Současný turecký premiér Tayyip Erdogan se svou stranou potřetí vyhrál (12. června 2011)

Současný turecký premiér Tayyip Erdogan se svou stranou potřetí vyhrál (12. června 2011) | foto: Profimedia.cz

Hořká pachuť v ústech Turků, ve vstup do Unie už moc nedoufají

  • 337
Vláda premiéra Tayyipa Erdogana už nebude poslouchat rady Unie, prohlásil turecký velvyslanec při EU. Administrativa posílena nedělním volebním úspěchem, kdy každý druhý Turek hlasoval pro vládní stranu a potřetí v řadě zvolil charismatického Erdogana, reformy provede podle svého. Na vstup do EU to podle Turků stejně zatím nevypadá.

"S doporučeními Evropské komise se bude nakládat jen v takovém rozsahu a významu, který odráží klasické mezinárodní normy. Třeba jako v otázce trestu smrti," řekl bruselskému serveru EUObserver turecký velvyslanec při EU Selim Kuneralp po zveřejnění výsledků tureckých parlamentních voleb. (o volbách zde)

Příliš dlouhé námluvy

Turecko o vstup do EU požádalo už v roce 1987, ale status kandidáta dostalo až o 12 let později. V říjnu 2005 začaly vstupní rozhovory. Z Bruselu od té doby směrem k Turecku pravidelně zaznívá kritika za pomalé reformy. EU s Tureckem dosud otevřela jen 12 z celkových 35 vyjednávacích kapitol a jen jedna byla uzavřena.

"Ať už člověk chce do EU, nebo ne, zrušení trestu smrti je zkrátka dobrá věc," dodal ambasador. Turecko zrušilo trest smrti před sedmi lety.

"Ovšem vzhledem k absenci jakéhokoli jasného náznaku na možné přijetí, není jediného důvodu, proč by Turecko mělo upravovat novou legislativu podle standardů EU. Prostě a jednoduše Unie v Turecku ztratila vliv," řekl portálu s tím, Ankara nebude brát v potaz rady EU, které se týkají vnitřních reforem země.

Kuneralpa k těmto slovům vedl úspěch vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), jež minulou neděli získala skoro padesát procent hlasů v téměř sedmdesátimilionovém Turecku, kde je volební účast povinná.

Charismatický Tayyip Erdogan si voliče získal už potřetí v řadě. Většina Turků ho vnímá pozitivně, protože za jeho vlády se z někdejšího srdce Osmanské říše stala jedna z nejrychleji rostoucích zemí na světě. Turkům se daří jako nikdy, vydělávají a nebojí se utrácet. V poslední kampani Erdogan slíbil změnit ústavu, která v zemi platí od vojenského převratu z roku 1980. Nová konstituce má být modernější a liberálnější.

Jenže Evropská unie se obává, že Erdogan chce v ústavě především posílit prezidentské pravomoci. Podle opozice mu zachutnala moc a je více než pravděpodobné, že za tři roky bude usilovat o nejvyšší úřad v zemi. A EU by takové rozhodnutí zvrátit nemohla.

"I kdybychom změnili náš systém na prezidentský, je zde nejméně jedna země, která už takovou ústavu má. A já se neobávám, že by kdokoli z Unie řekl Francii, že nedodržuje evropské standardy," řekl Kunerlap, podle kterého ustrnutí vstupních rozhovorů koncem loňského roku zanechalo Turecku "hořkou pachuť v ústech". Ankara už podle něj nevěří, že by EU proces chtěla obnovit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video