Jednoznačně odmítl kandidovat po nominaci skupiny poslanců nebo senátorů. „Pokud bych neměl sehnat padesát tisíc podpisů, nekandidoval bych,“ řekl iDNES.cz prezidentský kandidát.
Horáček: Jako kdyby tady probíhala soutěž v tom, kdo koho víc urazí![]() |
„Věřím, že službu ve funkci prezidenta lze vykonávat slušněji, kompetentněji a k lidem všech názorů vstřícněji než doposud. Věřím v to, že každý z nás potřebuje respekt od ostatních členů naší pospolitosti, ale především od hlavy státu,“ uvedl při oficiálním oznámení své kandidatury na Hrad Horáček.
Všechno si budu platit sám, bez sponzorů, prohlásil
„Finanční dary přijímat nebudu,“ oznámil také. Náklady kampaně ponese sám se svou ženou Michaelou, do kampaně může vložit tak jako jiní kandidáti 50 milionů korun, z toho 40 milionů v prvním kole. Zřídil si proto transparentní účet u ČSOB, aby si každý mohl zkontrolovat, za co v kampani utrácí.
„Zdržím se rozdávání pečiva, obejdu se bez loga, nehodlám zřizovat funkci tiskového mluvčího, obracet se na vás budu přímo na vlastní odpovědnost,“ uvedl Horáček na své tiskové konferenci k tomu, jak bude vypadat kampaň.
Představil i tým spolupracovníků pro volbu hlavy státu. Je v něm třeba publicista Jan Urban, jehož zná už z Občanského fóra. Spolupracovat s ním bude i překladatel Viktor Janiš. A i když nebude mít klasického mluvčího, kontakt médiím bude zprostředkovávat bývalý novinář Jiří Táborský.
I jako prezident by chtěl žít obklopen knihami
„Chtěl bych bydlet tak, aby všude kolem mě byly knihy,“ popsal také Horáček svou představu, jak by chtěl bydlet, pokud by byl zvolen hlavou státu. Tvrdí také, že by omezil modré majáčky.

K oznámení kandidatury, pro níž bude sbírat potřebných 50 tisíc podpisů, si symbolicky vybral starou čistírnu odpadních vod v Praze, kam svolal na čtvrtek dopoledne tiskovou konferenci. Jako by tím chtěl voličům říci, že on sám se se pokusí pomoci vyčistit trochu prostředí české politiky a zbavit ji odpadu.
Na otázku, koho by podpořil příští týden při prezidentské volbě v USA, Horáček odvětil, že Hillary Clintonovou.
V uplynulých měsících absolvoval Horáček řadu cest po České republice, aby zjišťoval, co od hlavy státu lidé očekávají. Před pár dny pak jako moderátor stál na pódiu na Staroměstském náměstí při akci k 98. výročí vzniku Československa.
Akci v „Podhradí“ svolal místopředseda Sněmovny a lídr hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík a účastnilo se jí i několik dalších politiků, mimo jiné ministr zemědělství a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, který již dříve označil Horáčka za vhodného kandidáta na Hrad (více zde). V minulé volbě Horáček podporoval lidoveckou kandidátku Zuzanu Roithovou, a když vypadla, tak tehdejšího lídra TOP 09 Karla Schwarzenberga.
Zeman poví, zda bude kandidovat, až příští rok v březnu
Jestli se Horáček utká i se současným prezidentem Milošem Zemanem, není stále jasné. Zeman chce říci, zda bude post obhajovat, až příští rok v březnu, přesně rok před tím, než vyprší jeho pětiletý mandát.
Kandidaturu již oznámili podnikatel Igor Sládek či lékař a občanský aktivista Marek Hilšer. Vhodného kandidáta hledá i Kroměřížská výzva, iniciativa sdružená kolem exministra Michaela Kocába, která jako potenciální zájemce o Hrad prezentovala europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila a bývalého velvyslance v USA i v Rusku Petra Koláře.
Horáček na konci září mluvil o podobě své možné kampaně: