenské zastoupení. Nebezpečí útoků a únosů českým občanům však pochopitelně rovněž hrozí, resp. se po potvrzení zpráv o únosu skupiny českých novinářů stane realitou, a naše politická reprezentace se dostane pod tlak iráckých vyděračů i české veřejnosti. Jak bude na tuto situaci reagovat?

Domnívám se, že existuje řada pádných důvodů proto, aby se Česká republika (stejně jako širší mezinárodní společenství) nenechala vyprovokovat a zůstala v Iráku až do nikoli „hořkého“ konce. Vojenská koaliční přítomnost v Iráku, vůči jejímuž rozsahu a formách působení existuje mnoho připomínek a kritických poznámek, je totiž nejen „nutným zlem“, ale zejména viditelnou symbolickou předehrou k následným politickým změnám, tj. k předání vlády v oblasti místním představitelům.

Vojenské operace v Iráku však musí být doplněny a vyváženy diplomatickým úsilím, intenzivním jednáním mezinárodního společenství pod „legitimizujícím“ mandátem Organizace spojených národů, které by zahrnulo nejen současné členy koalice, ale zejména reprezentace arabských států regionu – těch států, jež se obávají eskalace násilí a náboženských a dalších fanatismů z Iráku na jejich území.

Česká republika, jako člen irácké koalice, ale zároveň jako země, která tradičně disponuje širokým spektrem kontaktů v arabském světě, by (místo stahování jednotek z Iráku) v tomto celosvětovém diplomatickém úsilí mohla a měla hrát aktivní, či přímo iniciační roli. Není totiž v zájmu nejen České republiky, ale celé světové komunity, vybudovat si zbrklými „posuny“ (a zejména odsuny) z Iráku novou „zemi džíhádu“.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Křičte a chovejte se jako racek. Chlapec vyhrál soutěž v imitaci vřískotu mořských ptáků

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...