Hoon neodmítl žádost o Tornada

  • 117
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík se snaží zajistit český vzdušný prostor. Poté, co padl záměr nakoupit stíhačky Jas-39 Gripen, uvažuje i o britských strojích Tornado F3. O svém záměru jednal s britským ministrem obrany Geoffem Hoonem během jeho návštěvy v Praze. "Budeme na české požadavky reagovat," slíbil Hoon.

Praha by chtěla 14 britských stíhaček Tornado F3, které by mohly nahradit dosluhující migy české armády.

Podle Tvrdíka česká strana zpracovává materiál, který pošle do Británie. "Budeme reagovat na české požadavky," řekl Hoon.

Migy doslouží v roce 2005. Pokud by se Praha s Londýnem nedohodla, byla by podle Tvrdíka podobná možnost s Američany.

Tvrdík momentálně zvažuje čtyři alternativy ochrany vzdušného prostoru země: vlastní stíhačky vůbec nepořizovat, zajistit ochranu pomocí členství v Severoatlantické alianci, pořídit nové stíhačky ve veřejné soutěži nebo zajistit přechodnou ochranu země staršími stíhačkami z britské armády a pak je nahradit 24 novými stroji.

Novinářům řekl, že preferuje zajištění ochrany "národními prostředky".

Tvrdík uvedl, že do června, kdy navštíví Británii, předloží vládě dvě ze čtyř variant. O všech chce ale ještě jednat napříč politickým spektrem.

Ministr dal také jasně najevo, že počínaje dneškem nechce ministerstvo obrany až do červnového rozhodnutí vlády informovat veřejnost o procesu vybírání ochrany vzdušného prostoru.

V minulosti už se hovořilo o amerických stíhačkách F-16. Tvrdík později také oznámil, že varianta, podle které by byla český vzdušný prostor zajištěn v rámci NATO, je spíše nepravděpodobná. Aliance zřejmě odpoví negativně na český dotaz, zda NATO může zajistit i nevojenskou ochranu ČR.

V jednání s Brity je Česko nejdál
Česká republika jedná o zajištění svého vzdušného prostoru i s dalšími zeměmi. Tato jednání ovšem nejsou v tak pokročilé fázi jako rozhovory s Brity.

Jednání o případném pořízení 14 letounů Tornado F3 potvrdil náměstek ministra obrany Jan Váňa, který v Británii rozhovory vede. Podle něho jde však zatím o předběžné úvahy.

Upozornil, že rozhodnutí, jak vzdušný prostor nad Českem v budoucnosti chránit, leží na českých poslancích.

Gripeny potopily povodně
Původně prosazovaný nákup 24 moderních švédsko-britských Jas-39 Gripen narazil na jejich odpor kvůli ceně a definitivně spadl pod stůl po loňských povodních.

Nyní by mohlo být vypsáno nové výběrové řízení. Problém ale je, že současné MiG-21 českého letectva doslouží už napřesrok. Tendr by možná trval déle, upozornil Váňa.

Lidé z ministerstva obrany proto vedou dvoustranné rozhovory s několika zeměmi o možnosti akvizice jejich starších letadel. Zřejmě jde mimo jiné i o USA a Nizozemsko.

"Tornado je asi jedna z nejpravděpodobnějších možností," připustil Váňa. Experti nyní posuzují, jak zařídit, aby případné platby za letadla nezatížily příliš armádní rozpočet a neohrozily armádní reformu, a zda by provoz tornád nebyl příliš drahý.

Tornada by Česko zajistila na pět let
Sami Britové nyní tornáda nahrazují letouny Eurofighter. "Tornado splňuje naše základní podmínky. Je to lepší letadlo než MiG-21, schopné spolupracovat s NATO," řekl náměstek.

Celkem 14 strojů - 12 bojových a dva cvičné - by Česku umožnily splnit úkoly země v rámci systému protivzdušné obrany NATO i vlastního vzdušného prostoru. Definitivní řešení ochrany vzdušného prostoru novými letadly by tak bylo asi o pět let odloženo.

Další možností ochrany je i přenechání tohoto problému jen Severoatlantické alianci. NATO však odmítá zasahovat v případě ohrožení například uneseným civilním letadlem, to je na zodpovědnosti každé členské země.

K podobnému zásahu jsou přitom nejvhodnější právě stíhací letouny. Teoretickou možností, již se ministerstvo obrany zabývá, je i naprostá rezignace na ochranu vlastního vzdušného prostoru.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video